VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedra zvýšila spotřebu vody na jihu Čech

České Budějovice - Za květen a červen zákazníci z Vodárenské soustavy jižní Čechy odebrali oproti průměrným stavům o 200 tisíc m3 vody víc.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Vodoměry.Foto: DENÍK/ilustrační foto

Podle mluvčího Jihočeského vodárenského svazu Zdeňka Zuntycha je znát, že s vedry stoupla spotřeba pitné vody. "Projevilo se zřejmě i zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Díky zásobení vodou z vodárenské soustavy ale lidé nenarážejí na žádná omezení," zdůraznil Zdeněk Zuntych. Svaz dodá za rok obcím zhruba 23 milionů m3 vody. Přímo ze soustavy svazu se odebírají asi dvě třetiny.

„Obce a města, která jsou napojena na jihočeskou vodárenskou soustavu, nemají s dodávkami vody žádný problém a úřady nemusí vyhlašovat restrikce a omezení. Potvrzuje se, že soustava je pilířem jihočeského vodárenství. Má dostatek vody a její kapacita má stále velkou rezervu,“ říká František Rytíř, provozní náměstek Jihočeského vodárenského svazu (JVS), který vodárenskou soustavu, měřící 550 km, vlastní a provozuje.

Nezateplený vodoměr v mělké šachtě.Vodárenský svaz, jehož vlastníkem jsou samy obce, všem napojeným sídlům, kde žije na 400 tisíc obyvatel, garantuje stoprocentní dodávku pitné vody. S jednotlivými obcemi má uzavřené smlouvy na zajištění dodávek pitné vody v celkovém objemu téměř 35 milionů m3 ročně. Reálná potřeba je zhruba 23 milionů m3, přičemž přímo ze soustavy se odebírá jen 15,5 milionů m3. Rezerva na zvýšení produkce je tedy obrovská, více než dvojnásobná.

V srpnu by se měly napojení na soustavu dočkat další obce - Čimelice a Rakovice na severu Písecka, kam je již nový dálkový vodárenský řad dlouhý přes 8 km položen. Stavba za 35,2 milionů korun, jejíž součástí je i nový vodojem, vyřeší dlouhodobé problémy obou obcí s pitnou vodou. Minulý týden byly zkolaudovány pomocné stavby, jako jsou elektrické přípojky a přívodní komunikace. Nyní se žádá o kolaudaci vlastního vodního díla jako celku. Dodávku vody pak může svaz zahájit do týdne po schválení stavby do užívání a proplachu sítí, včetně městského vodárenského řadu. Optimálně tedy během srpna. V Rakovicích si pak budou moci pustit „římovskou““ vodu z vodovodu po vybudování vnitřních rozvodů v obci. Na to jí Jihočeský vodárenský svaz schválil nevratný příspěvek 1 050 000 Kč na napojení.

Jihočeský vodárenský svaz vznikl v červnu 1993 a je sdružením 263 právnických osob - měst a obcí. S produkcí přes 15 milionů m3 je největším výrobcem pitné vody v kraji, kterou dodává do téměř 160 obcí a měst, kde žije více než polovina obyvatel regionu. Svaz vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy, měřící 550 km. Jejím základem je vodárenská nádrž Římov na řece Malši a Úpravna vody Plav s řadou navazujících čerpacích stanic a vodojemů.

Autor: Edwin Otta

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení