VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé bojují proti horlivému expolicistovi

STOJÍ DÁL. Strom z česko-bavorského pomezí, který sousedé z Waldmünchenu před Vánocemi dopravili papeži Františkovi do Vatikánu jako symbol míru a porozumění mezi národy, stále stojí na Svatopetrském náměstí, jak dokládá středeční fotografie v deníku PNP. „A stále neopadává," připsal list.

31.1.2014
SDÍLEJ:

Český strom zkrášluje Vatikán.Foto: Deník/repro PNP

Protest proti "udavači"

Stěžují si na svého udavače.Pasov - Harri Friedrich byl svého času v Berlíně zvolen nejoblíbenějším policistou. U sousedů na Mariánském náměstí v Osterhofenu v okrese Deggendorf, kde od roku 2009 jako penzista žije, je naopak mimořádně neoblíbený, píše PNP. „Hlavní komisař v. v. totiž rigorózně nahlašuje každého špatně parkujícího a odhání tak gastronomům a obchodníkům v centru zákazníky. Policejní inspekci v Plattlingu už poslal stovky těchto podání, mezi nimi pravděpodobně i nepravdivá," uvedl list. Musa Ismaljaj měl být například přistižen, že v zákazu parkoval přes deset hodin, ale on oponuje, že v poledne musel vyzvednout dcerku ze školky. Také klientka jiného obchodu dostala složenku za přestupek v době, kdy byla prokazatelně v práci. Podala odpor a měla úspěch, poznamenává pasovský deník.

Popsal případ Musy Ismaljaje, syna majitele pizzerie  "Sale e Pepe". Jen za jediný den měl dostat pokutové výměry ve výši 380 eur. „Pošťák vždycky zvoní, protože tolik pošty se do schránky restaurantu nevejde," rozčiluje se. Výměrům prý už neodporuje, pak totiž přibývá 28,50 eura za zpracování věci. Dohromady už musel zaplatit 2000 eur. Obchodníci na náměstí celkově už dostali pokuty 10 000 eur – a to jsou prý jen ti, o kterých ví.

Špatně parkující jsou většinou hosté, kteří si rychle chtějí koupit pizzu, dodavatelé, kteří musejí do provozovny složit kartony, zákazníci, kteří si v kadeřnictví kupují šampon, a podobně.  „Pokud to takhle půjde dál, ohrozí to naši existenci," zlobí se Ismaljaj. Také ostatní živnostníci z centra mluví o poškozování obchodů, uvádí PNP.

Důchodce Friedrich (71) zdůrazňuje, že řidiči parkují většinou v absolutním zákazu zastavení nebo přes povolený čas 30 minut v pracovním dnu. Zákaz tu je kvůli zajištění průchozích cest pro hasiče.  Také zdravotně postižení lidé nesmějí být v mobilitě dál omezováni – například i špatně parkujícími auty, míní Friedrich. Demonstruje pedantský náčrtek poměrů na parkovišti, kde dřevěným metrem přeměřil vzdálenosti. Přestupky hostů pizzerie vyznačil červenou fixkou s přesným uvedením data a času. Zeleně připsal vedle příslušné znění zákona.

„Policie to musí řešit, protože každý občan má právo oznámit porušení zákona o silniční dopravě," říká k tomu  Thomas Göring z policejní inspekce v Plattlingu. Podle něho ale policisté dopravní provoz v Osterhofenu pravidelně kontrolují, což stěžovatel popírá.

Netají se tím, že mu v žaludku leží zejména pizzerie – žaloval majitele i na útisk, na ochranu osobnosti a podobně. „Z důvodu spravedlnosti" ale oznamuje všechny, říká.

„Cítí se ohrožován, sousedé z místa se zase cítí být permanentně vystaveni teroru a sledování," shrnuje PNP a cituje starostku Liane Sedlmeierovou, že ze zákona nemohou nynější úplný zákaz zastavení změnit na omezený. Přání obchodníků něco na situaci změnit je prý logické, ale dál mohou jen doufat v pochopení a v lepší soužití ve čtvrti…

„Všimné" medikům

Doktor Klaus Hoffmann z Bischofsmaisu je jedním z pěti lékařů v okrese Regen, u nichž pravidelně praktikují medici. S obcí se nyní dohodl na spolupráci. „Obec vyplácí jako ,pamlsek´ 500 eur každému ze studentů, aby jim ,osladila´ dvoutýdenní praktikum v místě," zaznamenal deník PNP.

„Chceme ukázat, že také venkovský prostor může být pro budoucí lékaře zajímavý," říkají starosta Walter Nirschl s dr. Hofmannem. Akce má na jedné straně vylepšit zdravotní péči v obci a na druhé straně povzbudit chuť studentů na všeobecnou medicínu.

Autor: Vladimír Majer

31.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení