VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělské školy u sousedů táhnou

Linec – „Zemědělské školy v Horních Rakousích zaznamenaly v uplynulém školním roce rekordní počet 1176 absolventů," konstatuje zemský rada pro zemědělství Max Hiegelsberger v lineckém deníku Volksblatt.

11.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Iva Najďonovová

Vyvozuje z toho, že zemědělství je zaměstnání s perspektivou. Během několika desetiletí bude potřeba o 70 procent víc potravin a k tomu energetické alternativy k šetření klimatu. „Vzdělávání v zemědělských školách nabízí nejrůznější těžiště studia a připravuje mladistvé perfektně a mnohostranně na budoucí profesní život," říká rada.

Absolventi jsou podle něho na pracovním trhu mimořádně žádaní. Více než 90 procent zahajuje profesní činnost nebo další vzdělávání během tří měsíců po skončení školy. „Ve srovnání s jinými směry tak mají s odstupem nejmenší dobu čekání na vstup do zaměstnání," doplňuje zemský školní inspektor Johann Plakolm.

Drogy zabíjejí

V prvním pololetí roku zemřelo v Bavorsku na následky požití drog 145 lidí, tedy stejně jako za stejnou dobu v minulém roce. Nárůst zaznamenal Mnichov se 36 obětmi (loni 32, předloni 23).
Celoročně počet úmrtí z předávkování v Bavorsku stoupá. V roce 2013 jich bylo 230, rok nato 251, loni 314.

Kubin vystavuje

Dürerovi Adam a Eva v Řezně.„Noční stránky života, skurility, fantazie, surrealita, to byla témata Alfreda Kubína, rakouského grafika, ilustrátora a spisovatele," píše pasovský deník PNP. Kubin od roku 1906 do smrti v roce 1959 žil na panském sídle Zwickledt u Wernsteinu, několik málo kilometrů od Pasova.

Že byl také zajímavým sběratelem umění, ukazuje výstava „Alferd Kubin a jeho sbírky", která je k vidění ve Východoněmecké galerii v Řeznu, pokračuje list.
Uskutečňuje se v rámci výměny se Zemskou galerií v Linci, která Kubinův odkaz spravuje. Zahrnuje obrazový poklad 1700 prací a bibliotéku s 5500 knihami.

„V této expozici je působivá nejen Kubinova sběratelská činnost, ale také korespondence jeho umění s díly jiných tvůrců. To je zvýrazněno tím, že kurátorka Nina Schleifová řezenskou výstavu neuspořádala chronologicky, ale tématicky," dodává PNP.

Na snímku jsou "Adam und Eva" Albrechta Dürera (výřez, mědirytina 1504).

Výstava je otevřena út-ne od 10 do 17 h, čt 10-20 h. Potrvá do 18. září.

Čech u leteckých komponentů

Aleš Stárek jde k leteckým komponentům.Český inženýr ekonom Aleš Stárek byl podle lineckého listu OÖN personálním výborem hornorakouské firmy na výrobu komponentů letadel FACC nominován pro nadcházející tři roky na post finančního ředitele. Od 1. října nastoupí místo Minfen Gu, která musela firmu opustit v únoru po skandálu s podvody, píše list. Podnik, který je z 55 procent v čínských rukou, byl podle OÖN loni obětí tzv. „fake president-triku". Utrpěl škodu 41,9 milionu eur, dalších deset milionů bylo včas zajištěno na kontech pachatelů.

V důsledku počítačového podvodu následovala řada personálních změn. Letos v květnu musel odejít i předseda představenstva a zakladatel firmy Walter Stephan, mandát položil i předseda dozorčí rady Gregory B. Peters.

Ke Stárkovi OÖN uvádějí, že nyní je finančním ředitelem evropské odnože japonské firmy Nidec. Předtím působil na obdobném postu německé společnosti Webasto v Asii.

Co bude se včelami?

Co teď bude s jeho včeličkami?Poté, kdy 62letá sousedka dostala po jednom včelím žihadle alergickou reakci a musela do nemocnice, má 80letý hobbyvčelař Josef R. ze zahrádkářské kolonie v Leondingu zrušit své roje, píší OÖN. Tři už vzdal hned po nehodě, ale jen s takovou redukcí se postižená pacientka nechce spokojit a tvrdí, že včely pana R. jsou pro ni smrtelným nebezpečím. Požaduje odsun všech. To ale chovatel odmítá a ostatní zahrádkáři ho podporují.

„Provinilec" patří k jejich sdružení od roku 1985. „Potřebovali včely k opylování stromů, květin a zeleniny, a já jsem se nabídl," říká. Všechno bylo smluvně upraveno. Nikdy s jeho dělnicemi problémy nebyly, až teď. Po nehodě zrušil Josef R. tři včelstva a zvýšil plot kolem úlů na tří a půl metru, sousedka to ale jako řešení nevidí.

Pro jejího advokáta Klause Rennera je věc jasná - zákon předepisuje pro individuální rekreační území jako malé zahrádkářské kolonie, že roje musí mít odstup minimálně 50 metrů od sousedů. V tomto případě je to ale jen pět metrů. Pokud nezmizí všechny včely, budou žalovat. Právní zástupce zahrákářů Alois Karan se zase odvolává na místní zvyklosti držení včel. „Nemůže se stát, že by kvůli ohrožení jednotlivce nesměly být v kolonii žádné," míní.

Autor: Vladimír Majer

11.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení