VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Bílou revolucí Imperium porušilo zákon?

České Budějovice - U okresního soudu v pondělí pokračovalo hlavní líčení s Michalem Moravcem (28), obžalovaným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka.

27.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Skutku se měl dopustit tím, že objednal výrobu 616 kusů CD s názvem Triumph of the Will, tedy Triumf vůle. Album nahrála českobudějovická skupina Imperium, jejímž zpěvákem je právě Moravec.

Ta bývá označována za jednu z nejmilitantnějších neonacistických českých kapel. V prosinci její koncert v restauraci Nexos ukončila policie.S prvky neonacismu?

Podle soudního znalce extremistické scény doc. JUDr. PhDr. Miroslava Mareše, PhD., který vypracoval posudek na tři anglicky zpívané písně na albu, mohou skladby „v určitém kontextu“ obsahovat prvky neonacismu.

Takovým je například použití hesla o “bílé revoluci“, asociace na „svatou rasovou válku“ apod.

Obžalovaný v přípravném řízení mínil, že jde o špatný překlad, případně o špatnou výslovnost interpreta skladby. Nezpívá prý například, že nacionální socialismus „je“ správná cesta, ale právě že „není“ (is not)…

Argumentoval dále, že kritizovaná skladba „Ty chceš“ (Ty chceš změnu, ty chceš řešení, ty chceš bílou revoluci) není přece vyznáním, že právě „on“, obviněný, to chce.

Nikde také není zmínka o „bílé revoluci“ jako jediném řešení. Nezpívá prý ostatně o „white“ revoluci, ale o „write“, psané…

Mluví se někde o bílé rase? O její nadřazenosti? – ptal se Moravec dál a znalec připustil, že takto přímo ne.

Slyšel jste tam někde výzvy jít do ulic, napadat menšiny? – ptal se dál obžalovaný. Nic takového tam samozřejmě není, ale znalec dál upozorňoval na celkový kontext písní.

Moravcův původní obhájce JUDr. Eugen Záliš z dr. Mareše „dostal“, že k posudku předložené překlady neověřoval podle originálu. Znalec rovněž připustil, že jeho interpretace textů byla ovlivněna jeho znalostí extremistické scény.

S touto vodou na mlýn se dr. Záliš ptal, zda je možné, aby někdo bez takto hlubokých znalostí historie, symbolů atd. pochopil, k čemu zmíněné texty směřují. Nakolik že jsou takoví lidé schopni pracovat s pojmem „bílá“, zda by porozuměli vazbě „bílá revoluce“ a „bílá rasa“ atd.

A dr. Mareš připustil, že člověk „nedotčený společenským děním“ by zmíněný text jako neonacistický pochopit nemusel.

Autor neznámý?

Majitelka vydavatelství Aplaus Jana Peterková jako svědkyně řekla, že kdyby předpokládali úmysl klienta šířit něco nezákonného, asi by někoho požádali, aby obsah zkontroloval. V tomto případě ale podezření neměli. Experta na anglické texty nemají.

Jeden z členů kapely jako svědek tvrdil, že texty nejsou autorským dílem Imperia. Podíleli se na nich i příznivci. On anglicky neumí. Posuzované cédéčko si prý vyrobili „pro potěchu, že člověk něco dokázal“, a jako odměnu fanouškům.

Obdobně mluvil v pondělí i klávesista Imperia.

Texty jim prý docházely různě, třeba mailem, a oni je upravovali tak, aby „neurážely a neponižovaly politiky, strany a tak“. Vlastní texty neměli, ujišťoval. Anglickým textům prý nerozumí. Moravec je měl pro zpívání napsány foneticky.

Členové kapely dostali po 25 kusech CD. On ty své rozdal příbuzným. Aby „šíleně neprodělali“, nechali nakonec cédéček vyrobit víc.

Svědčil také Jan Kapák z „hard & heavy“ kapely AvengeR z Volyně, který posuzované CD pro Imperium nahrál.

Řekl, že měl základní povědomí o tom, o čem písně kapely jsou, ale doslovné překlady neměl. Nic závadného na nich neviděl. Samotná interpretace je prý „řvaná“, takže všemu rozumět nelze, zachytit lze jen útržky.

Okresní soud v pondělí jednání odročil na březen. Obhájkyně Klára Slámová mj. navrhuje výslech překladatelky písní na CD, opatřený v přípravném řízení. Překlad pokládá za chybný.

Zmiňovaný znalec Mareš je podle jejího názoru ve věci vyloučen. Znalecké působení vskutku na vlastní žádost v polovině roku ukončil. Zmíněný posudek ale vypracoval ještě ve funkci a k jeho podání ho k hlavnímu líčení soud přibral ad hoc.

Obhájkyně přesto navrhuje přibrání jiného znalce.

Autor: Vladimír Majer

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Noční bouřka se prohnala Hradeckem

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení