VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé se bojí dopadu ruských sankcí

„Linecká Voestalpine měla v lednu dobrý den – v obtížné hospodářské situaci získala jednu ze svých největších jednotlivých zakázek v historii, dodávku hrubého plechu pro plynovod Southstream vedoucí Černým mořem v hodnotě přes sto milionů eur. Poslední tranže jsou expedovány v těchto dnech," píše deník OÖN. Dodává, že v příštím týdnu by takový obchod nejspíš nebyl možný, protože Evropská unie chce všechny technologie k těžbě ropy a plynu zařadit na listinu sankcí proti Rusku. To je pro Rakousko desátým největším obchodním partnerem – přes masivní dovozy zemního plynu mělo s Moskvou pozitivní 300milionovou obchodní bilanci.

26.7.2014
SDÍLEJ:

Rakušané se bojí dopadů sankcí.Foto: Deník/repro

Rakouský hospodářský delegát v Moskvě Dietmar Fellner  apeluje na politické řešení konfliktu na Ukrajině, protože sankce by zasáhly samotné Evropany. Pokud prý je EU zpřísní o ohlášené záměry, situace se dramaticky zhorší. Podle něho závisí na obchodu s Ruskem až 30 000 pracovních míst v Rakousku.

Také prezident rakouské Hospodářské komory Christoph Leitl míní, že každá sankce škodí jejímu vyhlašovateli.  „Hospodářství nemá být nasazováno jako politická zbraň, ale jako most. Sankce vedou k přitvrzení, ne k řešení. Řešení lze najít jen v trvalém dialogu," říká v lineckém deníku.

Hotelový špion

Kurt Steindl (44), kvalifikovaný gastronom z Leondingu, má zvláštní povolání – testuje hotely, píší OÖN. „Ať jde o zdánlivě neviditelnou vrstvičku prachu za televizorem, o ne dost krvavý steak nebo nudící se recepční, jeho oči jsou stále bdělé," uvádí list.

Hotelový slídil v akci.Nikdy prý „nevyletí", ani při své vlastní dovolené, jak s úsměvem poznamenává. Připouští ale, že odpočinek s rodinou v hotelu pro něho nepřichází v úvahu.  Během kontroly s personálem nikdy nemluví. Vrací se tam později, aby s managementem sepsal protokol. Jeho hodnocení je podkladem pro rakouskou klasifikaci hotelů.

Hotely testuje od roku 2004 a odhaduje, že jich po celém světě posoudil už tři nebo čtyři tisíce, především ovšem v Rakousku. Kvalita se prý dá poznat už i na první pohled: Zajděte na první WC a podívejte se na toaletní papír – už podle jeho kvality je zřejmé, jestli a jak moc subjekt musí šetřit, říká. Perfektní podle něho není žádný hotel. I ta nejlepší kuchyně může dělat chyby, ale ty jsou lehce napravitelné personálem – třeba rychlou omluvou nebo obligátním šálkem kávy na náklady domu. „Bohužel tato šance nebývá často využívána," dodává.

K jeho „pracovním pomůckám" patří mj. propisovačka s minikamerou, ale užívá jí prý jen proto, aby mohl zaznamenat i malé detaily, například účes recepční, to, zda nosí jmenovku a zda ho oslovuje jménem.

Na otázku po absolutním „no-go" uvádí nezdvořilý personál nebo takový, na kterém je vidět, že svou práci nedělá rád. A „no-go" je ovšem také přijímání dárků od posuzovaného subjektu…

Voyeur s technikou

V Landshutu dopadli slídila po naháčích vybaveného vyspělou technikou – dálkově řízeným minivrtulníkem. 62letý muž jej naváděl nad jinak neprůhlednou zahradu, na níž se nazí slunili 47letá žena s přítelem. Když jeho „drohne" či kvadrocopter dlouho „visel" nad přilehlou garáží, poškození vyrozuměli policii. Ta voyeura začala trestně stíhat za poškozování vysoce osobnostních práv pořizováním obrazových záznamů, píše PNP.

14 lidí v kontaktu denně

Dospělí v Německu komunikují za den pracovně nebo privátně v průměru se čtrnácti jinými osobami, zjistil mnichovský institut IMAS. S kontakty jsou převážně spokojeni, jen každý pátý úplně ne. Asi 30 procent dotazovaných komunikuje nanejvýš s pěti lidmi za den. Pro srovnání, v roce 1991 hovořil každý průměrně s jedenácti partnery denně. Nárůst je jednoznačně přisuzován novým technologiím. Mobil, skype a internet všeobecně vyvolávají a podporují každodenní komunikaci, řekl v PNP vedoucí institutu Achim von Kirschhofer.

Vyhazov za rasismus

Rasistická urážka souseda ospravedlňuje okamžitou výpověď z nájmu, rozhodly soudy v Augsburgu v případě nájemnice v bytovém domě, která urazila souseda cizince hanlivými xenofobními nadávkami. Navíc poškodila dveře jeho bytu.  „Pronajímatel nemusí strpět pokračování nájemní smlouvy při takovém rasistickém chování nájemníka, mimořádná okamžitá výpověď není nepřiměřená," řekly soudy. Rozsudek je pravomocný.

Dražší voda

Klientům pasovského podniku služeb od 1. září podraží voda o 18 procent na 1,22 eura za kubík. Čtyčlenná domácnost se 150kubíkovou spotřebou ročně tak zaplatí měsíčně průměrně o 2,63 eura víc, píše PNP. Šéf vodáren zdražení odůvodnil nutnými milionovými investicemi k odstranění následků loňských povodní.

Autor: Vladimír Majer

26.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení