VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sudetští Němci už nechtějí „domů"

Pasov – V sobotu večer přijalo spolkové shromáždění sudetských Němců v Mnichově většinou 72 procent změnu stanov své organizace.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Bernd Posselt.Foto: Deník/repro PNP

Po preambuli o tom, že landsmanšaft sleduje „výlučně a bezprostředně obecně prospěšné cíle" doma i v zahraničí, stanovy tyto cíle deklarují nadále jako udržování vyhnanců a jejich potomků jako politického, kulturního a sociálního společenství, a jako hájení jejich zájmů v původní i nové vlasti. Druhý bod byl ale změněn a nyní říká, že cílem je uskutečňovat spravedlivý národní a státní řád, ve kterém jsou zajištěna lidská práva, právo na vlast, na sebeurčení národů a národnostních skupin a který odsuzuje zejména vyhánění, genocidu, protiprávní vyvlastňování a diskriminaci na celém světě. Tam, kde k nim došlo, je pak cílem v rámci možností následky hojit.
Změna stanov byla přijata už před rokem. Kritikové ji ale označili za právně neúčinnou a se žalobou měli částečný úspěch, píše pasovská PNP. Podle informace landsmanšaftu ale tehdy okresní soud v Mnichově kritizoval změnu z formálních důvodů, jako náhle, „překvapivě" vytvořenou. Obsahově soud text akceptoval, dodává PNP. Spolkové předsednictvo landsmanšaftu proto starou předlohu předložilo o víkendu k hlasování ještě jednou.
List připomíná, že mluvčí sdružení a poslanec Evropského parlamentu Bernd Posselt změnu odůvodňoval slovy: „Samozřejmě chceme pokračovat v našem kurzu otevírání se a stavění mostů." Kritici mu předhazovali, že „obětuje práva sudetských Němců".

Slavili první narozeniny

V Bavorsku v pondělí oslavilo své „správné" oficiální první narozeniny 204 dětí – tedy ti, kteří se narodili 20. února 2012. Na čtyři poslední přestupné dny, tedy 29. února 2000, 2004, 2008 a 2012, se v zemi narodilo celkem 1001 dítě.
O těchto datech se v Bavorsku vzalo celkem 1358 lidí. „Svatební den tak může v pondělí oslavit v nejlepším případě 679 párů, pokud se už zatím nerozvedly," uvádí PNP.

Mrtvý na přechodu

Na dálnici D 6 u Waidhausu na hranici s ČR proti Rozvadovu byl přejet a smrtelně zraněn v neděli pozdě večer chodec, který chtěl na přechodu přejít vozovku. Identita oběti nebyla zatím zjištěna, uvedla PNP v pondělním ranním internetovém zpravodajství. Dálnice byla ve směru do Čech uzavřena.

Pro seniory s psíky

Aby finančně slabší senioři mohli dál držet své psy, většinou mnoho let jejich věrné průvodce, realizovali v Regenu projekt „Zůstaneš u mne!". Vznikl ve spolupráci občanské kanceláře okresního úřadu a okresní pověřenkyně pro seniory Christine Kreuzerové . Účelem je získat krmení pro psy a dát je lidem s nízkými příjmy k dispozici, aby nemuseli utrácet ze skrovných rozpočtů ještě za obživu svých miláčků, píše PNP. První dodávky přišly od odborného obchodu BayWa v Regenu a firmy Markus Mühle z Westerwaldu. Tzv. „stoly" prodávající levně chudším lidem v Regenu a ve Zwieselu jsou připraveny vydávat potřebným krmivo pro psy ve svých obvyklých provozních hodinách. Stejně předává jí darovaný sortiment také „stůl" ve Viechtachu.

Autor: Vladimír Majer

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení