Karl Ramsmaier z Mauthausenského výboru má za důležité, aby urny byly uloženy do nové hrobky a opatřeny odpovídajícím označením, pamětní tabulkou či podobně. Přenesení je nezbytné i z právních důvodů, vysvětluje list. Ze zákona se přes hroby nesmí chodit. Tyto schránky ale ležely původně mimo hřbitov, který byl později rozšířen a místo vyasfaltováno. Protože jde o hrob válečný, spadá do péče ministerstva vnitra, a to podle Ramsmaiera jeví porozumění. Ke zřízení nového místa bude ovšem třeba sehnat prostředky. Každou urnu bude nutno přezkoumat a katalogizovat.
Jedinečné podle OÖN je, že zřejmě všechny urny byly opatřeny jmény oběti. „Pocházejí z téměř celé Evropy. Velká část mohla být zavražděna v Mauthausenu, ale do Steyru byly dováženy i oběti z Gusenu," pokračuje deník.
V rámci projektu byla vytvořena biografie třinácti vězňů, jejichž urny byly z hromadného hrobu vybrány na zkoušku.

Zpokutují i cizince

Jen v Horních Rakousích spáchali loni řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou asi 350 000 dopravních přestupků. Čtvrt milionu z nich nebylo dořešeno, často proto, že nemohla být zjištěna adresa držitele vozidla kvůli absenci bilaterální dohody s příslušnou zemí, píší OÖN. Nedobytných tak zůstalo 16 milionů eur.
„Řidiči z deseti zemí Evropské unie, také z Polska, Rumunska, Slovenska a Maďarska, by měli v budoucnu pečlivěji dbát předpisů, protože s těmito státy už bude fungovat automatická výměna dat," uvádí list. Zástupce zemského hejtmana pro dopravu Reinhold Entholzer řekl, že technické předpoklady k realizaci směrnice EU jsou k dispozici od začátku července a výměna dat s deseti státy už funguje. „Vychází z toho, že také zbývající členské státy Unie příslušné organizační a technické podmínky k této spolupráci rychle vytvoří," uvádí list.
Záznamy o přestupu s výměrem sankce budou automaticky přeloženy a zaslány na příslušnou adresu vlastníkovi vozidla v zahraničí i s výzvou, aby případně sdělil, kdo automobil řídil. Pokud nebude pokuta zaplacena do šesti týdnů, bude s dotyčným zahájeno správní řízení, uzavírají OÖN.

Dobrá akce: Hasiči osvěžili azylanty. Hasiči běžencům

Hasiči z Feldkirchenu se v neděli odpoledne za 34stupňového horka vydali se dvěma stříkačkami za 78 žadateli o azyl ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Pákistánu ubytovanými ve škole v Bergheimu, aby jim nabídli osvěžující „zakropení", píší OÖN. Pozdravili se s běženci, rozdali jim dárky, instalovali na hřišti rozstřikovací zařízení a po drobném váhání se nakonec s nadšením pod „sprchy" vrhly hlavně děti.
Jeden z dojatých hasičů nazval ve vzkazu lineckému deníku tuto akci „prožitou lidskostí" – ukázala, jak jednoduché je připravit traumatizovaným lidem nějakou malou radost. „Téma běženců je samozřejmě velmi kontroverzně diskutováno také ve Feldkirchenu, ale momentálně má význam jen rozzářený výraz této dívenky," napsal k připojené fotografii, kterou hasiči umístili na svůj facebook. K seriálu zaznamenali na 4000 „liků", ačkoliv stránka má jen 515 fanoušků.

Dovolené na statku

Spolek „Dovolená na statku" sdružuje v Horních Rakousích už 300 provozů. Sdružení by chtělo ukázat domácí zemědělství takové, jaké je, napsaly OÖN a citovaly zemského radu pro zemědělství Maxe Hiegelsbergera, že nechtějí podávat žádné kýčovité obrázky „disneyovských farem".
List připomíná, že turistika je pro zemědělce důležitým zdrojem výnosů. Provozy sdružené ve zmíněném spolku prý mají kolem třetiny příjmů z tohoto segmentu. „To ve venkovském prostoru zajišťuje tisíc pracovních míst," říká Hiegelsberger. V současnosti mají tyto statky obsazenost kapacity průměrně po 95 dnů za rok. Loni zaznamenaly 400 000 přenocování, ročně jich přibývá až pět procent. 70 procent hostů přilákal internet.
„Kdo chce podrbat selátko, krávě říkat jménem a brambor, který přijde večer na stůl, vlastníma rukama vydobýt z pole, ten je Dovolenou na statku uspokojen úplně nejvíc," rozvíjí další list Volksblatt. Petra Weilgunyová ze zemské Agrární komory v něm říká, že lidé hledají autenticitu. Hosté podle ní chtějí na statku pomáhat, učit se poznat práci v zemědělství. Hiegelsberger nazval usedlosti, na nichž může zájemce pobýt včleněn do rodiny a do krajiny, opravdovými „zastávkami duše" k odpočinutí.

Na svobodu!Pili na povel majora

Jak i náš Deník informoval, v pondělí proběhla na pasovském Náměstí Nibelungů demonstrace proti omezování osobních svobod a „privatizaci státní moci". Zákaz jejího uspořádání zrušil na poslední chvíli ústavní soud, a tak v 18.15 hodiny major bundeswehru v záloze a právník pasovské univerzity Florian Albrecht (38) zavelel: „Za svobodu – vypít!" Načež přes 100 demonstrantů otevřelo plechovky piva a vypilo je. Následovaly projevy především studentů. „Alkohol je prostředek komunikace, společné popití vytváří důvěru," povzbuzoval účastníky Albrecht. Podle PNP ústavní soud „povolil" akci s tím, že potrvá čtvrt hodiny a každý účastník vypije po jednom pivu.

Nejen linecké noci jsou krásné…Linec přitahuje

Turistický svaz zaznamenal v červnu v Linci 75 873 přenocování, čímž město výrazně překonalo dosavadní rekord z roku 2012, kdy bylo hlavním městem kultury, napsal Volksblatt. Ředitel svazu Georg Steiner připomíná více faktorů nárůstu – mimo jiné příjezdy cykloturistů, kterých bylo v dobrém počasí víc než jindy, a také třeba „pár dobrých kongresů". Výsledek je podle něho o to pozoruhodnější, že počet lůžek v ubytovacích zařízeních poklesl. V roce 2009 jich bylo ještě 5705, nyní 5150.

Nejteplejší červen

Letošní červen byl podle amerických vědců celosvětově nejteplejší od začátku zaznamenávání počasí, uvedl Volksblatt. Průměrná teplota povrchu pevnin a moří byla o 0,88 stupně celsia nad průměrem 20. století . Také prvních šest měsíců roku bylo nejteplejších od začátku měření v roce 1880. Teplota byla 0,85 stupně nad průměrem. Plocha ledu v Antarktidě se zmenšila na 984 195 čtverečních kilometrů, a je tedy o sedm procent menší než v průměru let 1981-2010.