VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes půl století trestů kuplířům

České Budějovice – Celkem 53,5 roku odnětí svobody rozdal včera krajský soud dvanácti obžalovaným z obchodování s lidmi a z kuplířství.

13.8.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Další čtyři vyvázli s podmínkami. Několika obžalovaným soud uložil také peněžité sankce v řádu statisíců korun s příslušnými náhradními tresty vězení.

Žalovaná trestná činnost byla velice rozsáhlá – rozsudek, který přečetl předseda senátu Daniel Prouza, má na 27 stran.

U Strážného i v Oslu

Obvinění podle něj zjednávali k provozování prostituce především na trase Vimperk– Strážný a v Norsku, případně v Dánsku, řadu žen, k poskytování sexuálních služeb je nutili pohrůžkami i násilím a z jejich činnosti kořistili.

Koloman Mižigár (51), Jozef Bledý (54), Věra Mižigárová (49), Blanka Bledá (49), Milada Vikoňová (47), Helena Holubová (58) a Libuše Mižigárová (45) byli v této souvislosti obžalováni i ze zločinného spolčení, ale dle soudu nebylo prokázáno, že by se tento čin stal – obvinění nevytvářeli hierarchicky členěnou skupinu s organizovanou dělbou práce.

Dokazování prokázalo, že Mižigár s Bledým sháněli děvčata, zajišťovali pro ně cestovní doklady, organizovali jejich dopravu, vybírali v ČR tržby a dívky kontrolovali na stanovištích. Několik děvčat koupili někteří obžalovaní od dalších osob. Obviněné ženy doprovázely prostitutky do ciziny, hlídaly je, zajišťovaly jim ubytování a stravu, vybíraly od nich peníze, a ty pak v ČR odevzdávaly Mižigárovi a Bledému.

Jedna dívka musela u Horní Vltavice prostituovat pro Ninu Laciovou (30), další děvčata pro Josefa Tokara (55), Jaroslava Kalenského (39), Jozefa Daňka (40), Marii Jarošovou (43), Karla Bledého (47) a Ludvíka Bledého (50).

Podle obžaloby prostitutky vydělaly kuplířům miliony korun. Soud nicméně tyto částky nespecifikoval, protože se přesnou míru obohacení obviněných nepodařilo bez pochybností prokázat.

S Kolomanem Mižigárem bylo zpočátku řízení vedeno jako proti uprchlému – zmizel v Kanadě. Po návratu byl zatčen. Včera po vyhlášení rozsudku opět marně žádal o propuštění z vazby a nabízel slib, že nebude mařit řízení.

Pavla Horváta (26) – toho času ve výkonu trestu – „půjčila“ jihočeskému soudu rakouská justice. Ten včera po rozsudku požádal o co nejrychlejší návrat do rakouské věznice, musí v ČR ale zůstat do pravomocného rozhodnutí v této věci.

Kromě zločinného spolčení výše zmíněných zprostil soud Věru Mižigárovou obžaloby ze dvou dílčích skutků kuplířství, Vojtěcha Hor〜vátha (54) obžaloby z omámení a držení dívky v Přerově za účelem dalšího prodeje k prostituci, neboť nebylo prokázáno, že tento čin spáchal on. Tohoto obviněného a Pavla Horváta pak soud zprostil obžaloby z obdobného skutku vůči nezletilé vracející se z útěku do výchovného ústavu. Nebylo prokázáno, že se skutek stal.

Vysoké tresty

Za obchodování s lidmi a kuplířství soud uložil Mižigárovi devět let, Jozefu Bledému i za vydírání (přinutil svědky odvolat trestní oznámení, resp. změnit výpověď) osm let rovněž do zvýšené ostrahy a peněžitý trest 300 000 korun, Věře Mižigárové 7,5 roku do ostrahy a 100 000, Pavlu Horvátovi za tento skutek, za znásilnění a za sbíhající se loupež souhrnných devět let do zvýšené ostrahy.

Další tresty soud vynesl za kuplířství: Blanka Bledá tři roky do ostrahy a 300 000 korun, Milada Vikoňová rok a půl do dozoru a 100 000, Helena Holubová osmnáct měsíců podmíněně na tři roky, Libuše Mižigárová dva roky podmíněně na tři roky, Nina Laciová i za sbíhající se maření výkonu úředního rozhodnutí tři roky do dozoru a zákaz řízení, Marie Jarošová a Jaroslav Kalenskij i za sbíhající se jiná odsouzení za kuplířství po čtyřech letech do ostrahy, Josef Daňko dva roky podmíněně na tři roky, Karel Bledý 18 měsíců do dozoru a 100 000, Ludvík Bledý 18 měsíců podmíněně na dva a půl roku, Josef Tokar dva roky do dozoru.

Vojtech Horváth byl uznán vinným násilím proti skupině obyvatelů – za vyhrožování družce spoluobviněného dostal rok do dozoru.
Rozsudek není pravomocný. Devět obžalovaných se k jeho vyhlášení omluvilo, ostatní se buď odvolali na místě, nebo si ponechali lhůtu. Nevyjádřila se ani státní zástupkyně.

Autor: Vladimír Majer

13.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení