VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přišel o auto – a možná vydělal

České Budějovice, Jindřichohradecko – 21. května odpoledne zastavili policisté pana Bohuslava za volantem hyundaie roku výroby 1998. Řídil, ačkoliv to měl zakázáno trestním příkazem z dubna 2014 za ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí na dva roky.

30.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Lenka Novotná


Okresní soud v Jindřichově Hradci mu za to tentokrát uložil 200 hodin obecně prospěšných prací a zákaz řízení motorových vozidel na další rok.

Proti výroku o trestu se odvolal státní zástupce a navrhl obviněnému uložit ještě propadnutí věci, onoho osobního automobilu.

Souhlasím!
Odvolacímu soudu pan Bohuslav řekl, že vůz zakoupil asi v roce 2003, prý přes autobazar, smlouvu ale nemá.

Na dotaz, proč s ním jezdil bez technické prohlídky, prohlásil, že jej nechtěl používat, a taky jej tehdy opravoval. Soud se trochu podivil, protože podle fotografií ve spise byl hyundai v dezolátním stavu, ale majitel ujistil, že po technické stránce byl v pořádku. Když mu předseda senátu předestřel, že podle odborného vyjádření je jeho hodnota 15 000 korun, obviněný to zkrátil a řekl, že se zabavením souhlasí.

Intervenující státní zástupce pak přednesl odvolání.

Okresní soud k navrhovanému propadnutí auta nepřistoupil s odůvodněním, že takový trest by byl s ohledem 
ke stupni společenské škodlivosti činu pana Bohuslava vedle obecně prospěšných prací a zákazu řízení nadbytečný – a vzhledem k jeho osobní situaci i likvidační.

Nedá si říci?
Žalobce s tím ale nesouhlasí. Poukázal na to, že obžalovaný byl již dvakrát za stejný přečin – řízení stejného hyundaie – odsouzen. V roce 2014 dostal úhrnných pět měsíců podmíněně na rok a řidičské stop na dvě léta, ale úřední rozhodnutí opět mařil a letos 29. března byl za to odsouzen k peněžitému trestu a zákazu řízení 
na půldruhého roku.

Už 21. května se ale dopustil stejného skutku. Bylo to sice ještě před právní mocí druhého trestního příkazu, ale pořád v podmínce z předchozího potrestání. „Neodradila ho ani hrozba odnětí svobody a peněžitý trest. Za těchto okolností je navrhované propadnutí majetku naprosto důvodné, uložené obecné práce a další zákaz řízení by mu zřejmě nezabránily v dalších jízdách," řekl státní zástupce. A pan Bohuslav se ještě jakoby omluvil, že tehdy jel jen kvůli dětem, a zopakoval, že 
s trestem souhlasí.

Soud poté k odvolání žalobců rozsudek zrušil ve výroku o trestu a při nezměněném výroku o vině panu Bohuslavovi uložil vedle 200 hodin obecně prospěšných prací a zákazu řízení na rok i propadnutí onoho hyundaie.
V odůvodnění předseda senátu zdůraznil, že formální podmínky pro uložení propadnutí věci jsou splněny. „Závěr okresního soudu, že by jím uložený trest bránil obviněnému v další obdobné trestné činnosti, skutečně nemusí odpovídat pravdě, obžalovaný přes předchozí postihy v řízení přes zákaz pokračoval," řekl.

Připomněl, že pan Bohuslav k záležitosti přistoupil kriticky a souhlasil s uložením tohoto trestu.

Neformálně k tomu dodal, že tím vlastně vydělal – náklady na ekologickou likvidaci vraku bude muset převzít stát, konkrétně soud, který propadnutí uložil, tedy daňoví poplatníci…

Proti rozsudku není řádných opravných prostředků.

Autor: Vladimír Majer

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
72

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení