VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Přepadení podnikatele Břízy se vrací na kraj

České Budějovice - Vrchní soud v Praze před několika dny zrušil rozsudek nad muži, kteří loni přepadli podnikatele Břízu, a vrátil věc ke krajskému soudu do Českých Budějovic.

2.6.2008
SDÍLEJ:

Muži, obvinění z přepadení podnikatele.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Vrchní soud zrušil rozsudky nad aktéry útoku na Vlastislava Břízu v lednu 2007 a vrátil věc ke krajskému soudu v Českých Budějovicích.


František Kovalík (48), Pavel Nevečeřal (32) a Antonín Wert〜heim (42) vnikli ozbrojeni a maskováni 17. ledna 2007 na pozemek u domu předsedy představenstva Koh–i–nooru Hardtmuth, a. s., Vlastislava Břízy.

Chtěli kufřík?

Vyčkali jeho příjezdu a u dveří vily na něho zaútočili. Na místě byli zneškodněni útvarem rychlého nasazení, když policii o akci předem informoval zdroj vystupující v hlavním líčení jako utajený svědek Farkaš.
Obžalovaní tvrdili, že cílem akce bylo domluvit Břízovi, aby v jakémsi obchodu s toxickými odpady „nešidil“ svého údajného společníka, zadavatele celé „umravňující“ akce. Žádné násilí prý v plánu nebylo.

Po obsáhlém dokazování tomu ale krajský soud neuvěřil a v lednu uznal obžalované vinnými s tím, že jejich cílem bylo zmocnit se kufříku poškozeného, o němž se domnívali, že v něm budou dokumenty, které hodlali zpeněžit. Podle senátu se nepodařilo prokázat, že by se chtěli zmocnit Břízových několika desítek milionů, jak bylo žalováno a jak o tom svědčil Jiří Werner, který přiznal, že skupinu najal a dovedl na místo.
Wernera, zatčeného později, k soudu dopravili zakuklení ozbrojení příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Kovalíka poslal soud do vězení na sedm let, Nevečeřala na šest, Wertheima na pět.

Státní zástupce se odvolal s tím, že motivem přepadení byl finanční zisk a tresty jsou nepřiměřeně mírné. Nevečeřal shledával rozpory mj. ve výpovědích svědků o předchozím kontaktování poškozeného policií a tvrdil, že byli do akce prostřednictvím Kovalíka vmanipulováni. Ne〜byl proveden důkaz o skutečných událostech v Břízově domě obsazeném policií, pochybnosti vzbuzuje výpověď svědka jednou vystupujícího utajeně jako Farkaš, jindy jako Werner. I Kovalík zpochybnil věrohodnost svědka Wernera, jenž by prý mohl být veden nenávistí ke Kovalíkovi; akce prý byla připravena policií jako provokace.

Příště bez utajení

Vrchní soud v Praze na odvolání “slyšel“, rozsudek zrušil a věc vrátil do Českých Budějovic. Zrušil také „utajení“ svědka Farkaše a uložil soudu prvního stupně znovu Wernera vyslechnout a mj. prověřit, zda bylo, či nebylo stíhání jeho samotného zastaveno a případně proč.

K odstranění rozporů o kontaktech před činem mají být znovu vyslechnuti i Vlastislav Bříza a velitel zákroku.


Autor: Vladimír Majer

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Trutna z TC Vajgar zvítězil v 31. ročníku Jindřichohradeckého triatlonu.

Jindřichohradecký triatlon vyhrál Jan Trutna

Ilustrační snímek.

Hokejový KLH Vajgar zmrazil činnost, na scénu přichází nový klub

OBRAZEM: Ruina pivovaru už je téměř celá vyklizená

Jindřichův Hradec - Zatím tři návrhy na to, co by měla radnice provést s památkovým objektem, dorazily na městský úřad.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Hradečtí dobrovolní hasiči při soutěži oslaví 145 let

Jindřichův Hradec – Tradiční klání mezi sebou svedou týmy dobrovolných hasičů už tuto sobotu v jednu hodinu odpoledne.

Od hospody v Buku zmizely reklamní slunečníky

Jindřichův Hradec - Zchladit se zřejmě potřeboval neznámý zloděj, který v minulém týdnu kradl v Buku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies