VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé nasadí na vyčistění Dunaje obří „vysavač"

Linec - V hornorakouském Dunaji je usazeno na 30 milionů kubíků sedimentů. Část z nich vyplavila velká voda v červnu na plochy pobřeží, kde jemné částečky způsobily značné škody. Politici a vědci teď řeší, co s tímto „nadělením". „Společnost Via Donau, která je odpovědná za volnost dunajské vodní cesty, chce sedimenty v budoucnu hospodářsky využít," píší OÖN. „70 metrů dlouhý sací bagr má z hnědého dunajského bahna získávat suroviny.

7.1.2014
SDÍLEJ:

Takto bude vypadat dunajský vysavač.Foto: Deník/repro

Na vývoji technologie spolupracuje Via od roku 2009 s univerzitou Montana v Leobenu.  Podle Franze Kesslera z institutu techniky těžby bylo cílem vytvořit konstrukci, která odsaje kaly, ale biomasu ponechá v řece. „Na rozdílu hmoty pozná stroj například rozdíl mezi kamínkem a ráčkem," vysvětluje.

Suroviny, které bahno přináší, jsou různé – od jemného písku pro cementářský průmysl po vzácné lithium, potřebné mimo jiné k výrobě mobilních telefonů; to by mohlo být těženo od roku 2016. Loď, která to bude umět, přijde odhadem na dva miliony eur. Nyní experti posuzují, zda se její provoz vyplatí. „Pokud se najde investor, mohl by bagr vysát denně na tisíc kubíků sedimentu a ještě na palubě z něj vytřídit zhodnotitelné části," pokračuje linecký list.

List k tomu dodává, že kdyby loď pracovala 360 dnů v roce, potřebovala by 80 let k vytěžení současných nánosů.

Zadlužený chrám hudby

Pekingská filharmonie v Brucknerhausu 2013.Koncertní dům Brucknerhaus, základní kámen linecké kulturní scény, otevřený v roce 1974, ze 62 procent dotovaný, zaznamenal loni schodek 594.000 eur. Výnos prodeje vstupenek byl o deset procent nižší než plán 2,323 milionu eur. Drastický propad byl zejména ve třetím čtvrtletí – na 403 000 eur, ačkoliv v polovině září už začínaly Brucknerovy slavnosti.

Náklady byly rozpočtovány na 4,326 milionu, ale vyžádaly si o 22 procent víc - 5,279 milionu. V roce 2012 dům vydal „jen" 3,978 milionu, poznamenal deník OÖN.

Pro letošek má Brucknerhaus vyjít se 3,475 milionu, což je asi o 40 procent méně, než kolik činily skutečné výdaje loni. O téměř dvě třetiny je zkrácen rozpočet na tzv. Klangwolke – na 200 000 eur. 100 000 eur scéna uspoří tím, že letos už nebude nic pořádat v Růžových zahradách na Pöstlingbergu.

Země pozorná k rodinám

K podpoře rodin vydá hornorakouský rozpočet letos 6,5 milionu eur. Vedle finančních dotací například na opatrování dětí  (2,6 milionu) poskytuje dále mimo jiné školní „startovné" a příspěvky na školní akce ve výši 100 eur dětem nemajetných rodin, zaznamenal deník Volksblatt.  Do podpory lyžařského výcviku dětí (až tři polodenní karty na sezonu zdarma) budou letos zahrnuty i předškolní děti. V roce 2009 země poskytla 7088 těchto permanentek, loni už přes 9000 a letos počítá s téměř 17 000.

Ubylo opeřenců?

V Bavorsku bylo letos při pozorování zimního ptactva zaznamenáno výrazně méně opeřenců než loni. Podle mezitimní bilance Zemského svazu ochrany ptactva je pokles kolem 20 procent. Po vyhodnocení asi čtvrtiny hlášení pozorovatelů vedl překvapivě vrabec polní před loňským vítězem sýkorou koňadrou a téměř stejně početně zastoupeným vrabcem domácím. Na jednom pozorovacím místě bylo letos zjištěno během rozhodné půlhodiny jen 36 ptáků, zatím co při loňském rekordu 43, píše PNP.

Podezřelí Češi

Rakouská policie zadržela v Pregartenu 37letého muže a jeho 28letou přítelkyni, oba z Čech. Podezírá je z toho, že 2. ledna odmontovali v podzemních garážích ve Freistadtu  obě poznávací značky tam odstaveného auta, namontovali je na svůj vůz registrovaný v ČR a jezdili v oblasti Freistadtu a Lince. Policie je podezírá, že v Rakousku kradli. Mimo jiné měli z garáže odcizit šestnáct sad fotbalových dresů a v Linci jedno horské kolo, píše deník OÖN. V jejich vozidle byly zajištěny MTB, nářadí, oděvní součásti, boty a různé spotřební a ozdobné věci. Jejich původ ještě bude objasňován. Dvojice byla umístěna do věznice v Linci.

Autor: Vladimír Majer

7.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení