VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třeboň exekuuje exmanželku advokáta, který ji poškodil

České Budějovice – Město Třeboň vymáhalo exekucí po bývalé manželce právníka Boleslava T. pohledávku ve výši 80 649 015 korun s příslušenstvím. Nyní Nejvyšší soud řekl, že přinejmenším v části poprávu.

14.1.2013
SDÍLEJ:

Třeboňské lázně. Ilustrační foto. Foto: Deník/Miroslava Kolářová

Nárok se odvíjí od škody, kterou město utrpělo v důsledku toho, že JUDr. T. jako právní zástupce státního podniku Státní léčebné lázně Třeboň jako žalovaného inženýrem J. P. předložil 22. prosince 1997 rozbor sporu, v němž v úmyslu neoprávněně obohatit Ing. P. a jeho právního zástupce uvedl záměrně nepravdivé údaje o oprávněnosti jeho nároků a navrhl zastupující ředitelce lázní částečné uznání požadavku žalobce. Dosáhl jejího souhlasu tím, že ji uvedl v omyl, a 29. prosince 1997 při jednání u Krajského soudu v Č.Budějovicích částečně uznal nároky žalobce, což vedlo k vydání rozsudku pro uznání. Lázním bylo uloženo zaplatit Ing. P.  111 164.577 Kč a jeho advokátovi přes dva miliony. Částky pak uhradil Fond národního majetku ČR a město se v červenci 1998 zavázalo jako právní nástupce lázní tyto prostředky fondu splácet. Tím mu vznikla škoda v této výši.

Vrchní soud v Praze 25. srpna 2004 uznal dr. T. vinného trestným činem podvodu, uložil mu trest odnětí svobody na osm roků a povinnost nahradit poškozenému městu Třeboň způsobenou škodu ve výši 80 649.015 Kč.

V červenci 2006 jindřichohradecký soud rozhodl, že dohoda o vypořádání společného jmění manželů T. z 8. dubna 2003 je vůči městu Třeboň neúčinná. Okresní soud v Jindřichově Hradci 4. března 2011 nařídil k uspokojení pohledávky města exekuci na majetek povinné.

Promlčeno?

V září 2011povinná navrhla zastavení exekuce s odůvodněním, že i kdyby „k přechodu povinnosti skutečně došlo, potom návrh na exekuci byl podán opožděně", lhůta byla již promlčena. Okresní soud pak v prosinci 2011 exekuci pro promlčení vymáhané pohledávky zastavil.

Krajský soud loni v dubnu zastavení exekuce potvrdil v části týkající se částky 33 713.015 Kč, ohledně částky 46 936 001 Kč rozhodl, že se exekuce nezastavuje. Ztotožnil se s názorem soudu prvního stupně, že „otázku promlčení" vymáhané pohledávky je třeba posoudit podle obchodního zákoníku, neboť „není pochyb o tom, že škoda představující vymáhanou pohledávku vznikla v důsledku protiprávního jednání JUDr. B. T. v obchodní věci". Na rozdíl od soudu prvního stupně dovodil, že exekuovaná pohledávka vznikla oprávněnému až skutečným zaplacením finančních prostředků Fondu národního majetku ČR.

Podal-li oprávněný návrh na nařízení exekuce 24. 2. 2011, je „namístě pokládat platby realizované do 24. 2. 2001 (tj. celkem částku 33 713 015 Kč) za promlčené", řekl krajský soud. Ohledně zbývající části k promlčení nedošlo a důvod k zastavení exekuce proto není.

Exmanželka Boleslava T. podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Mimo jiné nesouhlasí se závěrem o pouze částečném promlčení pohledávky. Podle obchodního zákoníku právo na náhradu škody končí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy došlo k porušení povinnosti. Toho se její bývalý manžel dopustil nejpozději 29. prosince  1997, takže promlčecí doba uplynula 29. 12. 2007.

NS dovodil, že dlužník je povinen zaplatit oprávněnému jeho pohledávku z titulu náhrady škody, kterou mu způsobil trestným činem. V dané věci však exmanželka dr. T. městu žádnou škodu nezpůsobila. Nejde o vymáhání škody způsobené protiprávním jednáním bývalého advokáta, jak mínily jihočeské soudy, ale město jako věřitel po paní T. požaduje uspokojení jeho pohledávky z toho, co odporovatelným právním úkonem ušlo z dlužníkova majetku. Z toho vyplývá, že ve vztahu mezi městem a paní T. se nejedná o pohledávku z titulu náhrady škody a že mezi nimi nejde o obchodní vztah. Námitku promlčení práva tudíž nelze posuzovat podle obchodního zákoníku, ale podle zákoníku občanského. Ten stanovuje, že bylo-li právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno.

Je jednoznačné, že oprávněný v dané věci mohl své právo na uspokojení pohledávky proti povinné uplatnit až poté, co nabyl právní moci (15. 2. 2007) rozsudek o tom, že dohoda o vypořádání společného jmění manželů T. je vůči městu Třeboň neúčinná.  Desetiletá promlčecí doba proto začala běžet až od 15. února 2007, k promlčení práva tedy nedošlo.

Z uvedeného vyplývá, že napadený měnící výrok odvolacího soudu je věcně správný, uzavřel NS a dovolání paní T. zamítl. Protože město dovolání proti zastavení exekuce ohledně částky 33 713. 15 Kč nepodalo, nemohl dovolací soud rozhodnutí odvolacího soudu v tomto výroku přezkoumat. Exekuce bude tudíž nadále vedena pro pohledávku ve výši 46 936 001 Kč.( 20 Cdo 2498/2012)

Autor: Vladimír Majer

14.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení