VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Násilník šikanoval svou družku a syna

Jihočeský kraj - Obětem domácího násilí pomáhá Intervenční centrum Diecézní charity České Budějovice.

24.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

Dlouhé měsíce bil a nadával své družce, zaútočil dokonce i na syna. Bytem létalo oblečení i hračky. Násilník z Kaplicka své týrání stále stupňoval. Možná se schylovalo k nejhoršímu. Žena se odhodlala zavolat policii, která ho vykázala ze společné domácnosti, kam teď půl roku nesmí.

„Obvinili jsme muže z týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě,“ říká českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Hončíková.

„Obviněný nejméně od loňského září do konce letošního března ve společné domácnosti v obci na Kaplicku psychicky i fyzicky týral svou družku, a to se vzrůstající agresivitou. Opakovaně ji slovně a fyzicky napadal a napadl dokonce i nezletilého syna.“

Hračky ve vzduchu

Svůj vztek si muž vybíjel i na majetku. „Rozřezal sedací soupravu, rozhazoval v pokojích oblečení, hračky, květiny a další věci. Nad ránem pak nutil družku všechno uklidit,“ pokračuje Hončíková.

„Kromě toho kopáním poškodil také vstupní dveře do bytu.“

Násilník si zřejmě neuvědomoval, že není na vojně, kde mu musí služebně mladší jedinci sloužit.

„Žena musela nakonec zavolat hlídku kaplických policistů, kteří použili institutu vykázání.“

Policisté totiž zjistili, že se jedná o domácí násilí, a surovec se musel okamžitě pakovat.

„Soudce pak vydáním předběžného opatření mimo jiné uložil muži opustit byt na jeden měsíc. Opatření bylo nakonec prodlouženo na dobu půl roku,“ pokračuje policejní mluvčí.

„Muž byl již obviněn z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě,“ dodala Michaela Hončíková s tím, že mu hrozí až tři roky za mřížemi.

„Lidé, kteří jsou oběťmi domácího násilí a týrání, by neměli s hlášením na policii otálet a hned ho nahlásit,“ nabádá Michaela Hončíková. Čím dřív, tím lépe. Žena z malé obce na Kaplicku trpěla minimálně půl roku, ale některé oběti snášejí společnou domácnost s tyranem i několik let.
Obětem šikany za zavřenými dveřmi pomáhají sociální pracovnice Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím, které již dva roky provozuje Diecézní charita České Budějovice.

„Klientka z Kaplicka se na nás před několika týdny obrátila a nyní se snažíme, jak jí nejlépe pomoci a její situaci řešit,“ říká pracovnice centra v českobudějovické Kanovnické ulici Vlasta Petríková.

„K 22. červnu evidujeme v kraji již 21 vykázání násilných osob ze společné domácnosti. Náš projekt pomoci je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České republiky.“

Pomoc násilníkům

Pracovnice centra pořádají pravidelná setkání, kde se problematika pomoci obětem domácího násilí řeší.

„Naším cílem je kromě pomoci obětem zajišťovat i spolupráci s dalšími organizacemi a zvyšovat informovanost o této problematice,“ pokračuje Vlasta Petríková.

Minulý měsíc uspořádaly pracovnice setkání na jihočeském krajském úřadě se zástupci Policie ČR, soudci, státními zástupci a dalšími sociálními pracovníky, kde řešili, jak lépe pomáhat obětem násilí v rodinách.

„V každém jihočeském okrese se setkáváme alespoň jednou do roka a v krajské metropoli dvakrát,“ říká Vlasta Petríková.

Pracovnice Charity zde probírají s dalšími odborníky případy domácího násilí a spolu s policisty obvodních oddělení, kteří rodiny násilníků i obětí znají, hledají optimální formu pomoci.

„Zatímco o oběti domácího násilí je již ze zákona postaráno, jak pracovat a jak pomoci násilníkům zákon neupravuje,“ říká vedoucí intervenčního centra Dana Bedlánová.

Neřeší se tedy ani to, kam mají násilníci odejít, když jsou na půl roku vykázáni z domova. Ti se pak totiž často vracejí, protože mají s obětí společný majetek nebo děti.

Autor: Radek Gális

24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení