Kontrolami k bezpečnosti

Linec - Na silnicích Horních Rakous loni zahynulo 75 lidí, ve srovnání s rokem 2013 o 24 procent méně. Je to rekord, na němž má podíl také zvýšený počet dopravních kontrol, píše deník OÖN. 24 procent nehod způsobila nepřiměřená rychlost. Jen čtyři procenta havárií se stala na dálnicích. Policie loni sankcionovala 760 387 řidičů za překročení povolené maximální rychlosti. Provedla 161 527 testů na požití alkoholu a přistihla asi 4700 řidičů s více než 0,5 promile. 3292krát měli víc než 0,8. Podle Klause Scherleitnera ze zemského ředitelství jezdí opilých málo mladých, většina přistižených patřila ke generaci nad 40 let. Přes stoupající „hustotu" kontrol celkově počet zjištěných ovlivněných řidičů klesá. Z dalších přestupků bylo asi 15 000 nepřipoutaných, tedy relativně konstantní stav.
Hornorakouská policie loni odhalila také kolem 160 řidičů pod vlivem drog nebo léků a chce tyto kontroly zesílit. „Je to ale těžké, pro zjišťování takového ovlivnění není žádný ,předtest´ jako dechová zkouška u alkoholu. Ta trvá pět sekund, ale u drog si vyžaduje i dvě a půl hodiny – a bez zaručení výsledku," uvádí Scherleitner.

Radnice bez šoférů?

Bez služebních aut?Před zářijovými volbami se linečtí Svobodní „zviditelňují" návrhem na úsporné opatření – chtěli by zrušit dosavadní praxi služebních aut se šoférem. Osm členů vedení města by si mělo jezdit samo referentským nebo vlastním autem, nebo „na cesťáky" užívat jiných dopravních prostředků od hromadné dopravy přes mopedy k taxi, píší OÖN. „Kilometr jízdy služebním autem radnice stojí 3,33 eura, osmkrát víc než úřední kilometrovné, které je 42 centů," říká městský radní za Svobodné Detlef Wimmer.
Náklady rostou s pěti profesionálními řidiči, kterým je třeba platit také přesčasy při večerních jízdách s dlouhými čekacími dobami. Pro dovolené a nemoci mají ještě dva náhradníky. V roce 2010 činily náklady na vozidla a tento personál na radnici 418.800 eur, v roce 2013 to bylo 458.283 eur. Auta jsou podle Wimmera nadprůměrně hodnotná, ale rozhodně ne luxusní. „Drahá je především skutečnost, že služební šofér musí být k dispozici vlastně nepřetržitě – privilegium, které si i v privátním sektoru mohou dopřát jen špičkoví manažeři velmi dobře prosperující firmy," říká. Sám prý už šetřit začal a služební vůz používá jen zřídkakdy.
Vedoucí funkcionáři SPÖ nevidí důvod praxi měnit, píší OÖN a citují starostu Klause Lugera: „Auta jsou součástí naší struktury pracovišť." Pět služebních vozidel je k dispozici nejen osmi radním, ale i špičkovým zaměstnancům magistrátu, dodává radní za SPÖ Stefan Giegler a argumentuje mnoha termíny jednání i mimo radnici. Při jízdách pak pracují, vyřizují věci. Podivuje se nad tím, že Wimmer, který této výhody užíval pět let, ve volebním roce svůj postoj mění…

Zabavují automaty

Od 1. ledna jsou ve Vídni zakázány výherní automaty. Finanční policie podnikla ve středu první razii, při které zabavila 50 ilegálních přístrojů, tedy takových, které byly přes zákaz připraveny k provozu. .Za porušení hrozí pokuty od 1000 do 60 000 eur, poznamenávají OÖN. Kromě policistů v uniformách jsou k namátkovým kontrolám, případně na udání, vysíláni i úředníci v civilu. Podle Helmuta Kafky ze svazu provozovatelů kontroly očekávali. Nyní se ale teprve musí vyjasnit právní stránka věci, případně až před Evropským soudním dvorem. Branže zastává názor, že musejí být dodrženy lhůty stanovené ve vydaných koncesích, tedy v některých případech až do roku 2020. Podle Kafky lze rozhodnutí očekávat nejdříve za dva, tři roky.

Bylinka roku?

Třezalka, bylinka roku?Studijní kruh historie vývoje léčivek Univerzity Würzburg zvolil třezalku tečkovanou Léčivkou roku 2015, zaznamenal deník PNP. Hypericum perforatum, v němčině Johanniskraut podle toho, že rozkvétá kolem sv. Jana 24. června, patří prý k nejlépe prozkoumaným bylinám na světě a prokazatelně pomáhá při lehkých nebo středních depresích. Nechali si s ní ošetřovat rány už římští legionáři. Že je v ní ale víc, objevil v začátku 19. století lékař Justinus Kerner, když ošetřoval pacienty se sklonem k melancholii. Po požití třezalkového čaje se jejich nálada zlepšovala.
Tento efekt od té doby potvrdila řada studií. V roce 2009 shrnula Univerzita v Mnichově 29 zkoumání u 5489 pacientů s depresemi se závěrem, že třezalka je srovnatelná se standardními antidepresivy a má přitom méně vedlejších účinků. Selhává ovšem u depresí těžkých, rozvíjí PNP. Připojuje recept na „třezalkovou tinkturu". 60 gramů čerstvých nebo 30 gramů sušených květů se ve skleničce z tmavého skla zalije vysokoprocentním alkoholem a nádobka se nechá čtyři až šest týdnů v teple a na světlém místě při občasném důkladném protřepání. 20 až 40 kapek slité tekutiny se v případě akutních potíží rozpustí jednou za den v trošce vody a užije. Možná je i víceměsíční kúra se stejnými dávkami. Kapky lze uchovávat až jeden rok.

„Úplatek" učitelce

Vlastně chtěli učitelce udělat radost ke konci svého posledního školního roku, ale způsobili jí hodně starostí, píše PNP. Protože jejich dárek, sošku za sotva 200 eur, přijala, musí zaplatit do státní kasy 4000 eur. Podle správního předpisu totiž smějí úředníci v Berlíně přijmout dárek jen do hodnoty deseti eur. Pokud je cennější, musí být předložen k povolení příslušnému školnímu radovi. V tomto případě na to pravděpodobně učitelka zapomněla a otec jednoho ze školáků ji udal pro přijímání úplatku. Státní zastupitelství začalo věc vyšetřovat a kantorka 4000 eur zaplatila, aby mohlo být stíhání zastaveno.
„Zástupci rodičů a výchovní experti sice poukazují na to, že za deset eur se nedá koupit ani kytka, ale správa přísná pravidla ospravedlňuje i u vycházejících ročníků, protože prý hrozí nebezpečí, že obdarovaná učitelka bude v budoucnu učit také sourozence dárců," uvádí list. Případ podle něj vyvolal pobouření, ale také vlnu solidarity. Tak chce občan z Mnichova vybrat od lidí ony 4000 eur a učitelce je předat. Založil také kampaň na webu. PNP pak dodávají, že pro berlínské poslance naopak desetieurová hranice neplatí, ti mohou přijímat bez oznámení dárky až do 400 eur.

Tyrani zvířat

Loni bylo v Rakousku podáno 802 trestních oznámení pro týrání zvířat, rok předtím bylo za tento skutek odsouzeno 32 pachatelů. Podle ministerstva spravedlnosti se letos chystá zpřísnění trestů, a to až na dva roky odnětí svobody, napsal linecký Volksblatt. Organizace ochrany zvířat zpřísnění vítá, ale s poukazem na výše uvedený malý počet sankcionovaných problém vidí ve vykonatelnosti. Patnáckrát soudy vynesly peněžité tresty odpovídající sazbě 60 až 120 dnů vězení, osmkrát uložily podmínky, nejvyšší od tří do šesti měsíců, a žádná sankce nebyla nepodmíněná.

Slušná prachárna

Jen k přelomu roku zajistila policie na hraničních přechodech mezi Horní Falcí a Čechami téměř 3300 raket, dělbuchů a další zábavní pyrotechniky bez příslušného označení, a tedy nedovoleně dovážených. Je to výrazně víc než v minulých letech. Se 27 dovozci bylo zahájeno stíhání. Kromě toho celníci našli řadu pašovaných zbraní jako boxerů, paralyzérů, nožů a jednu poplašnou pistoli, píše PNP.

Pořád málo lékařů?

V Bavorsku nyní pracuje tolik lékařů jako nikdy. Koncem minulého roku jich bylo 61 916, o dvě procenta víc než v roce 2013. Během deseti let jejich počet stoupl dokonce o 23,7 procenta. Obzvlášť se počty zvyšují u zaměstnaných lékařů – na klinikách od roku 2004 o více než třetinu, naposledy na 28 546. Počet zaměstnaných v praxích se zvýšil dokonce na devítinásobek. Prezident zemské lékařské komory Max Kaplan ale dál vidí problémy především u tzv. domácích lékařů – mladí nejsou ochotni pracovat v týdnu 50 nebo 60 hodin, říká.