VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Francouz vařil – a nakládal s drogami

České Budějovice – Thibault G. (31), rodák z Cagnes sur Mer, se nějakým řízením osudu ocitl v Českém Krumlově a nějaký čas tady vařil v restauraci sportovního zařízení soukromé společnosti. Prý dobře, říká se po městě.Asi ještě větší známost si nicméně dobyl méně chvályhodnou činností. V listopadu pro ni stanul před okresním soudem s obžalobou z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a z vydírání.

3.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto:Foto: Deník/Ivana Najdoňovová

Od listopadu 2013 do srpna 2014 opakovaně poskytl třem mladíkům marihuanu – buď za peníze, nebo jako dar ke společnému pokouření. 21. června 2014 večer chytil pod krkem Františka L., jednoho ze svých drogových zákazníků, který ho v tu dobu usvědčoval z vloupání do bytu pěstitele konopí H., ukázal mu pistoli a nutil ho, aby se před svědkem přiznal, že onu krádež provedl on, a ten tak ze strachu učinil.

Thibault G. skutky popřel, jde prý o křivé obvinění z pomsty. Marihuanu nedistribuoval, se zmíněnými známými ji občas vykouřili, když každý měl nějakou v kapse. Ono vloupání provedl onen údajně vydíraný L. Jeden jeho známý prý slyšel, že se po městě povídá, že to udělali spolu, a tak když se toho 21. června potkali, chtěl, aby svědkovi řekl, jak to bylo. Ten začal vyprávět, ale nikdo ho nenutil, natož pak hrozbou pistolí.

Důkazy

Zmíněný pěstitel H., zpočátku také obžalovaný, popsal, že za ním Thibault přišel s přítelkyní říci mu, že s vloupáním nemají nic společného, že to udělal L., a nabídli mu 20 000, když obvinění stáhne. Rozvedl, že někdy v roce 2013 zasadili s obžalovaným Janem F. (42) pár rostlin konopí, o které se pak staral sám, ale kumpán ze zpracované úrody vyžadoval podíl. Při zmíněném vloupání mu byly odcizeny zbylá sušina, nové rostliny, část zařízení a peníze.

František L. podrobně popsal, jak dostával od Thibaulta marihuanu, i jak se hlavně pro ni spolu vloupali do domu H. Posléze vylíčil zmíněné napadení a vynucené přiznání.

Soud vyslechl řadu svědků a uzavřel, že má žalované skutky za prokázané. Za zásadní usvědčující důkaz označil výpověď nejprve spoluobžalovaného, pak svědka Františka L., jehož věrohodnost nic nesnižuje – zmíněné vloupání doznal a s policií spolupracoval. Nevěrohodným je naopak svědek onoho vydírání s pistolí, který své výpovědi několikrát změnil. Kromě jiného byl loni odsouzen ve Freyungu za drogy. Z distribuce drog usvědčují Thibaulta G. i další svědkové.

K (ne)věrohodnosti Thibaulta G. soud připomněl z rejstříku trestů ČR i Francie, že je mnohonásobně trestaným recidivistou. V nyní projednávané věci ho zatěžují výpovědi více svědků. Nic mu nepolehčuje, skutky nedoznává. Uložil mu za ně a za sbíhající se krádeže podle trestního příkazu ze září 2014 souhrnných tři a půl roku do věznice s ostrahou.

Obžalovaný se odvolal – a zmizel z republiky. Řízení s ním tedy pokračovalo jako proti uprchlému. Policie sdělila, že se v místě bydliště nezdržuje, zaměstnavatel s ním ukončil v listopadu pracovní poměr, od bývalé přítelkyně se odstěhoval a ta prý o něm neví.

Nepřišel ani k pondělnímu veřejnému zasedání krajského soudu. Jeho obhájce mínil, že obžaloba stojí na výpovědi jediného svědka, Františka L., která prý není v souladu s dalšími důkazy. „Přeměna" tohoto obžalovaného ve svědka zastavením jeho trestního stíhání tzv. pro neúčelnost vzhledem k tomu, že mu v jiné věci, onoho vloupání, hrozí podstatně vyšší trest, podle obhájce jako by naznačovala výhodnost jeho výpovědi v novém postavení v neprospěch jeho klienta. Obhájce namítal i zastavení stíhání majitele vykradené pěstírny odůvodněné jeho doznáním a menší závažností spáchaného skutku. Ve svědectvích dalších slyšených osob jsou rozpory. Pochybností je celá řada, věc by měla být vrácena soudu prvního stupně, nebo Thibault G. měl být obžaloby zproštěn, uzavřel obhájce.

Krajský soud ale po poradě odvolání zamítl. Okresní soud se podle něj dokazování velmi poctivě věnoval včetně vážení věrohodnosti slyšených osob a došel ke správným závěrům, uzavřel předseda senátu.
Proti rozsudku není řádných opravných prostředků.

Autor: Vladimír Majer

3.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení