VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Veselí natáčeli krach s bílým praporem

Veselí nad Lužnicí - Režisér Karel Steklý si před 66 lety vybral pro exteriéry „vzorného" Kostelce v komedii Soudný den jihočeské město u Lužnice a Nežárky.

24.10.2015
SDÍLEJ:

LÉKÁRNA U SLONÍ NOHY, tak se jmenovala ve filmu. Lékárna je na stejném místě ve Veselí nad Lužnicí dodnes, jen se nazývá U Matky Boží Pomocné. Foto: Archiv

Město na soutoku řek Lužnice a Nežárky filmařsky proslavilo dílo Jiřího Menzela Rozmarné léto (1967). Ještě o osmnáct let dříve tady natáčel režisér Karel Steklý (proslavily ho tituly Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím, Svatby pana Voka, Pan Vok odchází některé se objevily i v našem seriálu Jihočeské filmování) nepříliš známou komedii z doby c. a k. Soudný den. Veselský kronikář Václav Jelínek pro Deník uvedl, že film má stažený. Natáčecími lokacemi byly zdejší náměstí, objekt staré radnice nebo lékárna. „Lidé tento film moc neznají, protože se nikde moc neuvádí," míní kronikář.

Poměrně bohatě se natáčení věnovala dobová veselská kronika z roku 1949. Píše se tu, že film se setkal s mimořádným zájmem lidí z blízkého i dalekého okolí.

„Z celých týdenních záběrů ve filmu proběhlo vše v několika minutách," posteskl si autor či autorka. Záznam sděluje: V týdnu od 21. do 25. září 1949 se náměstí změnilo. Vyrostly tu nové stavby náznakový kolotoč, kupecké krámy, změněné firmy, perníkářské boudy, bílo-červená tribuna, dlouhý rakouský prapor.

Právě prapor má v ději důležitý význam. Soudní rada vyvěsil na věži bílou fangli na znamení, že vězení je prázdné a město bez zločinu. V tu chvíli se na náměstí objeví tulák Kalous s upytlačeným zajícem. Jeden soudní úředník řekne, že se udál krach s bílým praporem.

Veselská kronika uvádí, že stará parní stříkačka, kterou ve filmu světili, pocházela z Jindřichova Hradce. Autor textu zmiňuje, že všude stáli odrazné desky a reflektory, komparzisté v krojích a uniformách. „Statistům dospělým se denně vyplácí 150 Kčs, dětem 50 Kčs," píše kronika před 66 lety.

Zápis pokračuje takto: Ještě 27. a 28. září se na náměstí, které se změnilo ve filmový ateliér, natáčelo. „Pak vše utichlo a nastupuje normální život. A občané veselští si budou dlouho vzpomínat na tvrdou práci filmařů a herců, neboť si ověřili na vlastní oči, co námahy dává několik záběrů pro celovečerní film."

Soudný den (1949)DĚJ: Veselohra z doby před první světovou válkou. Hlavní hrdina, tulák, má jediný cíl: jak si na zimu zajistit střechu nad hlavou. S podzimními plískanicemi se prostě nechali tuláci „sebrat" a v zimě užívali dobrodiní věznice, v tomto případě vězení malého městečka. To se však ani v nejmenším nehodí místnímu soudnímu radovi, který chce nad obecní šatlavou vyvěsit bílý prapor na znamení, že v obci už není žádný zločin.
Režie a scénář: Karel Steklý
Námět: Karel Krpata (divadelní hra Talár v městečku [49]
Kamera: Jaroslav Tuzar
Hrají: Ladislav Pešek (Kalous), Josef Beyvl (soudní rada Štěpán), Jiřina Šejbalová (Štěpánova žena Málinka), Helena Růžičková (Cilka), Jaroslav Mareš (Zvonař), František Vnouček (soudní úředník), Ota Motyčka (soudní úředník), Jan Brandýs (soudní úředník), Marie Rosůlková (trafikantka Součková), Josef Benátský (řezník Fuksa), Eduard Linkers (advokát), Manon Chafour (starostova dcera)

Autor: Luboš Dvořák

24.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení