VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herberstein rodový majetek nedostane

České Budějovice - Ústavní soud odmítl stížnost Jana Alexandra Herbersteina (79) proti rozsudku Nejvyššího soudu (NS). Herberstein usiluje od počátku 90. let o navrácení rodinného majetku zabaveného podle Benešových dekretů.

3.10.2009
SDÍLEJ:

Zámek v Libochovicích také patřil Herbersteinům. Foto: DENÍK/archiv

Konkrétními žalobami usiloval například o pozemky v Čepřovicích a Jiřeticích na Strakonicku. Žaloval o určení, že zmíněné nemovitosti tvoří ležící pozůstalost po Terezii, jeho prababičce, hraběnce z Dittrichsteinu, provdané za Jana Bedřicha (zemřel 1861). Tato pozůstalost se prý uvolnila smrtí jejího tzv. předního dědice Jana Josefa (nar. 1854, zemř. 1944).

Terezie poslední vůlí z března 1894 zřídila pro majetek rodu v českém království tzv. fideikomisární substituci, svěřenecké náhradnictví. Jana Josefa Herbersteina – Proskau jako dědice omezila ve prospěch „fideikomisáře“, jeho prvorozeného syna Jana Bedřicha Herbersteina, tedy vnuka zůstavitelky.

Jan Bedřich se nároků na dědictví po smrti Jana Josefa vzdal a Německý obvodní soud v Praze je svěřil tehdy nezletilému hraběnčinu pravnukovi Janu Alexandru Herbersteinovi, nyní žalujícímu o navrácení majetku.

Okresní soud ve Strakonicích mu v září 2009 vyhověl se závěrem, že do majetku Bedřicha Herbersteina, konfiskovaného podle Benešova dekretu, nepatřilo ono dědictví po Terezii, svěřené pravnukovi.

Dle zákona z r. 1811

Krajský soud rozsudek změnil a žalobu zamítl. Věc posoudil podle obecného zákoníku občanského z roku 1811 platného ke dni úmrtí zůstavitelky a v Čechách až do konce roku 1950. Ten definoval tzv. omezené nástupnictví. Soud uzavřel, že žalobce Jan Alexandr se narodil až po zřízení závěti zůstavitelky, proto se ho svěřenecké náhradnictví u nemovitostí netýká. Předmětné pozemky nemohou tvořit substituční pozůstalost po zůstavitelce, neboť by se jednalo o obcházení restitučních předpisů.

Jan Alexandr podal dovolání, které NS zamítl s odkazem na závěr pléna Ústavního soudu, že „žalobou o určení vlastnického práva nelze obcházet smysl a účel restitučního zákonodárství“. (Podrobnosti www.ceskobudejovicky.denik.cz z 8. června 2009)

Tento závěr NS je podle stěžovatele jeho diskriminací, zakázanou Úmluvou o ochraně lidských práv. Ústavní soud však neshledal ve věci žádné porušení ústavně zaručených základní práv a svobod stěžovatele. Jeho proto odmítl jako návrh zjevně neopodstatněný.

Byl Čechem?

Okrajově zmiňme, že po válce matka Jana Alexandra usilovala o získání potvrzení o československém občanství pro sebe i své děti. V květnu 1947 ministerstvo vnitra žádost zamítlo. Jan Alexandr ale tvrdil, že za něho podal samostatnou žádost o vydání osvědčení o národní spolehlivosti otec. Ta však nebyla nalezena a úřady jeho žádost zamítly.

Stěžoval si na to k Ústavnímu soudu ČR. Ten se sám obrátil na Archiv Hlavního města Prahy se žádostí o zaslání tvrzeného spisu. Ten se ale nepodařilo dohledat. Doklad o výsledku uvedeného řízení by mohl mít význam pro rozhodnutí o věci, uzavřel ÚS. Proto napadená rozhodnutí zrušil. Úřady tak měly znovu rozhodnout, zda Jan Alexandr byl čs. občanem.

Zda mu to uznaly, není redakci známo. Ke krajskému správnímu soudu už žádná žaloba na jejich rozhodnutí nedošla.

Autor: Vladimír Majer

3.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení