VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když cyklistka myškou naštvě pána řidiče

České Budějovice - Krajský soud zamítl v úterý odvolání pana Jiřího proti výchovnému trestu.

27.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Za výtržnictví a ublížení na zdraví dostal od Okresního soudu v Č. Budějovicích pět měsíců podmíněně na zkušební dobu jednoho roku. Zdravotní pojišťovně má za léčení své oběti zaplatit 5982 Kč. Samotnou poškozenou soud odkázal s požadavkem na náhradu škody na řízení občanskoprávní.

Stalo se tak dva roky po skutku pana Jiřího.
Ten 12. června 2007 udeřil na parkovišti Budvar Arény mladou cyklistku, která mu předtím při odbočování vlevo udělala zleva myšku a do křižovatky se vtlačila před něho.

Útočila řídítky?

Obviněný vypověděl, že na ni při tomto manévru zatroubil. Ona prý na něho vulgárně zakřičela, on poté na ni, a když zabočila na parkoviště, zajel tam taky, aby jí domluvil, jak se to chová k osobě dříve narozené.
Přistoupil k ní, načež slečna „agresivně zaútočila“ řídítky kola proti jeho břichu. Ohnal se po ní, nezasáhl ji prý, ale ona začala hystericky křičet, proč ji bije.

Verzi poškozené potvrdili dva svědci.
Jeden měl vidět, jak pan Jiří dívku udeřil. Zapsal si také číslo auta odjíždějícího útočníka. Druhý se do incidentu přímo vložil, a jak uvedl, „strčil dívku, která se držela za ucho, za sebe, kdyby se útok na ni opakoval“.

Pan Jiří jejich věrohodnost zpochybnil. Jeden z nich prý po něm chtěl tři tisíce, jestliže změní výpověď. Ten toto tvrzení označil u soudu za nehoráznost a na místě na pana Jiřího podal trestní oznámení pro křivé obvinění.

Zjevení svědka

Obžalovaný si přivedl svědka, který s ním prý tehdy jel v autě. Potvrdil oboustranné slovní napadání po manévru na křižovatce i zmíněný útok cyklistky řídítky na obviněného a jeho následné ohnání.

O tomto důležitém svědkovi pan Jiří v přípravném řízení nemluvil a zmínil ho až v září 2008. Vysvětloval, že ho původně nechtěl do věci zatahovat – snad kvůli jakýmsi eventuálním a blíže nevysvětleným tlakům z radnice na vyšetřování případu. . .

Proti odsuzujícímu rozsudku se odvolal.

Před krajským soudem zpochybnil věrohodnost svědků jeho údajného útoku. Jeden prý například mluvil o skoro plném parkovišti, podle druhého, který tvrdil, že úder viděl, tam zase bylo jen pár aut. Ten druhý podle obviněného lže, incident ze svého místa nemohl přes auta vidět.
Rozpory shledával i ve výpovědích poškozené. Řekla, že jí dal facku, ale lékařská zpráva mluvila o úderu do zátylku. V požadavku na náhradu škody uplatnila i vytržený chumáč vlasů, k čemuž při facce přece nemůže dojít.

Krajský soud ale jeho odvolání zamítl.

„Je výsostným právem nalézacího soudu hodnotit věrohodnost svědků a posuzovat důkazy ve vzájemné souvislosti,“ řekla předsedkyně senátu v odůvodnění.

Upozornila, že vinu pana Jiřího potvrzují na věci nezainteresovaní svědkové, kteří žádného z aktérů neznají.

„Byť se s neukázněností cyklistů setkáváme dnes a denně, obžalovaný na ni zareagoval neadekvátně. Není možné 'řešit' takové případy způsobením újmy na zdraví,“ uzavřela předsedkyně senátu. Trest panu Jiřímu označila za symbolický.

Od úterka je v právní moci.

Autor: Vladimír Majer

27.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Budvar zařadili k hotelu Thermal nebo papírnám

Ve středu večer pluly ledy na Nežárce pod vlakovým nádražím v J. Hradci.
20

Tání hladiny řek mírně zvedlo

Vybodovaný řidič pil a sedl za volant

Třeboňsko - Dvaatřicetiletý řidič, který má od roku 2011 zákaz řízení, minulý týden usedl za volant Škody Felicie a jel od obce Lužnice do Třeboně. 

Hradec v pátek navštíví piloti Blaníků

Jindřichův Hradec - Beseda Klubu historie letectví Jindřichův Hradec s piloty A. Kubovcem a F. Bartoněm nejen o zrcadlovém létání na kluzácích L-13A Blaník.  

Dačický starosta přivítal prvního letošního občánka

Dačice - Starosta Karel Macků a matrikářka Markéta Šťastná na radnici přivítali prvního letošního občánka města Dačice, kterým je Ella Tovačovská. 

Které památky v Třeboni získají dotaci?

Třeboň – I v letošním roce mohou majitelé památkových objektů v městské památkové rezervaci Třeboň získat dotaci na jejich opravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies