VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absencemi prospekuloval řidičák?

České Budějovice – Pan Dalibor (45) dostal od Okresního soudu v Č.Budějovicích v září 2010 za ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí rok podmíněně na dvě léta a zákaz řízení na dva roky. Jeho odvolání krajský soud zamítl.

27.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv VLP

V dubnu 2011 okresní soud vyhověl žádosti obviněného a podmíněně upustil od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, z něhož vykonal téměř 16 měsíců, se stanovením zkušební doby na osmnáci měsíců.

Protože v této lhůtě udělal dva dopravní přestupky, když jel nedovolenou rychlostí, nařídil stejný soud veřejné zasedání k rozhodnutí o výkonu zbytku tohoto trestu. K žádostem obhajoby třikrát odročoval, až nakonec loni 3. října rozhodl, že pan Dalibor nevedl ve zkušební době podmíněného upuštění od výkonu zbytku trestu řádný život a že zbytek zákazu řízení vykoná. Stížnost proti tomu krajský soud zamítl a obviněný podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Nebyl slyšen

Nesouhlasí s napadeným rozhodnutím a namítá, že ve věci nebyl osobně slyšen, neměl tak možnost vyjádřit se a navrhnout důkazy. Jednání se nezúčastnil ze zdravotních důvodů.  Dále navrhl, aby NS „odložil právní moc napadeného rozhodnutí, neb je závažně ohrožen ve svých právech".

Dovolací instance dovolání odmítla s tím, že napadený výrok soudu nebyl rozhodnutím ve věci samé, a odsouzený podal ústavní stížnost. Rozhodnutími  prý došlo k zásahu do jeho práv podle Listiny.  Opakuje, že v řízení o tom, zda bude rozhodnuto o vykonání zbytku trestu zákazu činnosti, nebyl osobně slyšen, přestože soudu prvního stupně sděloval, že se chce osobně účastnit, vyjádřit se k věci a navrhnout důkazy. Ze zdravotních důvodů se pak nemohl dostavit, což doložil potvrzením o pracovní neschopnosti, avšak okresní soud rozhodl v jeho nepřítomnosti.

Ústavní soud po prostudování napadeného rozhodnutí konstatoval, že obhájce stěžovatele opakovaně žádal o odročení veřejného zasedání, v posledních dvou případech z důvodu nemoci svého klienta. V době konání posledního veřejného zasedání však nebylo soudu doloženo lékařské potvrzení o nemoci stěžovatele.
Krajský soud v Českých Budějovicích pak ve svém rozhodnutí přesvědčivě zdůvodnil, proč je třeba jednání pana Dalibora, tedy jeho snahu o opakované odročování veřejného zasedání, posuzovat jako účelové, zaměřené na to, aby uplynula jednoroční lhůta k rozhodnutí podle trestního zákoníku, což by bylo 21. října 2013. Ústavní soud má zato, že tato argumentace je logická a srozumitelná a že postupem trestních soudů nedošlo k zásahu do ústavně zaručených práv stěžovatele, uzavřel a stížnost pana K. odmítl jako zjevně neopodstatněnou. (IV.ÚS 2420/14)

Autor: Vladimír Majer

27.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nezmaři

Ani v úterý se nemusíte nudit doma

Ilustrační snímek.

Hradecké házenkářky drsný souboj v Turnově zvládly

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Kuželkáři Dačic jsou v čele okresního přeboru

Jindřichohradecko - Tři kola má za sebou okresní přebor kuželkářských družstev.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení