VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí tyran své činy opakuje

Jindřichohradecko, Slavonicko – V těchto dnech policejní komisař zahájil trestní stíhání muže (61 let) pro trestný čin násilí proti jednotlivci. Muž čelí obvinění z toho, že po požití alkoholu opakovaně napadal nejenom slovně, ale i fyzicky, svoji dospělou dceru.

3.2.2010
SDÍLEJ:

Zástupce vedoucího slavonického obvodního oddělení Zdeněk Bohuslav již s kolegy řešil několik případů vykázání agresora z domu.Foto: Policie ČR

 Počet výjezdů policistů k takzvanému domácímu násilí vloni na Jindřichohradecku vzrostl o sto procent. Zatímco v roce 2008 policisté zaznamenali 45 výjezdů, vloni jich bylo již 91.
Podle odborníků je však domácích tyranů daleko více, ale jejich oběti z mnoha důvodů pomoc nehledají. Mnohdy je to ze strachu nebo i ze studu.

Oběťmi jsou podle jindřichohradecké tiskové mluvčí Hany Millerové nejenom manželky či družky, ale i děti a nebo senioři.

Nejvíce případů potom zaznamenali v minulosti policisté na Slavonicku. „Mají s řešením domácího násilí a rovněž s aplikací institutu vykázání bohaté zkušenosti,“ zmínila Millerová.

Zástupce vedoucího slavonického obvodního oddělení Zdeněk Bohuslav popisuje jeden z již zmíněných otřesných případů, který asi hovoří za vše.

Násilný otec

Jednalo se o domácí násilí činěné otcem agresorem na vlastní dospělé dceři ve Slavonicích. „Zde docházelo k týrání, které neustále narůstalo. Násilnický otec pod vlivem alkoholu dceru opakovaně fackoval a ve třech případech jí dokonce hrozil i nožem. Kdyby se ženě nakonec nepodařilo utéct, kdoví, jak by to dopadlo. Svým útěkem si dost možná zachránila život. Intervenční centrum jí dnes hledá náhradní ubytování,“ zmínil.

Pokračoval v tom smyslu, že domácí násilí je opakované násilné jednání, během něhož dochází k nebezpečným útokům proti životu, zdraví a lidské důstojnosti.

„Toto násilí je pácháno v bytě nebo v jiném společně obývaném objektu a většinou se jedná o dlouhodobou záležitost,“ doplnil.

Projevy násilí

Podoby podle něho mohou být různé. Vydírání nejen fyzické, ale i psychický teror, sexuální vydírání, finanční a citová závislost a manipulace přes děti.

Agresor může rovněž záměrně narušovat týrané osobě sociální statut, například jí zakazuje chodit do práce, stýkat se se známými, žárlí, ničí věci, ale i vyhrožuje zabitím dětí!

Tento negativní fenomén je tu dle Bohuslava už velmi dlouho, ale legislativně byl prakticky řádně ošetřen až v roce 2006.

Co je to vykázání?

Jednalo se o zákon o ochraně před domácím násilím a zároveň došlo i k úpravě občanského soudního řádu. Tím vznikl nový institut takzvaného vykázání.

Je to podle Millerové oprávnění policie, kdy úřední záznam o vykázání pošle policie na soud dle místa bydliště a Intervenčnímu centru.
Po obdržení zprávy od policie je zde vzájemná vazba s již zmíněným centrem, neboť pracovníci Intervenčního centra sami kontaktují postiženou osobu a také odbor sociálních věcí příslušného městského úřadu, pokud je přítomno nezletilé dítě.

Pro týrané osoby platí podle Millerové jedna zásadní informace: „Nebojte se a zavolejte na policii, tísňová linka je 158 !“

Pomoc týrané oběti

„Policie může násilníka vykázat na deset dní a soud pak toto vykázání může na žádost týrané osoby prodloužit o další měsíc. A za tuto dobu může oběť násilí podniknout další kroky směrem ke zdárnému vyřešení svého problému,“ říká Bohuslav a doporučuje obrátit se například na Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, jehož pobočka se nachází i v Českých Budějovicích.

Policie pak dodržování vykázání průběžně kontroluje.
„Může se taky stát, že násilník za tři dny přijde domů s prosíkem,“ podotýká policista, ale zdůrazňuje, že i kdyby se žena nechala umluvit, nehrálo by to žádnou roli.

„Pokud jsou totiž naplněny všechny podmínky pro vykázání, je toto vykázání provedeno a jeho dodržování následně vyžadováno bez ohledu na to, zda s ním ohrožená osoba souhlasí, nebo ne,“ vysvětluje Bohuslav a dodává, že to jde zcela mimo oběť a jakékoli její přemlouvání či vyhrožování ze strany agresora nemá tudíž žádný smysl.
Policie upozorňuje nejen agresory, ale i osoby týrané, že jedna kopie zápisu o vykázání putuje na zmíněné Intervenční centrum, druhou kopii odesílají k příslušnému okresnímu soudu. Pokud v případu figuruje nezletilé dítě, dostane kopii i orgán péče o dítě. Tento propracovaný systém je podle Bohuslava skutečně funkční.

Soud od policie o vykázání násilníka ví díky zaslané kopii protokolu a na svoje rozhodnutí má stanovenu zákonnou lhůtu.

Ostych stranou

Slavonický policista zároveň důrazně apeluje prostřednictvím Jindřichohradeckého deníku na týrané ženy i seniory a děti, aby se nebáli a na linku 158 bez dlouhého otálení zavolali.

„Nesmí se bát, natož ostýchat, ani kvůli tomu, že první jednání bude vedeno s mužem – policistou. Ženy musí policistům říct všechno a maximálně podrobně. A to i v případě sexuálního útoku partnera. Jedině tak předejde terorizovaná osoba dalším atakům. Pokud totiž muž zaútočí jednou, je tu velká pravděpodobnost, že tak učiní podruhé, potřetí a stále znovu,“ hovoří ze zkušeností Bohuslav.

Policie může podle jeho slov násilníkům jejich řádění jednou provždy zatrhnout a týraným osobám pomoci a ochránit je.

#nahled|https://g.denik.cz/26/49/jh_centrum_nasicli_0203_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/49/jh_centrum_nasicli_0203.jpg|Telefonní čísla, která pomohou.#


Autor: Lenka Novotná

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Ilustrační foto.

Kuželkáři Dačic jsou v čele okresního přeboru

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Orientační běžci SOS stáli v Lize Vysočiny sedmnáctkrát na stupních vítězů

Hamry nad Sázavou - Jednapadesát svých zástupců měl při desátém podniku Ligy Vysočiny ve hře jindřichohradecký Spolek orientačních sportů.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení