Na Jindřichohradecku již policisté v tomto roce šetřili sedm případů, kde hráli hlavní roli nezletilí pachatelé. Veřejnost se často o jejich prohřešcích kvůli zákonu o ochraně identity nedozví.

„Z toho dvakrát se jednalo o vloupání, dvakrát o porušování domovní svobody, neoprávněné užívání motorového vozidla, krádež motorky, zatajení věci a sprejerství. Někdy se mohou činy prolínat,“ uvedla pracovnice okresního policejního ředitelství Hana Millerová.

Ochrana identity

O případech kriminality mládeže se veřejnost dozví většinou jen sporadicky. Zákon totiž chrání identitu nezletilých pachatelů a policie i média musejí být ve zveřejňování trestných činů mládeže velice obezřetní.

Vloni se do křížku se zákonem dostalo sedmnáct nezletilců, z toho jedna dívka. Nechyběla ani loupež kvůli padesátikoruně a také dealerství marihuany. Tu pachatel ve 44 případech poskytl dalšímu.

„Zpravidla polovina ze zmíněných skutků se stává v rodinách, kdy si dítě vezme motorku, nebo peníze a podobně,“ zmínila Millerová.

Soud s nezletilci

Děti do 15 let nejsou trestně odpovědné a policisté případy odkládají pro nedostatečný věk pachatele.

To ale podle Millerové neznamená, že by se nezletilec nedostal až k soudu. Musí se tam dostavit i s rodiči.

„Soud ukládá opatření vedoucí k nápravě nezletilce. Někdy stačí domluva, jindy je nařízen dohled probačního úředníka, zařazení do terapeutického či jiného výchovného programu.

Nejvyšší opatření v podobě ochranné výchovy může být nařízeno u dětí od 12 do 15 let za takový čin, za který by mu v dospělosti hrozil mimořádný trest. Tedy například za vraždu a podobně,“ vysvětluje Millerová.

Sprejeři

Nedávno například mládež posprejovala zeď židovského hřbitova v Jindřichově Hradci. „Měli by si takové lumpárny vždycky odpracovat, napravit škody, aby věděli, co to dá práce něco vytvořit a dále neničili,“ míní muž, který je u toho nachytal.

I když nejsou nezletilci trestně odpovědní, neznamená to, že jimi způsobená škoda je nevymahatelná. Většinou se děje prostřednictvím občansko právního soudu.