VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úraz v kolejišti a hledání odpovědnosti

Majdalena, České Budějovice - Krajský soud zamítl v pondělí odvolání 52letého Pavla V. proti rozsudku Okresního soudu v J. Hradci.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Tím byl uznán vinným ublížením na zdraví z nedbalosti se způsobením těžké újmy a odsouzen k trestu odnětí svobody na pět měsíců s výkonem podmíněně odloženým na jeden rok.

Zdravotní pojišťovnu soud s požadavkem na náhradu škody odkázal na řízení občanskoprávní.


Pracovní úraz

K nešťastné dálosti došlo loni 28. února kolem 12.50 hodiny ve Sloupárně Majdalena.

Sloupy naložený manipulační vozík zachytil v kolejišti dělníka a způsobil mu otevřenou zlomeninu kotníku a další zranění.

Kolejový vozík uvedl do pohybu Pavel V., který na pracovišti odpaloval dráty na patách sloupů.

Poškozený mu měl pomáhat natírat části sloupů. Před spuštěným vozíkem nestačil uskočit.
Kde se tam vzal?!

Obviněný tvrdil, že v kritickém okamžiku spuštění vozíku v kolejišti nikoho neviděl.

Obhajobu postavil na tom, že kolega neměl na místě co dělat.

Rozhodně prý sloupy nenatíral – na místě nebyl po nehodě nalezen žádný kbelík s barvou, štětka, žádný cákanec, ba ani žádný natřený sloup.

Proti rozsudku se odvolal. Příčinou úrazu byl podle něho výlučně neoprávněný vstup poškozeného na jeho pracoviště.

Situaci si vysvětloval tím, že kolega nejspíš vstoupil do kolejiště otvorem v zábradlí v době, kdy vozík s naloženými desetimetrovými sloupy už byl v pohybu. Chtěl možná projít a neuvědomil si, že vozík jede těsně kolem konstrukce, mínil obžalovaný před krajským soudem.

Jeho obhájce doplnil, že poškozený mohl kolejiště opustit včas – vozík prý jede rychlostí pomalé chůze. Mohl uniknout otvorem v zábradlí nebo je i překročit, mohl dokonce odkráčet před vozíkem, naznačoval advokát.

Státní zástupce upozornil na to, že událost nemá jediného výlučného viníka, odpovědnost je na obou aktérech – ale tedy i na obžalovaném. Stejný závěr učinilo také šetření Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce, podle něhož povinnosti porušil i zaměstnavatel.

Okresní soud provedl podle žalobce dokazování v takovém rozsahu, že mohl rozhodnout bez důvodných pochybností. Provedl dokonce místní šetření ve sloupárně.

Do výše trestu pak promítl i tu okolnost, že Pavel V. nebyl výlučným viníkem nehody.


Nemůže prý za to

Ten v pondělí trval na svém.

„Jak jsem mohl ovlivnit, že on mi vstoupí do jízdní dráhy? Za to můžu já? To je jako když jsou stažené šraňky… Já dělal jen svou práci a on tam neměl co dělat, žádné sloupy nenatíral,“ opakoval.

Krajský soud po poradě ale jeho odvolání zamítl.

„Nemohli jsme akceptovat názor, že příčinou bylo neočekávané vstoupení poškozeného do jízdní dráhy vozíku,“ řekl předseda senátu v odůvodnění.
Poukázal na to, že popisovaná součinnost při opalování drátů a natírání byla na pracovišti běžná, byť v rozpor s předpisy.

„Povinností obžalovaného bylo před spuštěním vozíku s naloženými sloupy rozhlédnout se kolejištěm, což neudělal. Pak by totiž nemohl přehlédnout osobu, která se tam nachází. A bylo by nesmyslné, že by poškozený do dráhy vozíku vstupoval či dokonce šel proti němu…“

Rozsudek je tak v právní moci.

Autor: Vladimír Majer

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek si pro bronzové, stříbrné a zlaté plakety přišli dárci krve z celého Hradecka.
17

Dárci krve v Hradci převzali plakety

Kroužkování ptactva. Ilustrační foto.

Z Třeboně za ptactvem kolem rybníků

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

V sobotu můžete na jahodobraní, poběží se i půlmaraton

Jindřichohradecko - Barokní slavnosti, pouťové zábavy, kino, koncerty. To vše vás čeká v sobotu na Jindřichohradecku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies