VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů otevřeli centrum na zeleném pásu

DEVADESÁTINY. Už 65 let objíždí rakouské poutě se svou střelnicí paní Elsa Schladerová z Welsu. Letos 20. března oslavila devadesátiny! Starosta Lince Klaus Luger jí k tomu v sobotu při zahájení jarního jarmarku na Urfahru udělil v uznání za její vytrvalost čestný diplom. „Proč bych měla sedět doma? Jsem radši mezi lidmi," říká paní Elsa. Kromě Urfahru mají stálou štaci například na lidových slavnostech v Riedu a ve Welsu a na jarmarku v Kitzbühelu.

4.5.2015
SDÍLEJ:

Paní Schladerová se starostou Lince.Foto: Deník/repro

Dům, který spojuje llidi u hranice

Linec - Bývalý tzv. mühlviertelský lesní dům ve Windhaagu u Freistadtu byl v neděli slavnostně otevřen po velkolepé rekonstrukci jako "Green Belt Center". „Kde kdysi Anton Bruckner našel svou první práci jako pomocný učitel, jsou dnes na celkem tisíci metrech plochy moderně prezentovány výstavy a informace o přírodě, dějinách a budoucnosti ,zeleného pásu´ kolem někdejší železné opony," píše linecký deník OÖN. Expozice po ní zavede návštěvníky až do tundry evropského severu a k Černému moři. Doprovodné výukové programy učí třeba sbírat a vařit „divoké delikatesy", zájemci tu budou moci strávit čtyři dny a tři noci v nedotčené přírodě, atd. Provozovatelé počítají s návštěvami z celé Evropy, ale dům má také spojovat lidi z příhraničí, jak řekl starosta Windhaagu Erich Traxler. Podle Milana Nebesáře z jihočeského krajského úřadu centrum otevírá četné možnosti rozvoje našeho regionu Dunaj – Vltava, zaznamenal linecký list.
Iniciátor „zeleného pásu Evropy" Kai Frobel z Norimberka při zahájení uvedl: „Zatím co v mnoha zemích ještě diskutujeme o tom, jak by šlo o tento přírodní poklad pečovat, tady v Rakousku už jste konali. K tomu mohu jen gratulovat…" Zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl zdůraznil aspekt porozumění mezi národy, k němuž Green Belt Center přispívá. „Kde kdysi byla Evropa rozdělena na západ a východ, nyní objevujeme společně poklady přírody," řekl.

Je starostou bez občanů.Starosta bez občanů

Nezvyklé volby starosty se konaly jako každoročně v Schönstheimu v okrese Würzburg – v místě, které nemá žádné obyvatele, píše pasovský deník PNP. „Obcí" je jen 301 hektar velký les. Přesto je tu už víc než 500 let každého 2. května volen nový starosta. Kuriózní zvyk má původ ve středověku a udržuje se dodnes. Novým starostou je od soboty Reinhold Kreußer. „Z právního hlediska to nemá žádný význam, nejde o politickou obci s vlastním daňovým právem," říká starosta Röttingenu Martin Umscheid. Právo hlasovat a v zastupitelstvu Röttingenu jeho „kolega z lesa" nemá. „Má tady ale vlastní úřední skříň, od které my nemáme ani klíč," směje se. Místu však oficiálně náleží onen les. K výnosům mu Röttingen připlácí 38 eur a pár centů za to, že se spravuje sám… Schönstheim byl kdysi malou vsí se šestnácti dvory, kolem roku 1500 ji ale obyvatelé opustili. Usedlosti dnes tvoří lesní družstvo a patří 170 různým majitelům nemovitostí žijících v okolí. Ti si volí 16členné představenstvo a starostu.

Autor: Vladimír Majer

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
68

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení