VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pezoldová chce obraz prababičky

České Budějovice - Alžběta Pezoldová neuspěla s žalobou, aby bylo určeno, že je vlastnicí rodinného portrétu Idy ze Schwarzenbergu, rozené z Lichtenštejnu.

17.3.2009
SDÍLEJ:

Schwarzenberská hrobka.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Eventuálně pak, aby bylo určeno, že tento portrét náleží pozůstalosti JUDr. Adolfa Schwarzenberga. Za jeho dědičku se žalobkyně pokládá.
Ida byla prababičkou Pezoldové. S Adolfem Josefem Schwarzenbergem se vzali v roce 1857 a měli devět dětí.

Její obraz je umístěn na prohlídkové trase v zámku Hluboká.Neobcházet restituce

Pezoldová o portrét žalovala Národní památkový ústav. Podle jejího názoru byl nesprávně konfiskován podle Benešova dekretu.

Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu zamítl a Městský soud v Praze rozhodnutí potvrdil. Poukázal mj. na závěry pléna Ústavního soudu ČR (ÚS) z 1. listopadu 2005.

To konstatovalo, že se nelze účinně domáhat podle obecných předpisů ochrany vlastnického práva, k jehož zániku došlo před 25. 2. 1948 a zvláštní restituční předpis nestanovil způsob zmírnění nebo nápravy této majetkové újmy.

Pezoldová podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Opakuje své známé názory, že k platnému převodu majetku rodu nedošlo ani zákonem č. 143/1947 Sb. (tzv. Lex Schwarzenberg).

Věc osobní povahy

K uvedenému obrazu pak tvrdí, že nepatří do žádné ze skupin majetku, jak byly vymezeny v onom zákoně, a nemohl jím být tedy dotčen.

Šlo o předmět osobního charakteru, který má význam pouze pro příslušníky hlubocké větve rodu Schwarzenbergů, zdůrazňuje.

Připomeňme, že obdobný argument uplatnila Pezoldová také v ústavní stížnosti ve věci nevydání domanínské hrobky. Zdůrazňovala, že zákon nezahrnoval do konfiskace předměty a nemovitosti osobní povahy představitelů rodu a jejich pokračovatelů.

NS posoudil věc žaloby o portrét optikou ustálené judikatury. Připomněl také nález Ústavního soudu ČR z 16. října 2008, že se „odmítá návrh Alžběty Pezoldové na zrušení, respektive prohlášení za neúčinný, zákona č. 143/1947 Sb., o převodu vlastnictví hlubocké větve Schwarzenbergů na Zemi Českou“.

Dovolání proto odmítl.

Své usnesení zveřejnil na webových stránkách NS v minulém týdnu. Nese datum 9. prosince 2008.A co hrobka…?

Rozhodnutí tedy předchází onomu převratnému lednovému nálezu ÚS ve věci zmíněné hrobky.

Ten konstatuje, že obecné soudy porušily základní právo na respekt k rodinnému a soukromému životu dle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a Listiny základních práv.

Nález připomíná, že zmíněné úmluvy hovoří v obecné rovině o ochraně rodinného života, resp. respektu k rodinnému životu.

Dle ÚS jde o vazby, které spojují současníky s jejich předky i potomky, „byť lze předpokládat, že intenzita takových vazeb se liší, pokud jde o vztah mezi výlučně živými příslušníky rodiny a vztah k již dávno zesnulým předkům“.

Nepochybnou součástí práva na rodinný život je podle ÚS i vztah žijícího člena rodiny k jeho zesnulým předkům, k jejich památce.

Vzhledem k povaze v lednu projednávané věci – řízení o hrobce – ÚS dále ve zmíněném rozhodnutí rozebírá tyto vazby už konkrétně v souvislosti s místem uložení ostatků předků.

Nicméně obecně formulovaný závěr ÚS o vztahu žijících členů rodiny k zesnulým předkům jako součásti práva na rodinný život evokuje otázky, zda takový ochranu zasluhující vztah žijícího člena rodiny k předkům nelze vztáhnout třeba i na prababiččin portrét…

Nebo taky na ten který předkův svatební prsten, oblíbený misál či parohy…

Uvidíme.

Snad jenom na okraj: ostatky kněžny Idy jsou uloženy právě v oné domanínské hrobce.

Autor: Bohumil Ortman

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení