VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šel loupit na benzinky prý v sociální nouzi

Jindřichův Hradec, České Budějovice -Tři a půl roku ve věznici s ostrahou si v pondělí začal odpykávat Luboš S. O rok míň ve věznici s dozorem má pobýt Petr K. Pro chlapce 24 a 22 let jistě ne ideální místo k prožití takového kusu mládí…

28.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Pondělní rozsudek nad nimi je nicméně pravomocný. Krajský soud jako odvolací jím každému z mladíků snížil tresty uložené Okresním soudem v J. Hradci o jeden rok.

S atrapou pistole


Luboš S. přepadl 15. června kolem 21.25 pumpu JH–Oil v J. Hradci. Obsluhující žena, které hrozil atrapou pistole, mu vydala 7050 Kč.
Dva dny nato v 02.14 hodiny obdobně ohrožoval čerpadlářku na OMV Řečička. Ta se ale pokusila zavolat policii a Luboš S. utekl.


K oběma loupežím ho dovezl Petr K., který během přepadení čekal venku. Lubošovi také zapůjčil onu aerosoftovou pistoli. Peníze si rozdělili.
Luboš S. i Petr K. skutky doznali – byli prý tehdy ve finanční tísni.


Škodu provozovateli JH–Oil uhradil později Lubošův otec.

Tankoval „zadara“


Luboš S. byl souzen i za krádeže. V květnu načtyřikrát načerpal u pump na Jindřichohradecku benzín celkově za víc než 13.000 korun a odjel bez zaplacení. Jízd v golfu se nadto dopustil v době zákazu řízení.


Také tyto činy Luboš S. doznal. Ostatně v posledním případě byl poznán podle zveřejněné fotografie ze záběru bezpečnostní kamery na pumpě a škodu tam způsobenou škodu následně uhradil.


Neměl se jen ke kvalifikaci zpronevěry, jak okresní soud zhodnotil jeho skutek ze 7. června. Tehdy si s kamarádem Martinem P. půjčili prý na tři dny na Lubošovu občanku chladicí zařízení za 9000. Martin je ale vrátil až za tři měsíce na zásah policie.


Luboš tvrdil, že se o nevrácení věci dozvěděl až při výslechu. Martin zas řekl, že mu Luboš nabídl chladicí zařízení. Pak si je půjčil na sebe a on mu za ně dal 2500 Kč.

Kumpán přišel o vůz


Okresní soud v J. Hradci dal Lubošovi za dvojnásobnou loupež, zpronevěru, krádež a maření výkonu úředního rozhodnutí čtyři a půl roku.


Petr K. měl za loupeže u pump pykat tři a půl roku. Kromě toho mu soud uložil propadnutí Oplu Astra, kterým spolupachatele vozil. Martin P. pak dostal za zpronevěru chladicího zařízení 120 hodin obecně prospěšných prací.


Luboš a Petr se odvolali. Obhajoba zdůrazňovala doznání obou mladíků a okolnost, že k činu nebylo užito zbraně, ale jen atrapy. Nebylo užito násilí.


Obhájci zpochybňovali spoluúčast Petra K. na loupežích – zaparkoval prý značně daleko od pump a z auta se nevzdálil, takže nelze uzavřít, že hlídal a zajišťoval tak páchání trestné činnosti. Spíše prý mohlo jít o trestný čin účastenství ve formě pomoci.

Ve finanční tísni?


Luboš S. dodal, že ho mrzí, co se stalo. Činy prý páchal v sociální nouzi, ve finanční tísni, „aby uživil sebe a nemocnou matku“, o kterou se tehdy staral. Nemohl proto pracovat a museli vyžít z jejího důchodu 9300, přičemž šest tisíc stál nájem. Zbytek byl na živobytí, na doktory, na léky, vypočítával obžalovaný.


Petr K. prohlásil, že lituje. Nevěděl prý, že když někoho sveze k benzince a zaparkuje sto metrů odtud, dopouští se už nějakého trestného činu.


Krajský soud ale připomněl, že k útoku Lubošovi zapůjčil zmiňovanou atrapu, zajistil mu dovoz a odvoz na místo, akceptoval plán dalšího přepadení. To už současná soudní praxe kvalifikuje jako spoluúčast.


Oba podobné a časově blízké útoky na benzinky pak odvolací senát označil za jeden trestný čin pokračující loupeže a tresty za něj i v souladu s návrhem státního zástupce poněkud snížil.


Ponechal je však jako nepodmíněné. „K odrazení případných dalších potenciálních pachatelů tohoto typu trestné činnosti, které v současnosti výrazně přibylo,“ poznamenal předseda senátu.


Rozsudek je pravomocný.

PSALI JSME:

Lupič si pistolí vynutil na čerpadlářce peníze

Další čerpadlářka se v práci dívala do hlavně pistole


Autor: Vladimír Majer

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nováček z Klikova získal prvotřídní posilu v podobě Tomáše Maxy (vpravo), který do Blesku přestoupil z Třeboně.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení