VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padl trest za vraždu v nočním klubu u kasáren

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Trest odnětí svobody na třináct a půl roku do věznice se zvýšenou ostrahou včera uložil krajský soud 24leté Ivaně Hrabcové za vraždu v nočním klubu.

31.3.2011
SDÍLEJ:

Za vraždu provozní jindřichohradeckého nočního klubu si od soudu odnesla Ivana Hrabcová 13,5 roku. Rozsudek ještě nenabyl platnosti.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Loni 16. září před půl devátou v Night Clubu 2001 v Jindřichově Hradci naproti kasárnám po vzájemném slovním a fyzickém konfliktu v patře sešla do přízemí baru a tam znovu 48letou provozovatelku zařízení sedící v křesle napadla. Zezadu ji uchopila za vlasy a přineseným kuchyňským nožem o délce čepele třináct centimetrů ji bodla do hrudníku.

Zraněná po převozu do nemocnice zemřela na zakrvácení dutiny hrudní při bodnořezném poranění plíce.

Znalci hovoří o opakovaném bodnutí při částečném povytažení nože v ráně nejméně o šest centimetrů. Jak ve středu upřesnili, plíce poškozené totiž byla probodnuta na dvou místech. Útok byl veden silou střední intenzity téměř kolmo na tělo. Rána naťala žebro.

Po útoku Hrabcová utekla a do 14. října se ukrývala.
V přípravném řízení uvedla, že do klubu přišla v roce 2007. V zařízení bydlela s dcerkou, která se jí narodila v roce 2008. Zpočátku tam pracovala bez problémů, později ji majitelka po sporech několikrát vyhodila a zase vzala zpátky.

Kritickou noc měla na pokoji jednoho zákazníka, se kterým problém nebyl. Pak s jiným mužem seděla na sedačce v baru a jemu vypadla peněženka. Když ho na to upozornila, začal na ni křičet, že mu vzala peníze. Nadával jí a urážel ji, až po něm hodila skleničku.

Do rána pak pila. Ráno jí šéfová vynadala, jak to, že napadá zákazníky, a řekla jí, aby vypadla. Chtěla předtím vyplatit své peníze, ale majitelka jí je prý nechtěla dát, tak zavolala policii. Než přijela, šéfová jí ty peníze dala, a ona hlídce řekla, že je to vyřešené.

Šla si sbalit věci. Šéfová jí přišla vynadat, tentokrát za to, že volala policii. Začaly se prát a ostatní děvčata je odtahovala.

Majitelka pak odešla dolů. Hrabcová v afektu poničila zařízení pokoje a řekla partnerce, aby odjela s její dcerkou do Lodhéřova ke známé, že si je potom najde. Vzala v kuchyňce nůž a šla dolů za šéfovou. „Cítila jsem potřebu ji zranit, někam ji píchnout,“ přiznala. Popírala ale, že by šéfovou chtěla zabít. K dotazu předsedy senátu včera řekla, že kdyby tam ten nůž nebyl, vzala by na ni něco jiného.

Rozrazila dveře a na ženu v křesle zaútočila. Nevzpomíná si prý, jestli při tom něco řekla. Dvě svědkyně ale vypověděly, že vykřikla: „Chcípni!“
Nenapadlo ji prý, že to takhle může dopadnout, jednala v afektu, v rozrušení po hádce, v obavách o sebe a dcerku. Proč v obavách, když už byla na odchodu a její zaměstnavatelka jinde v domě, takže jí nic nehrozilo, nevysvětlila.

Podle znalců jednala v běžném nezvládnutém afektu, k němuž je osobnostně disponována. Předchozí jednání poškozené při tom prohloubilo narůstající averzi mezi aktérkami konfliktu. Obžalovaná v onom afektu překročila hranici, kterou většina lidí nepřekročí, řekli znalci.

Soud ve středu slyšel i dvě kolegyně obviněné z klubu. Třetí využila práva a odmítla výpověď s tím, že má partnerský vztah k obžalované. Z důkazů ve spise o tom soud nemá pochyby.

Obhájkyně závěrem připomněla, že její mandantka od 13 let vyrůstala v ústavech. Na útěku byla znásilněna, domů se nemohla vrátit a od 17 let proto provozovala prostituci.

Argumentovala velkým rozrušením obžalované z předcházejícího konfliktu, bála se prý o život svůj a své dcery. Neměla v úmyslu ženu zabít, chtěla ji jen poškodit. Ivana Hrabcová v posledním slově řekla, že činu lituje.

Soud poté vyhlásil rozhodnutí, jak uvádíme v začátku. Vyloučil, že by šlo o nutnou obranu obviněné, okolnosti nasvědčují tomu, že na poškozenou útočila v přímém úmyslu vraždy. O navrhované kvalifikaci zabití v silném rozrušení a strachu nelze podle předsedy senátu dr. Daniela Prouzy ani mluvit. S přihlédnutím k nízkému věku obžalované jí soud nakonec uložil trest ještě pod polovinou sazby. Pozůstalým má poskytnout téměř milionové odškodnění.

Rozsudek není v právní moci, strany se nevyjádřily. Po vyhlášení rozhodnutí soud umožnil Ivaně Hrabcové desetiminutové setkání s její partnerkou.

O dítě obžalované nyní pečuje babička.

Hlavní líčení sledovaly studentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Autor: Vladimír Majer

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení