VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když recidivista bagatelně zazlobí

Dačice, České Budějovice – Padesátiletý pan Jaroslav je dnes právě zase pět měsíců za mřížemi. Další pět by tam měl ještě zůstat.

29.6.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

„Desítku“ mu uložil v květnu Okresní soud v Jindřichově Hradci za výtržnictví, krádež a násilí proti úřední osobě. V pondělí krajský soud na rozsudku poopravil jen formulaci právní kvalifikace jednoho ze skutků.

Pan Jaroslav 19. ledna napadl v dačické prodejně Lidl pracovníka ostrahy, který ho z obchodu vykazoval pro nepřístojné jednání.

29. ledna dopoledne odcizil v budově městského úřadu v Dačicích květináč a koště v celkové hodnotě 420 Kč a slovně a fyzicky napadl strážníka, který ho v této věci šetřil.

Obžalovaný k případu z Lidlu tvrdil, že za ním po krámě neustále chodil nějaký muž a on ho marně žádal, aby mu dal pokoj. Nakonec před ním začal prchat, ale rozhodně ho prý nenapadl.

Na úřadě prý něco vzal, dohadoval se pak se strážníkem, ale ani toho prý nenapadl. Dožadoval se záznamu kamer, ale ten policie nezajistila.
Svědkové z Lidlu vypověděli, že dotyčného znají, když je napitý, nic u nich nenakupuje. Tehdy prý zase začal přehazovat věci v regálech, tak ho ostraha vyzvala k odchodu. Když na to nereagoval, snažil se ho zřízenec vytlačit, pan Jaroslav se mu ale vysmekl a kopl ho do žeber.

Při druhé věci svědkové potvrdili, že byl také podnapilý, od rána například ohýbal po městě stěrače aut. Pak zamířil na městský úřad a odnášel do restaurace Beseda květinu a koště. Po strážníkovi, který mu domluval, se ohnal, snažil se mu dát „hlavičku“ (zasáhl prý jen tvář) a kopnout do rozkroku. Pak byl pacifikován a odveden.

Okresní soud připomněl jeho předchozích čtrnáct odsouzení mj. pro jiná výtržnictví a krádeže, přičemž za ty byl naposledy odsouzen v J. Hradci v únoru 2008 k osmi měsícům nepodmíněně. Proto ho i při nepatrné ceně věcí odcizených tentokrát z radnice uznal vinným i krádeží.

Pro nic za nic?

Pan Jaroslav se odvolal. Jeho obhájce před krajským soudem mínil, že potyčka v Lidlu vyprovokovaná nevhodným jednáním ochranky byla minimální intenzity, a tedy nejvýš přestupkem. I jedna svědkyně kontakt obou mužů označila za odstrkávání, argumentoval obhájce.
Ve druhém případě prý se jeho mandant pouze pasivně vzpíral vyvedení z restaurace, kam květinu odnesl snad pro zkrášlení prostředí. Násilí vůči strážníkovi prý neužil.

Podle obhajkoby je chybou policie, že nezajistila záznamy bezpečnostních kamer, které by to potvrdily. Pan Jaroslav by měl být tedy obžaloby pro tento skutek v pochybnostech zproštěn.

Obviněný v závěrečném slově zopakoval, že tu kytku vzal, ale nikoho prý v žádném případě nenapadl. Postěžoval si na policii, že ho „preventivně hodila na vazbu“ a věc vůbec nevyšetřovala. Stejně zaujatě prý proti němu bylo postupováno i v případu z Lidlu.
Krajský soud po poradě jen poopravil formulaci skutku krádeže a trest panu Jaroslavovi ponechal.

Poprávu

„Obžalovaný se cítí dotčen, že proti němu orgány ochrany pořádku zasahují už preventivně všude, kde se pohybuje. To ale vyvolává sám tím, jak se chová na veřejnosti,“ řekl předseda senátu.

Připomněl, že tentokrát obviněný odnáší věci z radnice („Nepřemisťuje je, jak tvrdí, ale odnímá je vlastníkovi z dispozice“), koště cestou bezdůvodně láme a kytku nese do Besedy.

Když je strážníkem vyzván, aby ji odnesl zpět, točí bundou nad hlavou, chová se nepřístojně, výtržnicky a vyvolává zbytečný konflikt s úřední osobou, brání se vyvedení z restaurace.

„Také v Lidlu s ním mají opakovaně nedobré zkušenosti, nenakupuje tam, ale v podnapilosti tancuje po krámě, kope do věcí, přehazuje zboží,“ rekapituloval ze spisu předseda senátu. „I tentokrát je vykazován, posléze vyveden a fyzicky napadá ostrahu.“

U pachatelů, u nichž jde v obdobných činech o mimořádné vybočení, by šlo možná o přestupek. U obžalovaného jako speciálního recidivisty však orgány trestního řízení shledaly v popisovaných jeho jednáních právem již naplnění znaků trestných činů, uzavřel krajský soud.
Jeho rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení