VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlo o riziko podnikání, ne o podvod

České Budějovice – Manželé Václav (58) a Růžena (55), jednatelé jedné jihočeské soukromé tiskárny, objednali v lednu 2011 u společnosti v Hostinném půl milionu samolepicích obálek s potiskem za dohodnutou cenu 230 Kč za každých tisíc kusů bez DPH.

15.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/Václav Pancer

Uhradili zálohově prvních 20 000 kusů a z dalších dvou faktur celkem na 27 600 Kč zaplatili jen 3000 korun. Další objednané a vyrobené obálky v ceně 82 800 korun jim už výrobce nedodal.

Podle státního zástupce manželé věděli, že vzhledem ke svým tehdejším dalším závazkům nespláceným po delší dobu nebudou schopni objednané zboží zaplatit. Hospodářskou situaci dodavateli zatajili a výrobci obálek způsobili škodu na dodaném zboží 24 600 Kč, celkově pak 107 400 korun (nárok stvrdil výrobci civilní soud). Trestním příkazem z 22. února 2013 byli za podvod odsouzeni k podmíněným trestům a povinnosti nahradit škodu, proti čemuž podali odpor.

V rámci hlavního líčení dostali nabídku zastavení stíhání, pokud uhradí již dodané zboží, ale do konce řízení toho nevyužili.

Nechtěli všechno najednou

Pan Václav vysvětloval, že konečný zákazník, jehož logo bylo na obálkách vytištěno, chtěl z požadovaného objemu půl milionu kusů nejprve několik desítek tisíc k průzkumu trhu. Proto objednali a hotově zaplatili část a pak na žádost klienta objednali další. Od výrobce prý nechtěli, aby tiskli všechno najednou. V té době se jim začala firma rozpadat, odcházeli tiskaři, nakonec pracoval na výrobě sám, než musel skončit pro úraz. Šli do insolvence. Neměli peníze, odběratel jim nezaplatil…

Svědkyně z dodavatelské firmy zdůraznila, že vyrobené obálky jsou s logem odběratele a pro ně proto nemají cenu, musí se zlikvidovat. Tiskárna podle ní objednala celou zakázku, od toho se také odvíjela cena. Po problémech s prvními fakturami už pro ně byli jednatelé nekontaktní.

Okresní soud v Prachaticích loni v říjnu uzavřel, že poškozená firma vytiskla na základě korespondence s panem Václavem obálky s logem společnosti, pro niž byly určeny. Dodávány zprostředkovateli měly být postupně. Uhrazeny byly ale jen zčásti.

Neobohatili se

Soud ale konstatoval, že obvinění se ku škodě dodavatele neobohatili – nezískali na jeho úkor žádný prospěch. Nebyl jim prokázán úmysl podvést výrobce obálek.  Jedná se o určité podnikatelské riziko. Nebylo vyvráceno, že zboží chtěli hradit.

Soud přihlédl k tomu, že s poškozeným dodavatelem obžalovaní spolupracovali bez problémů už v minulosti, i k povinnosti obviněných nahradit škodu podle rozhodnutí obchodního soudu. Jednání obviněných nebylo trestným činem, ale občanskoprávním vztahem, který již řešil civilní soud. Proto je obžaloby zprostil.

Věděli, že nezaplatí?

Proti tomu se odvolal státní zástupce. Mínil, že důkazy mj. účetnictvím tiskárny, urgencemi dalších dodavatelů atd. potvrzují, že obžalovaní v době uzavírání smlouvy s dodavatelem obálek museli vědět, že tomuto závazku nebudou moci dostát. Navrhoval věc vrátit soudu prvního stupně.

Obvinění opakovali, že dodavateli dávali na vědomí, že nechtějí celou zakázku najednou, ale postupně. Podle pana Václava šlo o nedorozumění, nepřesnosti v komunikaci. K nezaplacení 24 600 korun za již dodané obálky opakoval, že byli v dlouhodobé pracovní neschopnosti, na nemocenských dávkách, a neměli prostředky. Firma už byla v insolvenci a uhrazení dluhu jednomu z dodavatelů by podle právníka mohlo být posouzeno jako poškozování jiných věřitelů. Zdůrazňoval, že z dodaných obálek neměli sebemenší prospěch.

Krajský soud poté odvolání státního zástupce zamítl. Obviněným nebyl prokázán úmysl obohatit se ke škodě jiného – dodané obálky s logem jim byly nanic. „Je to typický případ pro užití zásady ultima ratio, tedy trestu jako posledního prostředku k nápravě právního stavu, tím spíš, že už věc vyřešil platební rozkaz civilního soudu," řekl předseda odvolacího senátu.

Zprošťující rozsudek je tak v právní moci.

Autor: Vladimír Majer

15.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení