Ing. Jiří Fiala (45), ing. Jiří Štefek (44) a Jiří Tengler (65) 8. dubna kolem 8.45 hodiny se v budově Městského soudu v Praze zablokovali dveře jednací síně. Neumožnili tak nařízené jednání.

Místo neopustili ani po výzvách justiční stráže a policie, takže museli být odtlačeni a proti bránícímu se ing. Fialovi muselo být použito donucovacích prostředků.

Incidentem plnili rozhodnutí vedení sdružení K 213 (podle § 213 TZ, zanedbání povinné výživy) o „blokádě senátu“ a „zbavení soudcovských talárů“ jeho soudkyň.

Předsedkyni senátu a další soudkyni předali „rozhodnutí o jejich odvolání sdružením K 213“.

Tuto pravomoc zřejmě odvozovali od článku Listiny, podle něhož mají občané právo postavit se na odpor proti každému, „kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a svobod, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny“. Na dveře jednací místosti vylepili plakát vyzývající k respektování evropských rozsudků.

Trojice byla obviněna z pohrdání soudem a výtržnictví.


S Evropským soudem v zádech?

Ing. Fiala, který vystupoval jako mluvčí skupiny, zdůrazňoval před trestním soudem „povinnost“ zabránit jednání senátu, který prý nerespektuje rozsudky Evropského soudu pro lidská práva (ESLP).

Ten mu dal zapravdu, že byla porušena jeho základní práva, především na rodinný život. Žádný soud prý dosud nezjednal nápravu.

Trestní soud při dokazování ve věci mj. přehrál videozáznam celé události.

Na žádost ing. Fialy soud četl rozsudek ESLP, podle něhož Česká republika v opatrovnické věci tohoto obviněného porušila tři články Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a svobod.

Navrhovaný důkaz čtením příslušného opatrovnického spisu soud neprovedl, protože zcela uvěřil v motivaci jednání obžalovaných nespokojeností s postupem soudů v této věci a stavem české justice.

Právo na odpor je, když…

Za nadbytečné soud požadoval vysvětlovat, že ESLP nemůže zasahovat do soudní moci členských států, ale může jen konstatovat porušení Úmluvy a přiznat poškozeným zadostiučinění.

Soud nemínil ani vyvracet blud o možnosti skupiny lidí odvolávat soudce atd.

K argumentaci článkem o „právu na odpor“ soudce uvedl, že toto ustanovení se vztahuje k výjimečným stavům například války. Nelze je užít v případech toliko nedostatečného působení některých institucí ochraňujících demokratický právní řád. Nadto má jít o obranu poltiických práv, ne osobních zájmů jednotlivce.

Zabýval se jen žalovaným jednáním trojice a uzavřel, že jím znevážili soud. Dopustili se rovněž výtržnictví.

Za tyto činy uložil ing. Fialovi dva měsíce nepodmíněně do věznice s dozorem. Přihlédl k tomu, že skutek spáchal ve zkušební době době podmíněného odsouzení mj. pro útok na veřejného činitele a výtržnictví.

Ing. Štefek dostal dva měsíce podmíněně na rok, Jiří Tengler měsíc podmíněně na rok.

Obžalovaní se odvolali a věc byla k projednání delegována Krajskému soudu v Č. Budějovicích.

Ten pak odvolání zamítl.



„Naplánované divadlo“?

Internetové stránky K 213 včera ortel okomentovaly.

Podle sdělení účastníků řízení prý bylo nepřátelství členů senátu cítit od první chvíle. I když prý obvinění „prokazovali brilantní přesvědčivost při snášení nezvratitelných argumentů o své nevině a oprávněnosti celého zásahu na Městském soudě v Praze“, nemohli na „předem naplánovaném rozhodnutí“ nic změnit.

Za odcházejícím senátem po potvrzení „ zcela nepřiměřených trestů“ prý letěly nadávky a bouřlivé projevy nesouhlasu „přítomné početné veřejnosti“.

„Výkonný výbor K 213 považuje tento soudní proces za zinscenované divadlo bez právního významu a za důkaz snahy justice o likvidaci K 213 v situaci, kdy jeho vliv den ze dne roste raketovým tempem,“ píše se na webu sdružení.