VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedno mladické pomilování mělo následky

Jindřichohradecko, České Budějovice – V městečku na Jindřichohradecku byla loni 14. února diskotéka. Bavili se na ní i 18letý Petr a slečna, s níž se náhodně seznámil krátce předtím v partě známých.

25.2.2010 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Při muzice se sblížili, vyšli si taky ven na procházku. Petr si půjčil auto od kamaráda, odjeli na nádraží a na zadních sedačkách se pomilovali.
Pak už se s dívkou neviděl, až mu sdělila, že otěhotněla.

Přinesl jí dva tisíce na interrupci a jeho otec za něho přidal dalších deset tisíc.

Za deset měsíců se sešli u Okresního soudu v Jindřichově Hradci, který projednával obžalobu mladého pána z pohlavního zneužívání. Dívenka totiž byla nezletilá . . .

Petr ovšem tvrdil, že to nevěděl. Vycházel prý z jejího vyjádření, že jí už patnáct bylo, a nepochyboval o tom.

Kolik jí bylo?

Čtrnáctileté kamarádky dotyčné slečny, které byly při předcházející společné jízdě, kde se o jejich stáří mluvilo, ale popřely, že by dívka tvrdila dovršení patnácti let. Naopak přítel obviněného uváděl, že to slyšel.

Okresní soud vyslechl také poškozenou, tentokrát už zletilou a vypovídající tedy pod hrozbou sankce za případnou křivou výpověď, a konstatoval u této svědkyně stále ještě dětské rysy. Uzavřel, že i kdyby předtím o dovršení patnácti let věku mluvila, obviněný měl při jejím vzhledu přinejmenším pochybovat, že mu říká pravdu.

Společenskou nebezpečnost posuzovaného skutku soud označil jako nízkou. Přihlédl totiž k tomu, že dosud netrestaný pan Petr se jej dopustil ve věku blízkém mladistvým, vůči dívce, jejíž věk se blížil patnácti letům, v době předcházejících diskusí společnosti o postunu hranice trestní odpovědnosti na čtrnáct let.

Podmíněně

Vzal v úvahu i to, že šlo o vyústění přechodné náklonnosti, o nahodilost, ne záměr. Obžalovanému proto uložil trest blízko spodní hranice sazby – čtrnáct měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu osmnácti měsíců.

Petr se odvolal. Jeho obhájce vytýkal soudu, že jeho mandanta uznal vinným jen na základě výpovědi dvou svědkyň, proti nimž naopak stála výpověď kamaráda obžalovaného. Poškozená prý svá tvrzení měnila. Pan Petr by měl být obžaloby zproštěn.

Krajský soud ale ve středu odvolání zamítl.

Ztotožnil se se závěry okresního soudu. Ten nepochybil, když se opřel o výpovědi svědkyň, které vyhodnotil jako věrohodné. „Obviněný věděl, že kamarádky poškozené ještě chodí do základní školy, mohl mít tedy určité povědomí, že i ona je stejně stará,“ řekl předseda senátu v odůvodnění .

Připomněl také postřeh okresního soudu o vzhledu dívky a dokumentaci její podoby ve spisu. Obžalovaný mohl být přinejmenším srozuměn s tím, že dívce ještě nemusí být patnáct, uzavřel.

Rozhodnutí soudu prvního stupně krajský soud označil za citlivé a odpovídající.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení