VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé chrání chaty jako památky v horách

Linec - Tyrolský zemský památkový úřad zahájil v roce 2009 kampaň prohlašování vysokohorských chat za chráněné památky. Předcházelo jí toto opatření u „Berlínské  chaty", jedné z nejkrásnějších v Alpách, už v roce 1997, píše deník PNP. Chata tři hodiny cesty od konce Zillertalského údolí obklíčená třítisícovkami byla v roce 1879 založena jako přístřešek pro horolezce, v roce 1911 ale přebudována na jedinečné zařízení s impozantními sály i s takovými autentickými detaily jako zvonky na pokojích, jimiž bylo možné přivolat obsluhu. „Turisté byli totiž tehdy zámožní lidé z měst a nehodlali se zříkat navyklého komfortu," vysvětluje PNP.

2.8.2014
SDÍLEJ:

Chata modrého ledu ještě památkou není.Foto: Deník/repro PNP

V projektu „zachraň ještě, co se dá" památkáři prozkoumali z hlediska případné pamětihodnosti kolem tří set horských chat v severních a východních Tyrolích. Mnohé už musely být upraveny kvůli stále ostřejším podmínkám protipožární ochrany a ochrany přírody, na další se tlačí, mění se i přání hostů, a proto památkáři chvátají. 50 z posouzených staveb vybrali do užšího výběru. Několik z nich už dostalo od spolkového úřadu ve Vídni dekret chráněné památky, na konci kampaně jich má být v Tyrolích třicet. Od roku 2011 je tak chráněna „Stará pražská chata" v Národním parku Hohe Tauern, postavená v roce  1873, jako typ jednoduchého příbytku pro horolezce v pionýrských dobách alpské turistiky – jednopatrová s malou sednicí, kuchyňkou a ložnicí s pryčnami v podkroví. V roce 1923 otevřená, o něco komfortnější, „Falkenhütte" zase nadchla památkáře především vnitřním vybavením s nástěnnou malbou v šenku. Bez povolení nesmí být zasahováno ani do stavby, ani do vnitřního vybavení.

„Jiné regiony tak daleko nejsou, ve Štýrsku a v jižních Tyrolích je po dvou chráněných chatách, v Bavorsku dosud žádná," uvádí list. Německý alpský svaz (DAV) se alespoň snaží do inovace svých chat investovat – letos například deset milionů eur. Horlivost památkářů zpočátku vyvolávala v alpských spolcích obavy, že další změny nebudou možné a každé stavební opatření se prodraží, ale už se prý s tím smířili,  když se ukázalo, že s jejich úřady se dá docela dobře mluvit, říká Robert Kolbitsch, který má v mnichovském DAV na starosti chaty. Kromě jiného se ukazuje, že ochrana je pláštíkem proti přehnaným požadavkům například na požární bezpečnost či ochranu práce.

Na snímku je Blaueishütte na úpatí Hochkalteru (2607) v Berchtesgadenských Alpách.

Rekordmanka - 869 knih za rok.Malá knihomolka

Eva Maria Ratzingerová z druhé třídy základní školy Maria Ward ve Waldkirchenu přečetla od července 2013 do června 2014 rekordních 869 knížek a znovu se stala čtenářskou královnou školy. Kromě četby má čas i na tanec, bruslení, činnost ve vodní záchranné službě a na jízdu na koni. Na snímku ji korunují její třídní Monika Lachingerová (vlevo) a  Edeltraud Stögbauerová, školní pověřenkyně pro četbu. Ve čtenářské soutěži skončila druhá čtvrťačka Christina Neblová se 194 knihami. V knihovně této školy je na 3000 knih!

Babička už letěla 250krát.Balonová babička

Gerlinde Doplerová (61) z Grieskirchenu si před deseti lety splnila sen získat pilotní průkaz na balon. „Od té doby si učitelka v důchodu a trojnásobná babička sletěla už více než 250krát," píše deník OÖN.  „Je to hezký pocit zdvihnout se od země. Všechno je shora tak malé, i starosti a strachy," říká. Pestrý balon paní hraběnky.Nejčastěji létá ve výškách mezi 800 a 1500 metry, odkud je dobře vidět na domy a krajinu.

List zmiňuje, že od dob bratří Montgolfierů v 18. století jsou piloti balonů povyšováni do šlechtického stavu, a ptá se na titul paní Doplerové. „Hraběnka Gerlinde Lesní víla z Aistersheimu, která líbá jedlové šišky," říká a vysvětluje, že jí manžel a dva synové věnovali první let, který skončil v Aistersheimu. „Své šlechtické jméno, které při křtu obdrží, si musejí balonisté zapamatovat během 24 hodin, jinak platí rundu," připomíná.

Autor: Vladimír Majer

2.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení