VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů rychle mizí ledovce

Linec - „Ledovec na Dachsteinu je ,výprodejový model´," píší OÖN. V extrémně horkém létě tál nepřetržitě dva měsíce. „Průměrně ztratil tři metry ledu, o metr víc než v dosud rekordním létě 2011," řekl zemský rada pro životní prostředí Rudolf Anschober.

16.9.2015
SDÍLEJ:

Měří, jak ubývá ledovec.Foto: Deník/repro

Měření na třech dachsteinských ledovcích provádí už deset let společnost "Bluesky Wetteranalysen" z Attnangu-Puchheimu. V dolní oblasti letos odtálo z vrstvy ledu až sedm metrů. O něco výš, třeba u stanice lanovky, se z povrchu vynořily na metry vysoké skály. V ledovcových jazycích je trhlinami hlubokými až deset metrů už vidět na dno. Podle meteorologů v těchto místech led do tří let zcela zmizí.
Plocha hallstattského ledovce se za osm let zmenšila ze 3,2 na 2,9 kilometru čtverečních. Jeho délka je teď kilometr, o 170 m menší než v roce 2005. Z celkové hmoty ledu od roku 1850 ztratil 47 procent. Všech pět ledovců už měří jen necelých pět kilometrů čtverečních.

Bez fotbalu nejdou televizory

Absence velkých sportovních událostí, jakou bylo loni mistrovství světa ve fotbalu v Brazílii, přinesla elektroobchodu v Rakousku v prvním pololetí propad prodeje televizorů o devět procent, napsal deník PNP. Odbyt naopak stoupl u smartphonů a velkých i malých domácích spotřebičů, a to o pět procent.

Vlna prochází Simbachem.Prchají pěšky

Stále víc běženců se při cestě do vytouženého Německa vyhýbá velkým kontrolním bodům a hranice z Rakouska přechází menšími přechody. Podél Innu zadržela bavorská policie od úterka více než tisíc uprchlíků, kteří řeku přešli po mostech nebo hrázích přehrad.
V Kollerschlagu v Mühlviertlu přenocovalo na úterý ve sportovní hale 270 uprchlíků. Útočiště jim tam připravil Červený kříž ve spolupráci s hasiči, sportovním klubem a obcí. Ráno běženci zmizeli – míří do Německa, píše deník OÖN (snímek dole). Cituje Anase, který v Damašku učil francouzštinu – chce do Essenu, kde žije jeho bratr. Jeho švagr Samia měl Z Kolerschlagu do Bavorska.ještě před několika týdny v Damašku supermarket. Na útěku jsou už týdny s manželkami a dětmi, do Kollerschlagu je přivezl autobus od maďarské hranice.
Asi 150 migrantů přešlo mostek přes hraniční potok, kde je „klidně a profesionálně" (OÖN) zadržela bavorská policie. V Simbachu přešlo během hodiny asi 150 běženců (foto nahoře). Byli eskortováni do tělocvičny ve městě. V úterý večer tu bylo soustředěno asi 500 uprchlíků. Další asi 50členné skupiny přicházely i ve středu ráno. Záchranné složky postavily na přilehlém hřišti do rezervy stany a připravily agregáty pro dodávku elektřiny. Mnoho občanů přinášelo deky, vodu a jídlo, píše PNP. Několik stovek lidí policie zadržela v Eringu.

Flašinetáři měli mistrovství.Mistr flašinetu

V hornobavorském Schongau se konalo první mezinárodní německé mistrovství flašinetářů (ilustrační foto Deník - repro PNP). Hlasování více než tisíce diváků určilo nejlepším a nejoblíbenějším ze 44 účastníků z Německa, Rakouska, Nizozemska a Švýcarska Franze Schwentnera z Altheimu v hornorakouském Innviertlu.

Rakušané chudnou?

Disponibilní příjmy Rakušanů v uplynulých letech na rozdíl od celkového trendu vyspělých zemí OECD klesaly, zaznamenal linecký Volksblatt. Zatím co průměrné příjmy v OECD od prvního čtvrtletí 2007 do začátku letošního roku stouply o 8,1 procenta, z toho v Německu o 6,1, v Rakousku poklesly od 2,2 procenta. Hrubý domácí produkt (HDP) v OECD ve stejném období stoupl o 3,3 procenta, v Německu dokonce o 6,9, v Rakousku to bylo jen o 1,8 procenta.
Patrné je vzdalování se jihu Evropy od severu. V Itálii poklesly ve zmíněném období disponibilní příjmy v průměru o 13,3 procenta a HDP o 12 procent, ve Španělsku o 8,7, resp. 7,3 procenta, v Řecku o 31,8 a 22,8 procenta. O něco lepší to bylo ve Francii (+2,3 a +0,1) a v Británii (+0,4 a 0,8 %). USA zaznamenaly plusy 5,6 a 3 %.

Mistrovství samojezdících autíček.Chytrá autíčka

„Řídí, zrychlují a brzdí samostatně – a zcela samy si i hledají cestu," píše PNP o autíčkách, které startovaly v úterý ve Freescale-Cupu, studentském mistrovství světa samojezdících modelů v Erlangenu. Zvítězilo družstvo Číny, které absolvovalo předem neznámý kurs za 17,1 sekundy. Druzí byli studenti z Malajsie s 20,6 sekundy, třetí Švýcarsko časem 20,8. Modely musely co nejrychleji zvládat zatáčky, stoupání a terénní vlny. Navigovaly pomocí malých kamer, které se orientovaly na ohraničení jízdní dráhy.
Do finále, poprvé pořádaném v Německu, se kvalifikovalo devět nejlepších týmů. V kvalifikacích soutěžilo na 5000 družstev, z toho asi 4000 v Číně. Deggendorf, Siegen, Norimberk, Landshut ani Mnichov se do finále neprobojovaly.

Autor: Vladimír Majer

16.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení