VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devět let za znásilnění sedmileté dívky platí

Číměř, České Budějovice - Martyrium prožívala hluchoněmá a mentálně postižená sedmiletá dcera Kateřiny Vrchlavské (30) z Číměře na sklonku roku 2006.

12.1.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Její matka po vzájemné dohodě s druhem Bohuslavem Sladovníkem přenesli nezletilou do kuchyně rodinného domu v Kejžlicích. Tam ji položili na postel, i když se tomu kopáním a sténáním bránila. Násilím jí ruce připoutali provazem k pelesti postele, vysvlékli ji donaha a tělo a nohy jí připoutali k lůžku tak, že byla fixována v poloze s roztaženýma a pokrčenýma nohama.

Pruhem látky jí zakryli oči a rouškou ústa a nos. Omamovali ji od počátku i následně přesně nezjištěnou látkou s éterickými účinky.
V takovéto situaci jí střídavě zaváděli opakovaně prsty a penilní atrapu do přirození.Těžké trauma

Znalci uzavřeli, že toto počínání působilo dívce se zřetelem k jejímu celkovému zdravotnímu stavu značné bolesti a vedlo k její hrubé a těžké psychické a fyzické traumatizaci.

„Dcera plakala, hladila jsem ji tedy po hlavě. Vůbec jsem si neuvědomovala, proč to dělám, a toužila jsem, aby se některé z dalších dětí probudilo a já mohla odejít. Vše jsem udělala pod nátlakem. Přítel mi vyhrožoval, že když mě živí, že to musím udělat,“ řekla před krajským soudem v Táboře loni v únoru matka čtyř dětí.

Soud kvalifikoval čin jako znásilnění a každému z obžalovaných uložil trest odnětí svobody na devět roků s výkonem ve věznici s ostrahou.

„Ona jako matka měla svou dceru chránit, ale nevěnovala pozornost ani jejímu sténání,“ shrnul závěry o vině a trestu matky předseda senátu Zdeněk Kučera.

Odvolání obžalovaných Vrchní soud v Praze zamítl.

Bohuslav Sladovník nato podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).


Újma nedokázána?

Brojil proti kvalifikaci činu v přísnějším odstavci.

Argumentoval, že prý i podle soudu se objektivním způsobem nepodařilo prokázat způsobení těžké újmy na zdraví dívky kvůli nemožnosti komunikace s poškozenou. Ta se také bránila jakémukoli somatickému vyšetření. Žádal nový znalecký posudek. Navíc prý nebyl ani stanoven podíl zneužití na celkové traumatizaci poškozené.

NS připomněl závěry znalců z odvětví psychiatrie a psychologie.Není pochyb

Ti uvedli, že dítě mimořádně a neobvykle reagovalo při pokusu o somatické vyšetření v dolní části břicha.

Panický a prudký odpor dívky opakovaně toto vyšetření znemožnil.

Znalci u poškozené zaznamenali také oblékání většího počtu kalhotek panenkám, což dokazuje nepřímo vyjádřenou ochranu této části těla evidentně na základě vlastní zkušenosti.

Tyto závěry znalci jednoznačně posoudili jako symptomy způsobené hrubou a těžkou traumatizací, které byla dívka vystavena.

Chování obviněných zaznamenané na CD a DVD nosičích, které si spolupachatelé natáčeli při osudném jednání, zhodnotil jako hrubou a těžkou traumatizaci také soudní znalec z odvětví psychiatrie a sexuologie.

„To dítě muselo prožívat hlubokou bolest a úzkost, bolest jak fyzickou, tak psychickou zejména dlouhým fixováním… Nebyla to jednorázová, ale dlouhodobá těžce traumatizující záležitost,“ uvedli znalci.

„Nemůže být pochyb o tom, že soudy obou stupňů vyhodnocená těžká újma na zdraví poškozené jakožto déletrvající porucha jejího zdraví je správná,“ uzavřel NS a dovolání Bohuslava Sladovníka odmítl.

Autor: Vladimír Majer

Místo události:
12.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení