VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé odevzdali čtvrt milionu zbraní

Pasov - V Bavorsku je registrováno asi 1,15 milionu zbraní, o 250 000 méně než v roce 2009. Obdobně klesá i počet jejich držitelů. V národním registru je jich 215 000, o téměř čtvrtinu méně než na začátku minulého roku, píše PNP. Tento seznam byl zaveden loni propojením dat 500 různých úřadů a je v něm hodně duplicitních údajů, které musejí být postupně očištěny, nejpozději do roku 2017. I tak se ale ukazuje, že Bavoři ve srovnání s ostatními občany Německa drží zbraní nejvíc – zhruba pětina všech zapsaných do registru je z Bavorska.

15.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michaela Michalcová

„Ve skutečnosti je kromě toho v domácnostech dál spousta neregistrovaných zbraní," pokračuje PNP. Ty jsou extrémně často užívány například při trestné činnosti. Vyhodnocení ukázalo, že z 1500 trestných činů se zbraní v roce 2012 byla jen necelá desítka spáchána s registrovanou zbraní. Ve všech ostatních případech šlo o ilegální zbraň nebo o hračku.  Téměř tisíckrát se z nedovoleně držených zbraní střílelo…

Pivní hotel nebude

Freistadt systematicky buduje pověst pivního města. V oblibě jsou jeho pivovarnické semináře i prohlídky pivovaru, v květnu příštího roku bude ve výstavní hale pivní veletrh. „Jen s plánovaným pivním hotelem to nechce kapat," píše deník Volksblatt a cituje Karla Steinbeiße, ředitele turistického svazu centrálního Mühlviertlu: „Šetření ukázala, že tu není potenciál pro takový ubytovací provoz." Proto byl projekt zatím odložen.

List dodává, že plán přestavby nemocnice na wellnesshotel s dostatečným počtem špičkových lůžek ztroskotal už před několika lety. Jako alternativa vznikl domov seniorů.

Procházky pro Hoenesse?

Od 2. června sedí ve věznici v hornobavorském Landsbergu fotbalový manažer Uli Hoeness (62). Za daňové úniky se škodou 28,5 milionu eur dostal tři a půl roku. „Tedy s meltou a margarinem na jídelníčku, budíček v 5.50, uzamčení cely o osmi metrech čtverečních v 19, zákaz mobilu a laptopu, tak vypadá osnova všedního dne bývalého šéfa FC Bayern Mnichov," popisuje pasovský deník PNP. Nyní má Hoeness naději na lepší život, dodává.

Bavorský zákon o výkonu trestu bez ohledu na to, je-li někdo prominentem nebo ne, předpokládá možnost zaměstnávání mimo věznici s dohledem vězeňského pracovníka nebo bez něj.  Termín, od kdy je to možné, zákon neuvádí, ale obvyklé je, že tento režim je povolován 18 měsíců před předpokládaným propuštěním.

„Kdy bude Hoeness na svobodě, závisí na tom, jaká část jeho trestu odnětí svobody bude přeměněna na podmíněnou", pokračuje list. Obvyklá je taková přeměna poslední třetiny sankce, v některých případech k tomu ale dochází už po polovině. Předpokladem pro to jsou „zvláštní okolnosti", jak to právníci nazývají. Musí jít o předtím netrestaného pachatele a nesmí být ohrožena bezpečnost občanů. Roli hrají i osobnosti vězně a jeho vývoj během výkonu trestu. O propuštění rozhodne místně příslušný okresní soud.

„Vedení věznice ale může už předtím stanovit prognózu, zda by po odpykání poloviny trestu mohlo k přeměně zbytku na podmínku dojít. Tomu odpovídají i termíny pro případné předcházející úlevy v režimu. Takový plán byl vypracován také pro Hoenesse jako pro každého jiného vězně pár dnů poté, kdy do Landsbergu přišel," píše PNP a vypočítává, že polovinu, tedy 21 měsíců, by měl mít vykonánu začátkem března 2016. O 18 měsíců dřív, tedy vlastně už začátkem tohoto září, Hoeness mohl dostávat pracovní (vycházkové) volno. V „tvrdém" režimu cely by tak seděl vlastně jen tři měsíce. „Vycházkáři" mohou přes den pracovat a do věznice se vracet jen ke spaní. Hoeness ale této výhody zatím nepožívá. Bližší informace k věci bavorská justice s odkazem na ochranu osobních dat nepodává.

Město středního stavu

Dolnobavorský Deggendorf byl o víkendu ve Würzburgu vyznamenán nedotovanou „Velkou cenou středního stavu" jako „obec roku". Titul uděluje nadace Oskara Patzelta, celospolková „iniciativa pro střední stav". Letos to bylo již podvacáté, píše PNP.

Porotu tvoří zástupci řemeslnických komor, hospodářských svazů a obcí. Oceňovány jsou v první řadě firmy, které vytvářejí pracovní a učňovská místa, jsou zakořeněna v regionech, jsou známá dobrými nápady a hospodářsky úspěšná, popisuje list z regulí iniciativy. Mezi jedenácti letošními nositeli ceny, z toho čtyř bavorských podniků, bylo také okresní město Deggendorf. Porota jej ocenila jako „kulturní, hospodářské a vědecké centrum Předního Bavorského lesa".

K jeho plusům patří vysoká škola, zemská zahradnická výstava, velkolepá nabídka pro trávení volného času a pestrý mix převážně středně velkých firem v oborech strojnictví, chemie, sklářského průmyslu a zdravotnictví, jejichž počet v minulých letech výrazně stoupl. Nezaměstnanost klesla ze 6,8 procenta v roce 2001 na loňská 4,2 procenta. Ze 184 podniků poškozených loňskou povodní století 183 provoz obnovilo – to je podle poroty argument svědčící o síle místa a duchu jeho obyvatel, uvádí PNP.

Když má sudí „poruchu na příjmu"

Fotbalový rozhodčí Manuel Gräfe se omluvil Eintrachtu Frankfurt za neodpískanou penaltu v utkání bundesligy s FC Augsburg (0:1) s neobvyklým odůvodněním, zaznamenala PNP.  Podle ní mu chtěl čtvrtý oficiální rozhodčí Patrick Ittich v 16. minutě sdělit, že Dominik Kohr z Augsburgu strhl ve své šestnáctce domácího Václava Kadlece, jenže zrovna nefungoval mikrofon a sluchátka, přes ně rozhodcovská sestava normálně komunikuje.

Vysvětlení a omluvu rozhodčího hned po zápase potvrdila mluvčí frankfurtského stadionu a také trenér Eintrachtu Thomas Schaaf  uvedl, že za ním sudí přišel a řekl, že je mu líto, že to byla jasná penalta. „Ta by nám dnes byla jistě pomohla, ale je dobře, že rozhodčí se k tomu jasně postavil. Sami jsme v zápase udělali hodně chyb…," dodal. Vedení klubu proti rozhodnutí nebude protestovat.

Autor: Vladimír Majer

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení