VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Neloupil se zbraní, jenom podvedl

Chlum u Třeboně - Místo tří a půl roku za loupež bude Václav K. z Českých Velenic sedět ve věznici s ostrahou jen dvacet měsíců za podvod. Uložil mu je v pondělí Krajský soud v Českých Budějovicích.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jiří Sejkora

Tvrzení německého obchodníka o hrozbě namířenou pistolí zpochybnily další důkazy.

K odvolání obžalovaného změnil rozsudek Okresního soudu v J. Hradci.
Ten uvěřil výpovědi poškozeného německého obchodníka. Uzavřel, že Václav K. užil loni 22. října v podvečer v Chlumu u Třeboně pohrůžky bezprostředního násilí, aby se zmocnil cizí věci. Přepadení plánoval, vylákal oběť na odlehlé místo a hrozil jí tam střelnou zbraní.

Vylákán a oloupen?

Poškozený obchodník tvrdil, že byl Václavem K. vylákán do Chlumu. Tam pro něho mělo být připraveno větší množství autobaterií, které mu obžalovaný slíbil sehnat. Na parkovišti u bývalých skláren prý v autě na něho vytáhl obžalovaný krátkou střelnou zbraň a vyzval ho k vydání peněz. Dal mu tedy tisíc eur Tuto verzi obchodník v trestním řízení opakoval.

Václav K. potvrdil, že v Chlumu s poškozeným byl, ale přepadení popíral.

Prý „jen“ podvod

Nakonec věc vylíčil jako podvod, který vymyslel jeho příbuzný. Na tom parkovišti měl prý od poškozeného vylákat 500 eur jako zálohu pro opatrného dodavatele. Předal ji dál a po chvíli čekání se šel jako podívat, co se tak dlouho děje  A zmizel. . .

Předání nějaké zálohy poškozený před soudem prvního stupně popřel. Stejně tak, že by měl zájem o dodávku nějakých zbraní.

„Věděl jsem, že ty baterie nebudou,“ doznával včera obžalovaný před krajským soudem. Opakoval, že šlo o podvod. Kdyby chtěl poškozeného o peníze oloupit, nebyl by se spokojil s pětistovkou . . .

Také obhájce mínil, že užití zbraně by neodpovídalo zvyklostem jeho klienta.

„Vždycky jsem používal jiný způsob, jak od někoho získat peníze,“ potvrzoval pak Václav K. v závěrečné řeči.

Mimochodem, ty první kontakty se odehrály v českovelenickém baru u automatů. Onen obchodník si totiž podle vlastních slov do Česka zajel původně koupit cigarety a podívat se po holkách. Když se pak náhodnému zájemci svěřil, s čím obchoduje, dostal nabídku, že mu baterie seženou.

Krajský soud chtěl slyšet i poškozeného, ale ten k veřejnému zasedání nepřijel.

Tachograf vs. slova

Nový rozsudek si tak včera vyslechl jen Václav K. Byl uznán vinným trestným činem podvodu. Za to půjde na dvacet měsíců do věznice.
Odvolací senát uzavřel, že K. s dalším spolupachatelem do dohodě pod záminkou dodání baterií vylákali od poškozeného 500 eur.

Krajský soud shledal výpověď poškozeného v rozporu s dalšími důkazy ve věci.

K těm rozhodujícím patří vyhodnocení grafického kotoučku automobilu německého obchodníka z kritického večera. Záznamy tachografu totiž neodpovídají líčení poškozeného o časovém ději údajného přepadení. Potvrzují hodinové stání v Chlumu, pak krátké popojetí a další dlouhé stání, než obchodník věc oznámil policejní hlídce.

„Jeví se pravděpodobnějším, že poškozený po předání peněz na místě vyčkával, než zjistil, že byl podveden, a začal se shánět po policii,“ řekl předseda senátu. „Pochybnosti o věrohodnosti jeho tvrzení, že byl na místě loupežně přepaden, přetrvávají . . .“

Nad rejstříkem trestů Václava K. odvolací soud shledal, že obžalovaný skutečně nemá násilí „v povaze“. Jeví sklony spíše k podvodnému jednání.

Jako speciálnímu recidivistovi mu senát za další podvod už musel vyměřit trest nepodmíněný, byť v sazbě mírnější, než jaká je za loupež. Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné.


ŘEČ PARAGRAFŮ - PODVOD

§ 250 – Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, vy〜užije něčího omylu nebo zamlčí podstatné zkušenosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
§ 89 – Škodou nikoliv nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5000 Kč. (Trestní zákon)

PSALI JSME:


Útočník s pistolí si vyžádal peníze (22. října 2007)

Třeboňsko - Podle zjištěných skutečností vše nasvědčuje tomu, že dosud neznámý pachatel se zbraní v ruce v pondělí v 18.30 hodin přepadl poškozeného, který mu vydal finanční hotovost v řádu několika tisíc korun. Pak útočník z místa utekl. S ohledem na vyšetřování policie více informací zatím nezveřejní.

Cizinec viděl zbraň místo obchodu (24. října 2007)

Autor: Vladimír Majer

Místo události:
21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení