VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů slanili hejtmana z věže kostela

Pasov - Okresního hejtmana Freyungu Sebastiana Grubera (33) doprovodila horská záchranná služba při slaňování z více než 50 metrů vysoké střechy věže kostela sv. Petra a Pavla v rámci ukázkového cvičení uspořádaného v rámcovém programu prodejní neděle ve městě.  „Hejtman zaskočil za starostu Heinze Pollaka, který se dobrovolně přiznal, že z takového dobrodružství má strach," píše PNP.

27.10.2014
SDÍLEJ:

Hejtman z Freyungu se spustil.Foto: Deník/repro PNP

Tísnivý pocit měl i Gruber, který se prý raději nedíval dolů. Jeho „zachránce" Christian Friedrich ho za výkon pochválil – napoprvé to podle něho bylo vynikající. Zatleskaly mu také stovky diváků na náměstí.

Největším problémem sestupu bylo obejít kostelní hodiny, ale i to se dvojici podařilo bezpečně.

Míň drogových smrtí

V Rakousku zemřelo loni na předávkování drogami 138 lidí. U 95 procent byl příčinou smrti smíšený konzum drogy, léků či alkoholu. V roce 2012 jich bylo 161, rok předtím 201, píší linecké OÖN. Za drogově závislé je v republice pokládáno 29 000 osob, z toho 19 000 se léčí. V záchytné síti je také 2000 konzumentů marihuany. V substituční péči je 16 989 lidí. Kvalifikaci pro ni má 597 lékařů. Tři čtvrtiny závislých jsou muži. 47 procent případů je ve Vídni, 14 procent v Dolních Rakousích, 11 procent v Horních Rakousích, po sedmi procentech v Tyrolsku a ve Štýrsku. Na Burgenlandsko připadá jen jedno procento závislých.

Ztratili tkáně

Pošta ztratila odebrané vzorky nádorů šesti pacientek, posílané z linecké nemocnice do laboratoře v Bayreuthu k rozboru pro podezření na rakovinu prsu. Tkáň jim byla odebrána asi před měsícem. Tato spolupráce s německou klinikou probíhá už léta a s přepravou vzorků nikdy nebyly problémy, ujistil ředitel nemocnice.

Ta nyní zvažuje další postup při ošetřování dotčených žen. Každý případ je jiný a potřebuje individuální řešení, například nové biopsie nebo cílené kontroly. Komplikovaná je věc u dvou pacientek, kterým byly odebrány celé orgány. Podle ředitele nejde o otázku života a smrti, ale je si vědom, že nemocné se ocitají v absolutní nejistotě. Jak ke ztrátě vzorků mohlo dojít, je pro něho zcela nepochopitelné.

Linecký starosta Klaus Luger v neděli oznámil rychlé přešetření záležitosti kontrolním výborem. Mimo jiné je otázka, zda je nutné tkáně zasílat až do Německa, řekl.

Bankovky bez otisků

Na nových pěti- a desetieurových bankovkách s lakovaným povrchem prodlužujícím jejich životnost nejsou běžnými kriminalistickými metodami identifikovatelné otisky prstů, píše PNP. Policie na to upozorňovala Národní banku už loni. Podle mluvčího banky pracují policejní specialisté na nové metodě zjišťování otisků na těchto platidlech. Na koncepci jejich tisku se policie „z bezpečnostních důvodů" nepodílí, dodává PNP. Desetieurová bankovka je v oběhu od loňského 23. září, pětieurová od 2. května 2013.

Smrt je neodloučila.Za neobvyklými náhrobky

Většina lidí chodí na hřbitovy zpravidla jen na Všechny svaté, ale sociolog Thorsten Benkel (37) z Univerzity v Pasově jich v uplynulých letech navštívil v Německu a v Rakousku přes 700 – z důvodu vědeckého zájmu, píše PNP. Společně s Matthiasem Meitzlerem z Univerzity ve Frankfurtu vyhledávali neobvyklé náhrobky.

„Našli jich spoustu – od pípy či posmrtného mobilu pro jeho vytrvalou uživatelku (na snímcích) po vybroušené logo oblíbeného fotbalového klubu," uvádí list. „Řada pomníků také svědčila o černém humoru zesnulého, třeba nápisem ,Tak se přece usměj!´." Z výzkumu autoři uzavřeli, že hřbitov jako veřejné místo odráží společenské proměny. Proto se také stále víc prosazuje individualita i na náhrobcích, míní Thorsten Benkel (na malém snímku).

Náhrobek hospodského.List dodává, že individualita má ale v Pasově své meze. Podle hřbitovního řádu zde umístěné náhrobky nesmí hřbitov „hyzdit" zejména „velikostí, formou, materiálem nebo barvou" – nesmí působit výstředně, „neklidně" nebo rádoby efektně…

Peníze mužů nesmrdí

Po kontroverzní diskusi schválilo bavorské shromáždění Unie žen CSU v Essenbachu požadovanou dvoutřetinovou většinou změnu stanov. „Unie se do budoucna otevírá ženským  i mužským členům-podporovatelům," zaznamenala PNP.

Zemská předsedkyně unie Angelika Nieblerová prohlašuje: „Našimi členy s hlasovacími právy samozřejmě nemohou být žádní muži, ale jako podporovatelé ano. Z mnoha setkání a rozhovorů vím, že práce Unie žen je ceněna, ale ne každá žena, která ji podporuje, chce být zároveň její členkou. Muži pak do ní vstoupit nemohou. Často ale vyjadřovali přání moci podpořit aktivity unie. K tomu je podpůrné členství ideální…"

Autor: Vladimír Majer

27.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Porodnice v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Tito ztracení psi měli štěstí. K páníčkům se díky pomoci lidí vrátili.
3

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Děti dostaly pletené ponožky

Kamenice nad Lipou – Pavlína Prágerová z Kamenice nad Lipou, žena s dobrým srdcem, se rozhodla oplatit lékařům jejich péči tím, že neonatologická oddělení nemocnic zásobuje svými pletenými výrobky. Ty pomáhají nedonošeným dětem v prvních dnech jejich života.

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení