VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínka za psí zuby v policejní hýždi platí

Chvalkovice – Až k Nejvyššímu soudu ČR do Brna šel případ pokousání policisty psem při služebním zákroku.

4.1.2012 8
SDÍLEJ:

Křížence Atu při incidentu ve Chvalkovicích skončil s vystřeleným okem a průstřelem hrudníku.Foto: archiv chovatelky

Jak jsme opakovaně uvedli, 13. listopadu 2008 kolem 17.20 hodiny policisté prověřovali ve Chvalkovicích, osadě obce Dešná, přestupek, z něhož byl podezřelý pan Ivo K. (49)

Na výzvu vyšel z domu v doprovodu svého psa, křížence rasy rhodéský ridgeback s american pitbullterriérem, slyšícího na jméno Atta. Začal policistům nadávat, urážel je a ohrožoval železnou tyčí. Policisté před ním ustupovali ke služebnímu vozidlu, načež I. K. proti nim psa poštval. Ten se zakousl do levého hýžďového svalu zakročujícího praporčíka a způsobil mu tržné rány, které si vyžádaly lékařské ošetření a pracovní neschopnost do 7. prosince 2008. Jak Okresní soud v J. Hradci konstatoval, jednalo se o psa, který již předtím několikrát místní občany pokousal.

Soud pana Iva nejprve obžaloby zprostil, po vrácení věci ho uznal vinným trestným činem útoku na veřejného činitele a uložil mu 160 hodin obecně prospěšných prací. Vypořádával se i s otázkou obhajoby, zda tehdejší šetření údajného přestupku obviněného bylo důvodné, či zda šlo o policejní šikanu. Nepřijal záruku nabízenou Johnem Bokem za spolek Šalamoun. Rozhodl také o propadnutí jeho psa a o povinnosti nahradit policii škodu.

Krajský soud loni 20. dubna k odvoláním obviněného a státní zástupkyně opět se zástupci Šalamounu mezi veřejností uložil Ivovi K. za uvedený čin 18 měsíců podmíněně na tři roky.

Obhájce JUDr. Petr Makovec tehdy označil obviněného za svéráznou osobu, kterou plno lidí nesnáší, ale jejíž způsoby nemohou být potírány státní mocí jako v minulosti. Když prý policisté „v noci“ hulákali pod jeho oknem a svítili mu do oken, věděli, že bude agresivní. „Museli vědět, že nejde o přestupek, jeli si užít, vyprovokovat ho. Nečekali ale, že z druhé strany domu vyběhne pes a samovolně začne jednat,“ řekl obhájce.
(Podrobnosti Deník 21. dubna.)

Ivo K. podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS) s tím, že z napadeného rozsudku, resp. jeho odůvodnění, lze dovodit zaujatost soudu proti jeho osobě.

Soudu vytkl, že se nezabýval jeho odvolacími námitkami. Uvedl, že je pravdou, že jeho pes Atta měl již v minulosti problémy s některými občany z vesnice, soud ale vůbec nepřihlédl k okolnosti, že se tak stalo bez jeho přítomnosti. Svědecky prý bylo prokázáno, že pes byl občany provokován. Po tomto incidentu měl psa vždy zavřeného.

Dále namítl, že ani z výpovědí samotných policistů nevyplynula souvislost mezi jednáním psa a jeho osoby. Připustil, že policistům sprostě nadával, nicméně před incidentem dvakrát vyšel na zápraží vždy bez psa. Potřetí vyšel, zavřel za sebou a pes si otevřel sám. O jeho přítomnosti obviněný nevěděl. Zcela samostatné jednání psa prý potvrdily i výpovědi odborníků a znalecký posudek.

Nebylo ničím prokázáno napadení či ohrožení policistů. Ti přijeli v nevhodnou dobu, a jak prý jeden z nich uvedl, přijeli si užít, neboť konflikt předpokládali.

NS zdůraznil, že není oprávněn přezkoumávat postup soudů nižších stupňů při dokazování a hodnocení důkazů. Jejich skutková zjištění nemůže změnit.

Jestliže Ivo K. namítal nesprávné hodnocení důkazů a nedostatečně zjištěný skutkový stav věci, uplatnil námitky směřující k revizi skutkových zjištění v jeho prospěch. Nešlo tedy o jím uváděný důvod dovolání – nesprávnost právního posouzení skutku.

Námitka, že se daného jednání nedopustil v úmyslu přímém, a zpochybnil jednání v nedbalostní formě, je založena na podkladě jeho vlastního hodnocení provedených důkazů a vlastní skutkové verzi událostí, a je tedy pouhou spekulací. Na podporu svého tvrzení nevznáší žádné konkrétní hmotně právní námitky. Taková námitka je nepřezkoumatelná pro svou neurčitost, řekl NS.

Shledal proto, že dovolání nebylo podáno z důvodů stanovených zákonem, a odmítl je. (3 Tdo 1175/2011)

Autor: Vladimír Majer

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení