VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dítě vezme doma motorku nebo peníze

Jindřichohradecko - Na Jindřichohradecku nezletilí pachatelé letos do zhruba poloviny dubna spáchali sedm takzvaných činů jinak trestních, jak se jim u osob mladších 15 let říká.

5.5.2008
SDÍLEJ:

Vyzdobený altán v jakubském parku pod gymnáziem J. Hradci.Foto: Zdeněk Píša

Na Jindřichohradecku již policisté v tomto roce šetřili sedm případů, kde hráli hlavní roli nezletilí pachatelé. Veřejnost se často o jejich prohřešcích kvůli zákonu o ochraně identity nedozví.

„Z toho dvakrát se jednalo o vloupání, dvakrát o porušování domovní svobody, neoprávněné užívání motorového vozidla, krádež motorky, zatajení věci a sprejerství. Někdy se mohou činy prolínat,“ uvedla pracovnice okresního policejního ředitelství Hana Millerová.

Ochrana identity

O případech kriminality mládeže se veřejnost dozví většinou jen sporadicky. Zákon totiž chrání identitu nezletilých pachatelů a policie i média musejí být ve zveřejňování trestných činů mládeže velice obezřetní.

Vloni se do křížku se zákonem dostalo sedmnáct nezletilců, z toho jedna dívka. Nechyběla ani loupež kvůli padesátikoruně a také dealerství marihuany. Tu pachatel ve 44 případech poskytl dalšímu.

„Zpravidla polovina ze zmíněných skutků se stává v rodinách, kdy si dítě vezme motorku, nebo peníze a podobně,“ zmínila Millerová.

Soud s nezletilci

Děti do 15 let nejsou trestně odpovědné a policisté případy odkládají pro nedostatečný věk pachatele.

To ale podle Millerové neznamená, že by se nezletilec nedostal až k soudu. Musí se tam dostavit i s rodiči.

„Soud ukládá opatření vedoucí k nápravě nezletilce. Někdy stačí domluva, jindy je nařízen dohled probačního úředníka, zařazení do terapeutického či jiného výchovného programu.

Nejvyšší opatření v podobě ochranné výchovy může být nařízeno u dětí od 12 do 15 let za takový čin, za který by mu v dospělosti hrozil mimořádný trest. Tedy například za vraždu a podobně,“ vysvětluje Millerová.

Sprejeři

Nedávno například mládež posprejovala zeď židovského hřbitova v Jindřichově Hradci. „Měli by si takové lumpárny vždycky odpracovat, napravit škody, aby věděli, co to dá práce něco vytvořit a dále neničili,“ míní muž, který je u toho nachytal.

I když nejsou nezletilci trestně odpovědní, neznamená to, že jimi způsobená škoda je nevymahatelná. Většinou se děje prostřednictvím občansko právního soudu.

Autor: Lenka Novotná

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení