VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loni muselo z domova padesát násilníků

Jižní Čechy - Padesát násilníků vykázali loni jihočeští policisté. Útočníky byli v naprosté většině (48 případů) muži. Nejvíc – třináct vykázání zaznamenali na Českobudějovicku, Nejslušnější jsou partneři na Českokrumlovsku.

4.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Pracovníci Intervenčního centra zaznamenali v roce 2007 sedm stovek kontaktů. Nejvíce násilníků je z Českobudějovicka.

„Loni jsme z domova vykázali jedinou osobu,“ říká mluvčí českokrumlovské Policie ČR Michaela Pavlíčková. „Případ řešili policisté z oddělení v Kaplici.“

Přetnout kruh

Druhým rokem pomáhá ohroženým osobám Intervenční centrum v Českých Budějovicích. Patří pod Diecézní charitu a je jediné v kraji.
„Problematika domácího násilí se týká lidí napříč sociálním spektrem,“ říká vedoucí centra Dana Bedlánová. „Mezi násilníky jsou i vysokoškoláci,“ vyvrací mýtus, že násilí páchají lidé s nižším vzděláním.

Domácí násilí je fyzické, psychické, sexuální i ekomické násilí, k němuž dochází mezi blízkými osobami. Má čtyři základní znaky – opakování a dlouhodobost, stupňování, jednoznačné rozdělení rolí a odehrává se za zavřeným dveřmi bytu.

Od minulého roku policisté přímo na místě vyhodnocují, zda se jedná o domácí násilí. Pak mají pravomoc vykázat na deset dní pachatele z bytu. „Vykázání je prevencí pro oběť i pro pachatele,“ pokračuje Bedlánová.
„Cílem vykázání je přetnout kruh násilí. Aby ohrožená osoba získala náhled na svoji situaci a měla čas se svojí situací něco udělat. Násilník zase nemůže své jednání dále stupňovat. Útok by mohl skončit těžkým ublížením na zdraví nebo dokonce smrtí.“

Pracovníci centra spolupracují s policií. „Nevýhodou ale je, že někteří policisté, kteří byli odborně proškoleni organizací Bílý kruh bezpečí a dokázali na místě vyhodnotit, zda se jedná o domácí násilí, od policie odešli či odcházejí.“

Spolupráce s policií však funguje dobře. „O každém případu vykázání nás hned informují a my pak s obětí řešíme její situaci.“
Oběť zůstává v bytě a násilník do něj nemá deset dní přístup. Soud může tuto lhůtu ještě prodloužit.

„Oběti domácího násilí většinou čin nekriminalizují a muže, kteří jim ubližují, ještě omlouvají. Samy mívají pocit viny a nechtějí, aby byl muž odsouzen. Nedávno jsme měli klientku, které manžel zlomil ruku, a ona se bála, aby nebyl odsouzen,“ říká Bedlánová.

Intervenční centrum v českobudějovické Kanovnické ulici 11 zaznamenalo loni sedm stovek kontaktů. Využívají jej lidé, kteří se s trýzněním od blízkých setkávají doslova na vlastní kůži.

Podle pracovníků centra je důležité navázat s klientem důvěrný vztah.
„Na lidi, kteří k nám přijdou, netlačíme, ale s každým individuálně pracujeme. Společně probíráme, jaké mají možnosti,“

Oběťmi domácího násilí jsou také staří lidé. „O těchto případech se ale dozvídáme jen výjimečně. Senioři spíše využívají linky důvěry a svěřují se s touhle zkušeností. Stydí se za to, že jsou oběťmi. Mají pocit viny, když je bije a napadá dítě, které vychovali.“

JIŽNÍ ČECHY VERSUS ČR

Autor: Radek Gális

4.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení