VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Přepadení podnikatele Břízy se vrací na kraj

České Budějovice - Vrchní soud v Praze před několika dny zrušil rozsudek nad muži, kteří loni přepadli podnikatele Břízu, a vrátil věc ke krajskému soudu do Českých Budějovic.

2.6.2008
SDÍLEJ:

Muži, obvinění z přepadení podnikatele.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Vrchní soud zrušil rozsudky nad aktéry útoku na Vlastislava Břízu v lednu 2007 a vrátil věc ke krajskému soudu v Českých Budějovicích.


František Kovalík (48), Pavel Nevečeřal (32) a Antonín Wert〜heim (42) vnikli ozbrojeni a maskováni 17. ledna 2007 na pozemek u domu předsedy představenstva Koh–i–nooru Hardtmuth, a. s., Vlastislava Břízy.

Chtěli kufřík?

Vyčkali jeho příjezdu a u dveří vily na něho zaútočili. Na místě byli zneškodněni útvarem rychlého nasazení, když policii o akci předem informoval zdroj vystupující v hlavním líčení jako utajený svědek Farkaš.
Obžalovaní tvrdili, že cílem akce bylo domluvit Břízovi, aby v jakémsi obchodu s toxickými odpady „nešidil“ svého údajného společníka, zadavatele celé „umravňující“ akce. Žádné násilí prý v plánu nebylo.

Po obsáhlém dokazování tomu ale krajský soud neuvěřil a v lednu uznal obžalované vinnými s tím, že jejich cílem bylo zmocnit se kufříku poškozeného, o němž se domnívali, že v něm budou dokumenty, které hodlali zpeněžit. Podle senátu se nepodařilo prokázat, že by se chtěli zmocnit Břízových několika desítek milionů, jak bylo žalováno a jak o tom svědčil Jiří Werner, který přiznal, že skupinu najal a dovedl na místo.
Wernera, zatčeného později, k soudu dopravili zakuklení ozbrojení příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Kovalíka poslal soud do vězení na sedm let, Nevečeřala na šest, Wertheima na pět.

Státní zástupce se odvolal s tím, že motivem přepadení byl finanční zisk a tresty jsou nepřiměřeně mírné. Nevečeřal shledával rozpory mj. ve výpovědích svědků o předchozím kontaktování poškozeného policií a tvrdil, že byli do akce prostřednictvím Kovalíka vmanipulováni. Ne〜byl proveden důkaz o skutečných událostech v Břízově domě obsazeném policií, pochybnosti vzbuzuje výpověď svědka jednou vystupujícího utajeně jako Farkaš, jindy jako Werner. I Kovalík zpochybnil věrohodnost svědka Wernera, jenž by prý mohl být veden nenávistí ke Kovalíkovi; akce prý byla připravena policií jako provokace.

Příště bez utajení

Vrchní soud v Praze na odvolání “slyšel“, rozsudek zrušil a věc vrátil do Českých Budějovic. Zrušil také „utajení“ svědka Farkaše a uložil soudu prvního stupně znovu Wernera vyslechnout a mj. prověřit, zda bylo, či nebylo stíhání jeho samotného zastaveno a případně proč.

K odstranění rozporů o kontaktech před činem mají být znovu vyslechnuti i Vlastislav Bříza a velitel zákroku.


Autor: Vladimír Majer

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová Bystřice. Ilustrační foto náměstí.

S pořádáním akcí pomohou dotace

Michal Chramosta a jeho nová kapela Gorilla Crash.

V sobotu můžete vyrazit na charitativní bazar i rybářské závody

Na víkend se oteplí, poslední dubnový den bude až 15 stupňů

Jihočeský kraj – Meteorologové slibují na prodloužený víkend teploty nad 10 stupňů Celsia: v sobotu až 12 °C, v neděli kolem 15 °C, na prvního máje může být až 17 °C.

Pozor, v neděli přiletí na koštěti! Kde je můžete vidět?

Jižní Čechy - Poslední dubnový den patří již tradičně čarodějnicím, ale není to pravidlem. Kde se s nimi například můžete potkat?

Když o víkendu bolí zuby

Jindřichohradecko - Pokud vás o prodlouženém víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u pohotovostní služby v Jindřichově Hradci nebo v Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies