VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dítě vezme doma motorku nebo peníze

Jindřichohradecko - Na Jindřichohradecku nezletilí pachatelé letos do zhruba poloviny dubna spáchali sedm takzvaných činů jinak trestních, jak se jim u osob mladších 15 let říká.

5.5.2008
SDÍLEJ:

Vyzdobený altán v jakubském parku pod gymnáziem J. Hradci.Foto: Zdeněk Píša

Na Jindřichohradecku již policisté v tomto roce šetřili sedm případů, kde hráli hlavní roli nezletilí pachatelé. Veřejnost se často o jejich prohřešcích kvůli zákonu o ochraně identity nedozví.

„Z toho dvakrát se jednalo o vloupání, dvakrát o porušování domovní svobody, neoprávněné užívání motorového vozidla, krádež motorky, zatajení věci a sprejerství. Někdy se mohou činy prolínat,“ uvedla pracovnice okresního policejního ředitelství Hana Millerová.

Ochrana identity

O případech kriminality mládeže se veřejnost dozví většinou jen sporadicky. Zákon totiž chrání identitu nezletilých pachatelů a policie i média musejí být ve zveřejňování trestných činů mládeže velice obezřetní.

Vloni se do křížku se zákonem dostalo sedmnáct nezletilců, z toho jedna dívka. Nechyběla ani loupež kvůli padesátikoruně a také dealerství marihuany. Tu pachatel ve 44 případech poskytl dalšímu.

„Zpravidla polovina ze zmíněných skutků se stává v rodinách, kdy si dítě vezme motorku, nebo peníze a podobně,“ zmínila Millerová.

Soud s nezletilci

Děti do 15 let nejsou trestně odpovědné a policisté případy odkládají pro nedostatečný věk pachatele.

To ale podle Millerové neznamená, že by se nezletilec nedostal až k soudu. Musí se tam dostavit i s rodiči.

„Soud ukládá opatření vedoucí k nápravě nezletilce. Někdy stačí domluva, jindy je nařízen dohled probačního úředníka, zařazení do terapeutického či jiného výchovného programu.

Nejvyšší opatření v podobě ochranné výchovy může být nařízeno u dětí od 12 do 15 let za takový čin, za který by mu v dospělosti hrozil mimořádný trest. Tedy například za vraždu a podobně,“ vysvětluje Millerová.

Sprejeři

Nedávno například mládež posprejovala zeď židovského hřbitova v Jindřichově Hradci. „Měli by si takové lumpárny vždycky odpracovat, napravit škody, aby věděli, co to dá práce něco vytvořit a dále neničili,“ míní muž, který je u toho nachytal.

I když nejsou nezletilci trestně odpovědní, neznamená to, že jimi způsobená škoda je nevymahatelná. Většinou se děje prostřednictvím občansko právního soudu.

Autor: Lenka Novotná

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Hule.

V úterý na vás čeká Jára Cimrman i povídání o rybách a výlovech

Hráz orlické přehrady.

Do útrob hráze se můžete podívat mimořádně večer

ČSSD znovu chybí náhradníci

České Budějovice – Další kandidáti jihočeské sociální demokracie si rozmysleli účast v parlamentních volbách na protest proti vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly.

Pozor na železničním přejezdu

Jihočeský kraj – Téměř devadesátka policistů kontrolovala železniční přejezdy, vlaková nádraží a stanice v rámci bezpečnostní akce VLAK.

Hokejový KLH Vajgar zmrazil činnost, na scénu přichází nový klub

Jindřichův Hradec – Vleklá krize Klubu ledního hokeje Vajgar J. Hradec vyvrcholila zmrazením jeho činnosti. Oddíl se už delší dobu potýkal hlavně s nedostatkem finančních prostředků.

Atleti Dvořáková a Gysel vybojovali krajské tituly

České Budějovice - Společný atletický přebor krajů Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského se pro dospělé, juniorské a dorostenecké kategorie uskutečnil v Českých Budějovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies