To se nelíbí rodičům pobodaného mladého muže.

„Moc o tom incidentu nevíme, ale nesouhlasíme s tím, aby byl člověk obviněný z pokusu o vraždu vyšetřován na svobodě. Co když to udělá znovu. Můj syn má štěstí, že žije, měl probodnutou plíci, znovu se učil dýchat, ještě nemá vyhráno,“ říká rozhořčená matka poškozeného z Novohradska. Poznamenává, že když namáčela zakrvácené oblečení svého syna, tak byla v šoku.

„Vždyť mohl vykrvácet. Ještě pochopím, když se lidi vyfackují, ale vzít kudlu a bodnout třikrát? Určitě mají strach i ostatní mámy. Vždyť tohle dřív na diskotéce nebývalo. Pak se všichni diví, že si mladí dělají, co chtějí,“ doplňuje matka pobodaného chlapce z diskotéky u Hejtmanu.
Jak včera informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner, kriminalisté vazbu v tomto případě nenavrhovali, protože nebyly splněné důvody k jejímu uvalení.

Mezi tři důvody pro navržení vazby patří, je–li podezření, že by pachatel mohl pokračovat v páchání trestné činnosti, že by se mohl skrývat, nebo se vyhýbat spravedlnosti a dále, že by mohl mařit vyšetřování třeba ovlivňováním svědků a podobně. Vzhledem k tomu, že podezřelý z pokusu vraždy je mladistvý, policie další informace nebude poskytovat.
Mladý muž unikl o vlásek smrti o víkendu na diskotéce Music Hall Hejtman v Chlumu u Třeboně. V neděli kolem 3. hodiny ranní na něho vyrukoval s nožem sedmnáctiletý mladík. Spor podle policie pravděpodobně eskaloval kvůli holce. Mladík zasadil svému sokovi tři rány nožem do hrudníku a utekl. Policie ho zadržela až v neděli kolem poledne. Podle provozního diskotéky Music Hall Hejtman ochranka ihned volala záchranku, ale nikdo v první chvíli netušil, co se vlastně stalo. Také policisté se o pobodání dozvěděli až od záchranky.

„Hlavně, aby byl kluk v pořádku. Tohle se u nás stalo poprvé. Snad na každé zábavě si občas chlapi dají facku, ale tohle… Je to nějaký zkrat v jednání, ale určitě by takový člověk měl vědět, že je to špatně, i když je ještě mladistvý,“ pokračoval.

Provozovatel diskotéky u Hejtmanu má na každé akci ochranku, ale všemu se zabránit nedá. „Ochranka, když nějaké výtržníky zjistí, tak je hned vyvádí ven, také v případě nutnosti mají pokyn hned volat záchranku. Byly tady desítky lidí, kteří se normálně bavili a někde v koutě se něco takového stane, tomu se asi nejde ubránit,“ dodal provozní.

Bez dobře fungujících vyhazovačů si to nedovedou představit ani další provozovatelé diskoték na Jindřichohradecku, ale shodují se v tom, že všemu prostě nedokážou zabránit. Například provozovatel Meloun Music Clubu v Nové Bystřici Lukáš Meloun říká, že se vždycky najdou mezi návštěvníky takzvaní potížisté, které už všichni znají a dávají si na ně pozor.

V novobystřickém Music Clubu Meloun najímají vyhazovače brigádníky.

„Na tom nejde šetřit, protože by se to zase obrátilo proti nám. V průměru máme na 100 lidí tři členy ochranky. Vždy dva jsou uvnitř a jeden venku, abychom se vyhnuli stížnostem obyvatel a předcházeli řadě incidentů. Všechno ale nejde uhlídat a zkontrolovat. Není možné prohlížet, zda u sebe nemají nůž a tak podobně. Máme uvnitř kameru, ale i ta musí být v souladu se zákonem. Naštěstí k nám problémovější hosté přestali jezdit,“ dodal Lukáš Meloun.

Prakticky na stejnou notu mluví i provozovatel jindřichohradeckého KC Jitka Vladimír Pecka: „Na ochranku máme spolehlivé kluky, kteří ovládají na vysoké úrovni sebeobranu a jsou schopni bez problémů výtržníky zpacifikovat. Podle velikosti akce se o pořádek stará tři až šest lidí.“

I on zdůrazňuje, že na Jitce jsou akce, na které „potížisté“ většinou nechodí.