VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby se blíží, je tu čas politických pohádek

Jižní Čechy  – Předvolební pohádky. Politici nám toho vždycky naslibují hory doly, jen aby dostali náš hlas. Což zkusit tuhle jednu, sestavenou ze jmen, co jsou letos na kandidátkách? Byl jeden KRÁL, ten SLÍVU měl. Měl však i PECH, že přišel MRÁZEK. ZOUFALÁ situace…

19.9.2013
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Deník

Politická pohádka ze jmen kandidátůByl jeden KRÁL, ten SLÍVU měl. Měl však i PECH, že přišel MRÁZEK. ZOUFALÁ situace. ŠKORPIL se DĚDEK, řval jak LEV. Litují ho, KOLÁŘ i ŠVEC. KREJČÍ se jako ROSOL třásl a pak dí: Nebude-li slivovice, což CUC HRUŠKOVÉ?  Kdo poradí? BEZEMEK mlčí, CHALUPNÍK též, ŠEDIVÝ SEDLÁČEK se z pole nevrátil. A Strýček JEDLIČKA se zrovna učí STRAKU. Tu připlul ČERNOCH z KUBY, byl to SKLÁŘ. Přes moře PŘÍVOZNÍK s ním práci měl. Než radu dá,  POHANKU chce. A ZVĚŘINU, a prý i ČEŠKU, a jiné KRATOCHVÍLE. TALÍŘ POHANKOVÉ pak zhltl hned, VODIČKY popil. Leč o KVÍTKOVÝ TALÍŘ ZAVADIL, ten na zem spad. Ni KOVÁŘ by ho nechytil. Pak KOUŘIL doutník, SLÁMA vzplála, oheň mu spálil MALÍK. Volali DOKTORA, tak přišel DRNEC. Dupal jak HROCH, nos měl jak HEJL. Leč vyléčil, na ránu BÍLEK dal. Pak KRÁLI cosi pošeptal. Nebohý DĚD zazářil hned, jak MASOPUST by byl. VESELÝ ZAHRADNÍK SLÍVU ZASADIL. A šťasten byl zas KRÁL

Na startovní čáru volebního závodu, v jehož cíli budou poslanecké mandáty, se v jižních Čechách postavilo celkem 18 politických stran či hnutí. Na jejich kandidátních listinách se skví jména politických nováčků, ale i ostřílených politiků.

Někteří z nich před nadcházejícími volbami převlékli stranický kabát. Patří k nim například Václav Trojan z Prachatic, který začínal v roce 1989 jako člen volného hnutí Občanské fórum. Zároveň byl členem výkonné rady Nezávislé erotické iniciativy, která začátkem 90.let byla jednou z volebních stran. Po vzniku ODS Václav Trojan aktivity směrem k NEI ukončil a od roku 1992 do roku 1996 zasedal nejprve v České národní radě, posléze v poslanecké sněmovně již za ODS.

Za tuto stranu neúspěšně kandidoval ve sněmovních volbách 1996. Později členství v ODS ukončil a jako bezpartijní se objevil v komunálních volbách 2002 na kandidátce Unie svobody – Demokratické unie. Jako pravicový liberál a euroskeptik vstoupil do Strany svobodných občanů. Za ni již kandidoval v krajských volbách vloni na podzim, letos je ve sněmovních volbách jako člen strany na 12. místě kandidátky. „Tato strana a její program souzní s mým srdcem," odpověděl našemu Deníku na otázku, proč v pořadí páté seskupení či strana, k jejímuž programu se jako kandidující hlásí.

Stranickou věrnost neprokázali ani někdejší kandidáti Věcí veřejných. Například Karel Pražák byl v loňských krajských volbách jedničkou na kandidátce Věcí veřejných, nyní vede kandidátku uskupení Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jiří Lexa, jenž se do sněmovny v roce 2010 a vloni do krajského zastupitelstva chtěl dostat prostřednictvím kandidátky Věcí veřejných, tentokrát o hlasy voličů svede boj ze čtvrtého místa kandidátky volebního bloku HLAVU VZHŮRU. Na stejné kandidátce se objevilo také jméno Jany Elezi, která do loňských krajských voleb šla rovněž coby kandidátka Věcí veřejných.

Přestože čas na zaregistrování kandidátních listin vypršel již v úterý v 16 hodin, podoba kandidátek může ještě doznat drobných změn.
Alena Karvánková ze správního oddělení krajského úřadu upřesnila, že do konce týdne má spolu s kolegyní čas na kontrolu kandidátních listin. „Například musíme porovnat údaje o kandidátech s informacemi zaznamenanými v registru obyvatel," zmínila Alena Karvánková.

Často se podle ní chybuje třeba u informace o věku kandidátů. „Na kandidátní listině totiž musí být uveden věk platný ke dni podání kandidátky, zatímco na hlasovacím lístku ke dni voleb," vysvětlila.
Na odstranění vad mají zástupci politických stran čas do 30. září. Pak krajský úřad rozhodne buď o zaregistrování dané kandidátní listiny, nebo jejím odmítnutí.

Lidé na kandidátkách v číslech

Vybíráme zajímavosti z kandidátních listin poloviny z 18 stran či hnutí, které v jižních Čechách svedou boj o hlasy voličů v říjnových předčasných volbách. Jsou to ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPOZ, SSO (Strana svobodných občanů), Strana zelených (SZ), TOP 09 a volební blok HLAVU VZHŮRU.

- Do poslaneckých křesel by rádo usedlo 24 starostů (nejvíce, sedm, jich je na kandidátce KDU-ČSL), deset místostarostů (pět z ČSSD), jeden hejtman (ČSSD) a šest dalších profesionálních politiků (např. uvolněný člen rady kraje, předseda strany)
- O hlasy voličů se bude ucházet také 20 vyučujících (po čtyřech z ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a čtyři lékaři (dva z ODS)
- Kandidátky se hemží akademickými tituly – devět potencionálních poslanců si před jméno píše JUDr. (tři z KSČM), čtyři kandidáti mají titul MUDr. (tři z ODS), na listinách je také 65 inženýrů (12 z KDU-ČSL), 30 magistrů (sedm z ODS) a deset bakalářů (tři z ODS); zastoupeny jsou i další tituly: čtyřikrát RNDr. (po jednom mají ODS, TOP 09, SPOZ a SZ), jednou RSDr. (z KSČM), pětkrát PhDr. (po dvou mají TOP 09 a KDU-ČSL) a třikrát profesor (ODS, TOP 09 a SZ)
- Mezi kandidáty jsou čtyři důchodci
- Nejmladšímu kandidátovi sledovaných stran je 22 let (KSČM), nejstaršímu pak 74 (SPOZ)
- Ženy – kandidátky jsou ve výrazném početním oslabení; je jich 41, zatímco mužů 157. Největší prostor ženám dává volební blok HLAVU VZHŮRU, na jehož kandidátce je 12 političek
- Nejvěrnější kandidáty mají lidovci, na jejichž kandidátce je 14 lidí, kteří za stranu do Sněmovny kandidovali i v roce 2010
- Vůbec nejstaršímu kandidátovi napříč všemi 18 kandidátkami je 91 let

Autor: Martin Tröster, Alena Pancerová, Radek Gális

19.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení