VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé zase „popojeli" k Čechám

Linec – „Od roku 2009 rozestavěný největší silniční projekt dálniční společnosti Asfinag, stavba S10, ,zatočil´ do cílové rovinky," napsal ceník Volksblatt.

27.6.2015
SDÍLEJ:

Hosté na S10 do Čech.Foto: Deník/repro

S dokončením obchvatu Freistadtu před půl rokem byla zprovozněna severní část trasy, v prosinci má být otevřen poslední 17kilometrový úsek od Unterweitersdorfu k jižnímu okraji Freistadtu. Na postup prací se v pátek při dnu otevřených dveří přišlo podívat velké množství lidí, z nichž mnozí se nechali provézt jako první autobusy pětikilometrovým tunelem Götschka. Mezi hosty byli i ministr pro infrastrukturu Alois Stöger, zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl a generální ředitel Asfinagu Alexander Walcher (na snímku zleva sledují závěrečné asfaltování).

Také Linec má semaforové dvojičky.Párky na přechodu

V pátek dopoledne se v Mozartově křižovatce v Linci rozsvítila na semaforech přechodů pro chodce zobrazení heterosexuálních, homosexuálních a lesbických párů. Hornorakouská metropole tak následovala příkladu Vídně a vyslyšela facebookovou iniciativu k užití těchto motivů jako symbolu otevřenosti světu a tolerance. Město podmínilo instalaci privátní investicí do zařízení a během dvou dnů organizátoři získali požadovaných 1000 eur, píše deník OÖN. Symboly se tak objevují v pravý čas k sobotnímu Christopher Street Day v Linci.

Cena vepřového klesá

Cena vepřového masa, 1,28 eura za kilogram, je podle ředitele hornorakouského svazu zemědělských zpracovatelů Hanse Schlederera nejnižší za sedm let, píše deník Volksblatt. Před rokem byla ještě 1,50 eura. V poklesu se odrazilo ruské embargo a nižší ceny v Německu, řekl Schlederer. To vystavilo 2000 producentů v Horních Rakousích pod masivní tlak. Přitom byly předpoklady rozvoje dobré, poptávka celosvětově rostla, především v Asii.
Od 1. dubna platná povinnost označování nezpracovaného baleného vepřového místem původu podle Reiseckera domácí gastronomii a velkoprodejce podpořila: „Konzument ocení, když řízek v restauraci pochází z Rakouska a ne z Dánska," říká. List dodává, že v Rakousku je spotřeba vepřového masa 38 kilogramů na osobu ročně. Asi polovina tohoto zboží ve velkoobchodě pochází ze zahraničí.

Zlatý poklad z Pasova.Zlatý poklad v Pasově!

Stavební dělníci našli při demoličních pracích na soukromém pozemku v Pasově blízko kliniky zlato v hodnotě stovek tisíc eur, napsal deník PNP. Policie a město listu potvrdily, že ve středu bagrista odkryl zlaté cihly s nápisem "Schweizer Bank" a role listového zlata. Podle tiskové mluvčí radnice Karin Schmellerové má poklad cenu asi 600 000 eur. V pátek se pak na staveništi našlo další zlato. O jeho ceně mluvčí ještě neměla informaci, ale lze prý vycházet z toho, že celkově bude mít zlato hodnotu přes milion eur. Snímek prvního nálezu pořídil čtenář Heimatzeitungu, který šel náhodou kolem.

Buvoli u Malše s posilou

Buvolů u Malše přibývá.Nejprve tu byli tři buvolí dámy a jeden býček, na podzim k nim přišli čtyři kamarádi a v pátek přibyla ze Schönbrunnu další posila, kráva Elfe, kterou sem doprovodila osobně ředitelka zoologické zahrady Dagmar Schratterová," napsal linecký deník OÖN. Doplnila tak stádo, které už rok spásá trávu v evropsky chráněném území Malše u Leopoldschlagu. „Na louce svou matku okamžitě po roce poznal mladý býček Lajos a postaral se o její integraci mezi ostatní," uvádí list.
Vysvětluje, že od května do října jsou zvířata na řece, v zimě sdílejí stáj se strakatým skotem. V projektu jde o to udržet přirozenou cestou v chráněném území životní prostor vzácných druhů zvířat a rostlin. S traktorem nelze záplavové louky obhospodařovat, nenároční buvoli tu v podstatě nacházejí svůj přirozený prostor. Jejich trus přitahuje hmyz, který je zase potravou vzácným druhům. Vedoucí informačního centra "Natura 2000" Wolfgang Sollberger uvedl, že například chráněný chřástal polní tu letos zahnízdil tak brzy jako dosud nikdy. Je tomu prý tak proto, že se tu cítí dobře a jeho hnízda na zemi nejsou ohrožována zemědělskými stroji. Mokřiny a vznikající louže jsou jedinečným životním prostorem vzácných obojživelníků a plazů. Stádo má mít postupně až dvacet kusů.
OÖN dodávají, že většina chráněných luk leží na území obce Leopoldschlag, přičemž jejich privátní vlastníky za výpadek úrody odškodňuje spolek ochrany přírody.

Autor: Vladimír Majer

27.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
68

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení