Šest chlapců a jedna dívka jsou z Horních Rakous. „Obrovské štěstí měl zedník Martin Entholzer z Michaelnbachu v okrese Grieskirchen: kdyby byl o pouhé čtyři dny starší, už by nemohl startovat kvůli překročení věkového limitu 22 let," píše deník OÖN. V Brazílii chce vyhrát, a má na co navázat – při soutěži 2013 v Lipsku získalo Rakousko 11 medailí, loni v Lille 19.
Logo šampionátu.Worldskills proběhnou zřejmě bez české účasti, resp. na stránkách Hospodářské komory o případné reprezentaci není zmínka. Na stránkách www.worldskills.org je mj. přehled soutěžních disciplín – od klempířiny přes zpracovávání kovů po grafický design, módu, floristiku, šperkařství, pečovatelství, restaurační servis, vaření, kosmetiku, kadeřnictví, printové technologie, software, atd.

Komora zaměstnanců zabojovala

Rekordních 58 milionů eur vybojovala loni Zaměstnanecká komora v Linci pro své členy, které zastupovala v pracovněprávních sporech. Z toho 35 milionů vydobyla pro zaměstnance, jejichž firmy se dostaly do insolvence, píší OÖN. Dalších 17,7 milionu „uhrála" v sociálněprávních záležitostech, například o penzijní nebo pečovatelské nároky. 3,7 milionu komora získala od firem, které svým zaměstnancům dlužily. Celkově komora loni radila 118 000 lidí, z toho 91 500 poskytla právní služby po telefonu.

Rádi jezdí vlakem

Rakousko v roce 2013 předstihlo Francii na čele pořadí zemí Evropské unie ve využívání železniční osobní dopravy. Každý občan urazil vlakem průměrně 1425 kilometrů, o 94 km víc než rok předtím, píše linecký Volksblatt. Ve Francii bilance naopak poklesla na 1367 km. Třetí v žebříčku jsou Dánové s průměrem 1257 km, následují Švédi 1235 a Němci 1124 km. Evropský průměr je 978 km na osobu, takže Rakušané využívají kolejí o 45 procent víc. Statistika nezahrnuje Švýcarsko, kde podle správy drah najezdí průměrný občan ročně 2430 km, nejvíc v Evropě. „Cestování železnicí je v Rakousku levnější než v průměru EU – průměrně v roce 2013 činily 5,9 centu na kilometr. V Německu je to 8,9, ve Španělsku 8,2, v Británii 15,6 centu. Nejvýhodnější je železnice v Kosovu a v Bulharsku, kde cestování na kilometr stojí průměrně 1,6 centu, relativně levné je také v Maďarsku a Polsku se 3,3 a 3,8 centu," píše Volksblatt.

Znásilňoval naše prostitutky

„Protože v Čechách znásilnil, ohrožoval a okradl více prostitutek, musí se 42letý muž z dolnofranckého okresu Rhön-Grabfeld zodpovídat před soudem ve Schweinfurtu," píše deník PNP. Je obviněn i z pokusu vraždy. Od května 2012 do srpna 2013 měl pravidelně jezdit do Čech a navštěvovat úseky silniční prostituce. Pokaždé odvezl ženu do odlehlého terénu, nechtěl zaplatit a při styku nechtěl používat kondom. Když mu prostitutky za těchto podmínek odmítly službu, brutálně je k sexu donutil, popisuje PNP. Podle obžaloby škrtil jednu z poškozených poutkem kabelky až do bezvědomí. Jen díky pozornosti kolemjedoucího řidiče oběť pustil. Koncem srpna 2013 byl po divoké honičce s českou policií dopaden kousek za německou hranicí.
První den hlavního líčení obviněný odmítl vypovídat. Proces je rozepsán zatím na deset dnů, počítá se i se svědectvím poškozených prostitutek.

Ovoce zdarma všem?

V uplynulém létě bavorský sněm na návrh sociální demokracie rozšířil program rozdávání ovoce zdarma i na předškolní zařízení. Ministerstvo zemědělství v září na interpelaci SPD uvedlo, že „z logistických a přepravnětechnických důvodů" se celkově dodávané množství ovoce a zeleniny do školek orientovat na počet umístěných dětí starších tří let. Doplnilo, že „spolujíst mohou všechny děti od jednoho roku věku". Bavorská sociální demokracie normu kritizuje – nejmenší děti by neměly mít jen „milostivou" možnost smět jíst jablka nebo hrušky o něco starších kamarádů ve školkách, ale měly by taky dostávat své vlastní „státní" ovoce. „Aby program školního ovoce měl skutečně trvalé dopady na stravovací návyky bavorských dětí a mládeže, měli by být i všichni kojenci a batolata v předškolních zařízeních zásobováni pravidelně zdravým ovocem a zeleninou," požaduje SPD.

Zařízení ke zničení.Přijďte si vybít vztek

Po Halle začali i v Mnichově nabízet starším 18 let možnost „vypustit páru", odreagovat vztek či stres, ničením. „Za úplatu mohou návštěvníci demolovat vybavení kanceláře nebo obýváku," píše list PNP.
Dodává, že psychologové spíše radí zlobu odreagovávat pokojnou cestou. „Násilí je vždy znamením bezradnosti," říká profesor z Lübecku Laszlo A. Pota. „Lepší je hledat příčiny a pak volit řešení."
Ke zničení jsou v Mnichově plně nábytkem vybavené obýváky – stoly, židle, pohovka, skříně, porcelán, sklo atd. – a vybavené kanceláře s psacím stolem, počítačem, regálovým systémem aj. Ničitelům jsou k dispozici za paušál 139 eur. Služba v Halle nabízí i vyřádění se při narozeninách: po party dva vybraní hosté zničí zařízení místnosti a ostatní to sledují na monitorech.
Zákazníkům jsou poskytovány baseballové pálky, golfové hole nebo palice, ale také přilby, ochranné brýle, pracovní rukavice. Pouštějí jim „k dílu" hudbu, která má jejich nutkání k ničení pořádně povzbudit. Na demolici mají 30 minut, ale mnozí to prý určitě dokáží rychleji… .
Řádění je natáčeno a film si aktéři mohou zakoupit.

Prodloužili kouření v hospodách

Rakouská vláda se shodla na úplném zákazu kouření v restauracích od května 2018, sdělil včera deník OÖN. Návrh zákona v pátek odešel parlamentním výborům k posouzení. Do poslední chvíle vláda diskutovala o formě a výši odškodnění hostinských, kteří po roce 2009 investovali do požadovaného stavebního oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky. Nakonec se zástupci branže dohodla, že dostanou „prémii" ve výši zůstatkových hodnot přestaveb po odpisech.