VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenou jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

24.5.2017
SDÍLEJ:

S projektem Vílí stezky vyhrála Alena Kučerová (vlevo) letošní regionální kolo soutěže T-Mobile Rozjezdy. Na snímku je 
s Irenou Kovářovou, majitelkou Ukázkové přírodní zahrady v Rudolfově.Foto: Archiv Aleny Kučerové

Prostředníkem v tomto snažení je jim patnáctka víl rozesetých po celé zahradě v Rudolfově. Ty dětem prostřednictvím příběhů vypráví o tom, jak to funguje v přírodě i životě. „Každá víla má svoje jméno a příběh o tom, co má na starosti,“ vyprávěla Alena Kučerová o Vílí stezce s tím, že všechny víly mají pro děti také úkoly k jejich rozvoji.

S duhovou vílou tak děti malují na sklo nebo navlékají korálky, se skřivánčí vílou připravují pro změnu hostinu pro ptáčky, s denní vílou se zase učí poznávat květiny. „My si je v rámci toho programu Vílí stezka rozdělíme. Kluky si vezme manžel a děvčata lektorka. Zatímco holky tak vyrábí náušnice z pírek, kluci se pouští do výroby krmítka,“ vysvětlovala Alena Kučerová a doplnila, že ono rozdělení na kluky a dívky má svůj důvod.

Jinak se totiž pracuje s chlapci a jinak s dívkami. „Skrze hru se tu děti setkají se svojí přirozenou - mužskou a ženskou energii. Tím se nastartuje proces, který v naší společnosti chybí, a to je návrat k vzájemné úctě mezi pohlavími a vděčnost za to, že naše odlišnosti se doplňují a tvoří nádherný celek,“ řekla Alena Kučerová, a pokračovala: „Zároveň si tu s dětmi povídáme i o síle slova. O tom, že když řeknu něco hezkého, tak se mi to stokrát vrátí, a že to stejně platí, i když řeknu něco ošklivého. My se tady proto s dětmi zamýšlíme nad tím, jak moc používáme spojení typu strašně hezký nebo hrozně dobrý. Povídáme si o tom, že když se řekne některé takové spojení, tak se tím absolutně vymaže to dobré a naše podvědomí si namísto toho zafixuje jen to strašně a hrozně,“ rozpovídala se maminka čtyřletého Josífka.

Jak sama říká, za tuto příležitost pracovat s dětmi je vděčná, nedošlo by k ní dle jejích slov, nebýt Ireny Kovářové. „Paní Kovářová je naše třetí kolegyně, u kterého se s manželem zároveň vzděláváme. Ta zahrada je už dvacet let její a jejího manžela. Když nám ukazovala, jak to tu vypadalo předtím, to bylo jen vřesoviště a bodláky a oni z toho udělali tohle,“ nešetřila obdivem Alena Kučerová. Kromě nekonečné zahrady s vílí stezkou je tu totiž i meditační kaple, léčebná pyramida nebo centrum celostního rozvoje.

Autor: Klára Skálová

24.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení