VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zazněla filmová klapka a koně se na louce splašili

Žďár u Protivína - Nedávno Česká televize reprízovala dramatický film renomovaného režiséra Jiřího Svobody Nepolepšitelný (2009) o tom, jak srpnová okupace v roce 1968 „převorala" životy mnoha lidí. Ač se většina příběhu odehrává v Moravskoslezském kraji (v Ostravě a okolí, uprázdněném areálu nemocnice v Zábřehu, Příboře, Petřvaldě), pro venkovské exteriéry štáb vybral Písecko, konkrétně obec Žár u Protivína a její místní část Nová Ves. Tento kousek jihočeské země se neobjevuje v televizi poprvé. Už dříve tu vznikla epizoda Chobotnic z II. patra či snímek Cesta byla suchá, místy mokrá.

10.10.2015
SDÍLEJ:

Scéna z filmu Nepolepšitelný.Foto: Archiv

Citlivý lékař „unese" zneužívanou dívku a veze ji na venkov k matce. Stavením, kde žena ve filmu bydlí, je statek v Nové Vsi rodiny Kolářových. Deníku to potvrdil starosta Žďáru Martin Lang, který u natáčení před šesti lety byl. „Další záběry vznikly ve Žďáru. Je to v okamžiku, kdy v ději jede traktor Zetor 25," uvedl Martin Lang.

U božích muk se hlavní postavě podle scénáře udělá zle. Herec Jaromír Hanzlík hraje infarkt.

V ději se objevují také boží muka u Nové Vsi. Děti na louce pouštějí draka, lékař za nimi běží a přijde na něho srdeční slabost. Herec Hanzlík pak leží na zemi, hlavu si opírá o muka, těžce oddychuje a stěžuje si, že ho děti prohnaly. Tuto scénu viděl Martin Lang na vlastní oči. „Boží muka jsou asi tři sta metrů od statku, kde podle scénáře bydlí lékařova maminka," podotkl starosta.

U práce filmařů se před lety ocitl náhodou. „Kamarád měl v tom filmu koně, které se při záběru splašili. Pomáhal jsem mu je chytat. Film jsem viděl dvakrát v televizi a líbil se mi. Prostředí naší vesnice je na první pohled k poznání," řekl Martin Lang, který nesledoval filmaře při práci poprvé. Začátkem 90. let minulého století byl v komparzu snímku Vyžilý boudník.

Majitelem koní je Miroslav Zach, který je předsedou místního zemědělského družstva. „Oslovil mě tehdy někdo ze štábu, že pro film potřebuje jednoho velkého a dva malé koně. Vyšli jsme filmařům vstříc," uvedl chovatel. Před kamerou se objevili kůň Body a poníci Princ a Kasandra. Ta bohužel rok po filmu uhynula. „Na natáčení na družstevní louku k Nové Vsi jsme jeli dvakrát. Prní den se filmovala scéna s pouštěním draka a infarktem, vše se protáhlo, až zašlo slunce, a režisér nám řekl, že musíme přijet ještě jednou. Ale to nebyl všem komplikacím konec. Druhý den padla klapka, Body zastříhal ušima, splašil se, dal se na útěk a poníci za ním. Hodinu a půl jsme je naháněli v lese," vypráví Miroslav Zach.

Jelelina na louce u Nové Vsi byla svědkem scény, kdy ke koním přicházejí děti s Jaromírem Hanzlíkem a pak je krmí jablky.

Koně museli být klidní, a tak chovatel vymyslel fígl. Jeho manželka si lehla do vysoké trávy tak, aby nebyla vidět, a měla u sebe jablka. Těmi pak herci koně krmili. Vše se natočilo bez problémů.

„Velký dojem na mě udělal pan Hanzlík. Už první den k nám přišel, představil se a podal nám ruku. Hodně mě tím překvapil," chválil slavného herce Miroslav Zach.

Nepolepšitelný /2009/DĚJ: Po okupaci Československa v roce 1968 balí kdekdo kufry k odjezdu z republiky. Odvolaný primář Ivánek míří do Velké Británie (byl lékařem u RAF, na ostrovech se oženil, žije tam jeho manželka). Oficiální místa by přivítala, kdyby vycestoval a už se nevracel. Jenže Ivánek má na krku složitý medicínský případ, který přeroste v osobní závazek: dívka Tereza se pokusí o sebevraždu. Lékař objeví známky násilí a zneužívání. Aby vymanil děvče z rodinného prostředí a z léčby na psychiatrii, odveze ji bez souhlasu nadřízených ke konzultaci na plastickou chirurgii a na venkov. Lékařovo přátelské chování způsobí, že se k němu Tereza přimkne. Snaha dívky uniknout z těžkých poměrů se shodou okolností prolne s lékařovým osudem, v němž se úvahy o útěku ozývají stále intenzivněji.
Režie: Jiří Svoboda.
Námět: Václav Holanec.
Kamera: Ivo Popek.
Hudba: Tatiana Miková.
Hrají: Jaromír Hanzlík (MUDr. Martin Ivánek), Eliška Zbranková (Tereza Kotačková), Markéta Hrubešová (Petra Loučková), Tomáš Töpfer (ředitel nemocnice), Veronika Jeníková (matka Terezy), Milan Kňažko (primář Křenek), Jan Vondráček (Přemysl Lhoták), Igor Bareš (nadstrážmistr Ryba), Zdenka Procházková (maminka Ivánková), Jan Hrušínský (Petr Ivánek), Diana Mórová (recepční Jana), Matěj Hádek (řidič sanitky), Bára Fišerová (sestra Klára) aj.

Autor: Luboš Dvořák

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Deset finalistek Miss Face tráví týdenní soustředění v Táboře.
10

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Velký Pěčín – V místní části Dačic Velkém Pěčíně by chtěli do konce listopadu opravit lávku pro pěší.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Sokolov - Výborně si v pátém závodě Českého poháru vedli triatlonisté obou jindřichohradeckých klubů.

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení