VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ omylem zaslaného půl milionu

České Budějovice - Pavel N. (54) se poprvé v životě dostal do křížku s orgány činnými v trestním řízení.

7.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

A to jako jednatel firmy z Benešovska, podnikající dle internetové verze obchodního rejstříku mj. v obchodu s chemickými látkami, ale i v úklidových službách, nákladní dopravě aj.

Podle obžaloby totiž využil situace, kdy na účet jeho firmy byla 26. června 2006 omylem zaslána částka 555.284,80 koruny.

Část zaslaných peněz byla z účtu ihned stržena k úhradě závazků společnosti. 3. července, první pracovní den poté, kdy se o zaslání peněz dozvěděl, vybral jednatel zbývajících 375.000 Kč a účet zrušil.

Jeho společnost přitom byla už delší dobu nesolventní a příslušný účet od 1. října 2005 v debetu.

Nevěděl, že jsou cizí

Pavel N. nepopřel, že peníze vybral.

Věděl prý, že firma nebyla schopna rychle hradit závazky, ale tvrdil, že se o účetnictví společnosti nestaral, pobýval většinou v zahraničí. Neumí si prý ani představit, jak by taková částka na jejich účet mohla dojít omylem.

Jednatel poškozené pražské společnosti vypověděl, že se o omylu dozvěděl čtyři dny po platbě. Kontaktoval společnost, na jejíž účet peníze odešly.

Její pracovnice mu prý potvrdila, že účet je jejich, ale že už jej nepoužívají. Dala mu telefon na zaměstnavatele s tím, že je momentálně v zahraničí. Dotyčná to ale jako svědkyně před dožádaným soudem později popřela.

Jednatel poškozeného dále uvedl, že panu N. posílal SMS, ale on nereagoval. Hledal ho i v sídle firmy, ale marně. Bez odezvy zůstaly i výzvy k vrácení částky stejně jako platební rozkaz vydaný Okresním soudem v Benešově.

Zatajil věc

Skutek pana jednatele kvalifikoval Okresní soud v Písku jako trestný čin zatajení věci.

Když obdržel zmíněné SMS, musel být srozuměn s tím, že částka byla na účet jeho společnosti zaslána omylem. Musel vědět, že částka jeho firmě nepatří. Přesto neprodleně peníze vybral a užil ve svůj prospěch.

Soud přihlédl k dosavadní bezúhonnosti obviněného i k výši způsobené škody. Panu N. uložil trest v půlce sazby – půl roku podmíněně na dvě leta.

Obžalovaný se odvolal.

Tvrdí, že nemohl o původu peněz na jejich účtu vědět. Zprávu o intervenci poškozené firmy prý nedostal. Mobilní operátor nepotvrdil, že by mu SMS byla doručena. Jeho společnost byla aktivní, nemohl vědět, na který z jejích pěti účtů která platba přijde. Nebyly zkoumány finanční poměry jeho firmy…

Neprokázán úmysl?

Jeho obhájce před krajským soudem zdůrazňoval, že obžalovanému nebyl prokázán úmysl poškodit odesílatele částky.

Okresní soud se prý opřel jen o nepřímé důkazy. Přitom mezi výpověďmi pracovnice obžalovaného a jednatele poškozeného o tom, jak měla být společnost pana Pavla prokazatelně vyrozuměna, jsou rozpory. Konfrontace mezi nimi nebyla provedena.

Doručení tvrzených SMS nebylo prokázáno operátorem, potvrzení o došlé zprávě v mobilu ještě neznamená, že byl předán i obsah.

O vině Pavla N. však podle státního zástupce svědčí řada okolností. Na dotyčný účet společnosti nebyly vloženy žádné jiné prostředky zhruba jeden rok, byl takříkajíc „mrtvý“.

„Vzápětí po poukázání částky obviněný peníze vybírá. Pracovnice jeho firmy popřela, že by s jednatelem poškozeného jednala. Jak by se ten pak ale mohl dozvědět číslo mobilu obviněného a to, že účet už není používán?“ ptal se žalobce.

K čemuž obhájce pana N. odtušil, že ho mohl mít z dřívější spolupráce. Navrhl svého klienta obžaloby zprostit.

Krajský soud doplnil dokazování konkurzním spisem k úpadku zmíněné společnosti Pavla N. Konkurz na ni byl prohlášen 22. listopadu 2006 v Praze k návrhu ČSOB. Loni v červenci byl zrušen pro nedostatek majetku v podstatě.

V prohlášení o majetku v březnu 2007 pan N. uvedl, že společnost nemá žádné finanční prostředky, má pohledávky za 10.000 Kč a závazky ve výši 10 milionů.

Obhájce pana N. k tomu poznamenal, že konkurzní návrh byl podán až dva měsíce po údajném trestném činu jeho klienta a největší pohledávky jeho věřitelů vznikly až později.

V závěrečném návrhu zopakoval názor, že jeho klientovi nebyl prokázán úmysl poškodit jiného. Měl by prý být obžaloby zproštěn.

Vinen!

Krajský soud ale sice zrušil rozhodnutí první instance, ale jen proto, aby poopravil datum spáchání činu Pavla N.

Jinak výroky o vině a o trestu zopakoval.

„V pátek 30. června byl při pobytu v zahraničí vyrozuměn o omylné platbě na účet jeho společnosti,“ rekapitulovala předsedkyně senátu. „Na tento účet přitom za předcházejících osmnáct měsíců přišla jediná platba a byl v debetu. Ač byl o omylu informován, záměrně, za účelem získání majetkového prospěchu, tuto částku vybral.“

V době události byla jeho firma prokazatelně v úpadku. Měla řadu věřitelů se splatnými pohledávkami. „Sám obžalovaný v prohlášení úpadce uvedl, že její vlastní pohledávky činí jen desetitisíce. Rozhodně v takové situaci nemohl očekávat půlmilionovou platbu…“

Na závěr odůvodnění předsedkyně senátu dodala, že skutek Pavla N. by mohl být vzhledem k výši způsobené škody posouzen i podle přísnější kvalifikace, ale při absenci odvolání státního zástupce ve věci nelze „vysloveně nízký“ postih obžalovanému zpřísnit.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

7.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení