VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rizika kontaktního sportu . . .

České Budějovice, Nová Bystřice – Brankář futsalového týmu byl zproštěn obžaloby z těžkého ublížení na zdraví protihráči. 

4.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Při utkání okresní futsalové ligy v Nové Bystřici loni 15. ledna dopoledne se 33letý brankář pan David s vahou 105 kg se snaze odehrát míč letící na hranici vápna srazil ve výskoku s 30letým útočníkem soupeře (80 kg), který zády k němu sledoval vyhozený míč, aby jej zpracoval; snad při tom i couval. Po srážce spadl a gólman mu dopadl na záda.

Způsobil mu kompresivní a tříštivou zlomeninu třetího bederního obratle s roztržením sousedních plotének. Poškozený  byl  hospitalizován a pracovní neschopnost ukon᠆čil až letos 28. dubna. Nadále je podstatně omezen v obvyklém způsobu života.

Brankář David byl obžalován z přečinu těžkého ublížení  na zdraví z nedbalosti.
Okresní soud v J. Hradci vyslechl oba aktéry události, řadu dalších hráčů, diváky,  rozhodčího (ten uvedl, že zákrok neposoudil jako faul). Někteří svědkové označili zákrok brankáře za zbytečně tvrdý, razantní, ale ne záludný, další hovořili o nešťastné náhodě, běžném střetu v souboji o míč, v zápalu hry. Soud slyšel také znalce včetně biomechanika.

Z výpovědí uzavřel, že ke střetu došlo ve vzdušném souboji o míč, jehož průběh nelze rok a půl po události jednoznačně zjistit.  Brankář vybíhal proti míči se záměrem jej vyboxovat a útočník k němu postupoval pod jiným úhlem. Většina svědků označila akci za běžný souboj o vysoký centr, z něhož se útočník snaží hlavičkovat. Nebylo jednoznačně prokázáno, že by obviněný porušil futsalová pravidla o faulech a nesportovním chování, tedy že by jednal způsobem nebezpečným, bezohledným nebo s použitím nepřiměřené síly. Ani z vážného zranění útočníka nelze dovodit opak, řekl soudce.

K poukazování na rozdílné „váhové kategorie" aktérů upozornil, že pravidla  platí pro všechny a nevyžadují, aby těžší brali ohledy na lehčí.

Rizika sportu
Uzavřel, že pan David zranění soupeři nezpůsobil ani z nedbalosti nevědomé – s běžným provozováním kontaktního sportu v souladu s pravidly jsou spojena rizika i takovýchto zranění bez zavinění. Obviněného obžaloby zprostil s tím, že označený skutek není trestným činem. Poškozeného a pojišťovnu odkázal na občanskoprávní řízení.

Žalobci a zraněný se odvolali.
Státní zástupce včera mínil, že obviněný brankář měl při vybíhání na míč přehled o roz᠆místění hráčů před sebou, věděl o blížícím se útočníkovi. Také podle právního zástupce poškozeného JUDr. Tomeše Vytisky je vyloučeno, že by soupeře neviděl, jinak by nevybíhal do pole a na míč vyhozený brankářem druhé strany přes celé hřiště by si počkal  v brankovém území. V situaci zvolil řešení v rozporu s pravidly a své větší hmotnosti využil k tomu, aby protihráče „zboural". Nebyl to exces typu kopnutí bez míče a podobně, na první pohled šlo o zákrok ve hře, ale přesto byl za hranicí pravidel. Poškozený nemohl být připraven na to, že ho brankář srazí ve výskoku mimo pokutové území.

JUDr. Jaroslav Slanina, obhájce pana Davida, opakoval, že jeho klient útočníka neviděl a při vybíhání se plně soustředil na let míče. Připomněl, že i podle sudího byl zákrok v pořádku, hra byla přerušena jen kvůli ležícímu  hráči a následoval neutrální tzv. míč rozhodčího. Za stěžejní důkaz obhájce označil posudek znalce z odvětví biomechaniky, že šlo o raritní dopad po běžném střetu hráčů ve vzduchu.

Krajský soud  pak odvolání zamítl. Okresní soud podle něho důvodně vyšel z věrohodného popisu situace rozhodčím, jehož úkolem je sledovat hru a dodržování pravidel. Jeho vyhodnocení střetu koresponduje se znaleckým posudkem.

„Nejednalo se o zákrok brankáře k tíži poškozeného, šel po míči  a střet s protihráčem se nešťastně vyvinul.         V kontaktním sportu musejí hráči s takovými nehodami počítat," řekl předseda senátu. Šlo o jistě nešťastnou situaci, ale její následek obžalovaný   nezavinil   ani v eventuálním úmyslu, tedy že by věděl, že takové poranění může soupeři svým zákrokem způsobit.
Zprošťující rozsudek je tak v právní moci.

Autor: Vladimír Majer

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení