Lidé nad vandalstvím jen nevěřícně kroutí hlavou a výsledkem je většinou vzhledem k věku pachatelů maximálně to, rodiče uhradí vzniklou škodu.

„Rozhodně to odsuzuji, každý si udělá například fasádu co nejlépe může, ale oni jim to zničí. Ať si tedy zřídí místa, kde se budou moci vyřádit. Místa by si měli ale uhradit sami, aby věděli, kolik to stojí. Už mě to úplně ničí, když vidím všude tolik vandalismu,“ uvedla Jiřina Svobodová z Jindřichova Hradce.

Podle jindřichohradecké policejní mluvčí Hany Millerové jsou z poškození sochy podezřelí dva nezletilí a jeden mladistvý pachatel. „S ohledem na jejich věk a v souladu se zákonem policie k vandalům bližší podrobnosti nemůže poskytnout,“ dodala.

Následně se stejné motivy jako na soše Mistra objevily i na dalších objektech ve městě. Nyní je na policistech, aby prokázali souvislosti. Minulé pondělí jeden ze strážníků v té době mimo službu a v civilu zadržel tři mladíky, kteří pomalovali autobusovou zastávku v Jarošovské ulici.

Nezralost mládí

„Většinou je to hloupost pramenící z nevyzrálosti mladých lidí,“ míní restaurátor ze slavonické Stavební huti Daniel Chadim, který již odstraňoval sprejerské nápisy například na židovských hřbitovech ve Velkém Pěčíně u Dačic a nebo v Jindřichově Hradci. Podle jeho slov to není tak jednoduché, vzít kartáč a začít drbat.

„Používáme speciální prostředky, které narušují nátěr, ale nepoškozují podklad. Jejich použití závisí na mnoha faktorech. Na malém kousku se musí vyzkoušet, co funguje. Někdy se ale barva dostane hluboko do pórů a je nutné objekt retušovat,“ zmínil restaurátor ze Slavonic s tím, že náklady na odstranění se podle velikosti plochy pohybují řádově v desítkách tisíc korun.