VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů zvolili jitrocel za léčivku roku 2014

Pasov - Jitrocel kopinatý (Skorocel kopijovitý) zvolili vědci Univerzity Würzburg za léčivou rostlinu roku 2014. Deník PNP cituje historika medicíny Johannese Gottfrieda Mayera: „Pomáhá jak při onemocněních dýchacích cest, tak při prvním ošetření bodnutí hmyzu." Podle něho se lístky mají krátce žvýkat a pak přiložit na místo žihadla. Kašel je možné tišit čajem, ale pokud možno nejen z jitrocele, ten by byl příliš hořký.

26.9.2013
SDÍLEJ:

Král léčivek 2014 - jitrocel.Foto: Deník/repro PNP

Látky v lístcích rostliny obsahují látky, které vytvářejí ochranný film přes sliznice úst a hrtanu a mírní tak dráždění ke kašli. Další části jitrocele působí protibakteriálně a tiší krvácení. „To je prokázáno laboratorně, ale chybějí aktuální klinické studie. Udělení titulu rostlina roku je prý proto také výzvou výzkumu," uvádí list.

V medicíně se jitrocel kopinatý užívá už tisíciletí.

Skrývají nezaměstnané?

„Rakousko se rádo nechává chválit za nízkou nezaměstnanost – ve srovnání EU dokonce vede. Ve skutečnosti má ale lidí bez práce dvojnásobek – čtvrt milionu je schováno v různých jiných statistikách," napsal deník OÖN. Liberální myšlenkový klub Agenda Austria označuje za skryté nezaměstnané ty, kteří práci nehledají aktivně nebo z různých důvodů nejsou na pracovním trhu okamžitě k dispozici, tedy například lidi v přeškolovacích kurzech úřadů práce. Oficiální statistika také nezapočítává osoby v předčasném důchodu. Obzvlášť mnoho těchto nevykazovaných je ve věku 55 – 64 let.

Zatím co v prvním čtvrtletí bylo podle EU oficiálně nezaměstnaných v Rakousku 5,09 procenta, při započítání skrytých jde o 10,3 procenta. Podle metody Agendy Austria by tak Rakousko nebylo v EU první, ale pořád ještě čtvrté za Německem (5,6 – 7,0), Českem (7,3 – 8,2) a Británií (8,0 – 10,2). „Agenda také kritizuje, že penzijní věk žen není vyrovnán na mužskou hranici, a navrhuje kopírovat švédský model, který nepředpokládá žádný fixní věk pro odchod do důchodu a trvale jej přizpůsobuje růstu očekávané délky života," píší OÖN. „Kdo jde přesto do penze dřív, musí počítat s výrazným krácením."

List dodává, že ministerstvo práce s čísly Agendy nesouhlasí – i při započítání práceschopných lidí, kteří zaměstnání nehledají, by počet nezaměstnaných nedosáhl ani šesti procent.

Nebezpečné hory

V letní sezoně od 1. května do 23. září přišlo v rakouských horách o život 135 lidí, o 13 procent méně než loni. Počet nehod lehce stoupl z 2461 na 2556. „Nejčastěji se staly při klopýtnutí na túře a na spíše lehčích cestách, kde koncentrace turistů upadá," říká šéf alpské policie Norbert Zobl.

Asi dvě třetiny mrtvých byly z Rakouska, třetina z Německa, na ostatní národy připadá nepatrné procento. Nejvíc lidí zahynulo v Tyrolsku (58). V Horních Rakousích utrpělo smrtelný úraz osm turistů.

Podprsenky z počítače

Bezdotykově změřena.Britský módní řetězec Rigby & Peller užívá ve své düsseldorfské pobočce software ReconstructMe vyvinutý výzkumným institutem Profactor z hornorakouského Steyru k vyhledávání perfektně sednoucích podprsenek. Program umožňuje bezdotykové trojrozměrné změření poprsí zákaznic, zaznamenal deník OÖN.

ReconstructMe byla od roku 2011 původně vyvíjena k analyzování pracovního prostředí pro  optimalizaci logistiky, zhotovování CAD modelů předmětů či jako „oči" pro asistenční roboty, které pracují na malém prostoru, v němž hrozí kolize s lidmi. V ortopedii může modelace ve 3D nahradit například snímání sádrových otisků atd.

Implementací nového algorytmu umí software ve vteřině trojrozměrně zachytit předmět či tělo a vymodelovat je. Pro privátní zájemce firma program nabízí zdarma a dosud byl stažen už půlmilionkrát.

V Düsseldorfu je kamera ReconstructMe umístěna za zrcadlem ve zkušební kabince obchodu. Vytváří 3D model poprsí klientek pomocí bezdotykového změření 140 bodů. Po pár sekundách tak může být exaktně zjištěna velikost a forma optimálně vhodné podprsenky a prodavačka může zákaznici nabídnout tu nejlépe padnoucí. Na přání klientky může být vytvořen a uložen záznam dat,  tzv. „shape-ID", k využití při případném dalším nákupu.

Autor: Vladimír Majer

26.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení