VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínku za týrání manželky nebral

České Budějovice – Pan M. Z. podle zjištění Okresního soudu v J. Hradci od září 2007 do 7. prosince 2010 ve společném bydlišti v rodinném domě soustavně psychicky i fyzicky týral svou manželku.

28.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Jelínek

Při hádce ji opakovaně odhodil na stěnu či udeřil otevřenými dveřmi, ponižoval ji hrubými výrazy, a to i před společnými dětmi, neustále kontroloval, kde je, co dělá, zakazoval jí  chodit krodičům a známým, kontroloval jí mobilní telefon, kabelku, prádlo, hygienické potřeby, bral jí peníze, v nočních hodinách jí bránil ve spánku a nutil ji, aby mu odpovídala na otázky žárlivecké podstaty, vyhrožoval jí, že jí nechá soudně odebrat děti, pokud nebude plnit jeho požadavky, a také ji nutil k pohlavním stykům.

Za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí mu soud uložil dva roky a čtyři měsíce podmíněně na tři léta. Krajský soud v lednu odvolání obviněného zamítl a ten podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Mimo jiné namítá, že soudy zcela ignorovaly předložené CD nahrávky s obsahem jeho telefonátů s poškozenou a vůbec k nim nepřihlédly, přestože je právě z nich patrné, že z obou aktérů to nebyl on, kdo byl konfliktní osobou. Závěr o jeho vině opírají o část svědeckých výpovědí, které svědčí v jeho neprospěch, a naopak opomíjí ty, které hovoří v jeho prospěch. Podle něho nelogicky byly vyhodnoceny i zpracované znalecké posudky, které prý svědčí spíše v jeho prospěch, popř. vyznívají neurčitě.

NS předeslal, že musí vycházet ze skutkového stavu tak, jak byl zjištěn v průběhu trestního řízení a jak je vyjádřen především ve výroku odsuzujícího rozsudku. Není oprávněn bez dalšího přehodnocovat provedené důkazy, aniž by je mohl v řízení o dovolání sám provádět. V tomto případě dovolatel svůj mimořádný opravný prostředek založil výhradně na zpochybnění skutkových zjištění jihočeských soudů, primárně se domáhal jejich zásadního přehodnocení. To však neodpovídá jím udanému dovolacímu důvodu.

Kromě toho musí NS přihlížet i k případným závažným vadám řízení, které zakládají neústavnost pravomocného rozhodnutí, tedy např. opomenutí důkazů soudem nebo existenciextrémního rozporumezi skutkovým stavem věci v soudy dovozované podobě a provedenými důkazy. Žádnou z takových vad však napadené usnesení odvolacího soudu ani jemu předcházející rozsudek soudu prvního stupně netrpí, řekl NS.

K námitce neúplnosti dokazování NS zdůraznil, že zákon nestanoví žádná pravidla jak pro míru důkazů potřebných k prokázání určité skutečnosti, tak stanovující relativní váhu určitých druhů či typů důkazů. Rozhodnutí o rozsahu dokazování spadá do výlučné kompetence nalézacího soudu, který svůj postup náležitě odůvodnil. Proto NS dovolání pana M. Z. odmítl.(3 Tdo 794/2014)

Autor: Vladimír Majer

28.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení